13 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Trzynasty tydzień ciąży to początek drugiego trymestru ciąży. W tym okresie kobieta może odczuwać przypływ energii – drugi trymestr ciąży to okres, gdy ustępują nudności, przyszła mama stopniowo przyzwyczaja się do zmian zachodzących w organizmie. Płód rozwija się dynamicznie – wydłuża się tułów, nerki pracują wydalając mocz. Maluch wykonuje coraz bardziej dynamiczne ruchy.

Rozwój płodu w 13 tygodniu ciąży

Długość ciała płodu to około 7 cm, a jego waga sięga 15 – 20 g. Wydłuża się tułów, dzięki czemu ciało zyskuje coraz lepsze proporcje. Rozwijają się struny głosowe, pojawiają się kubki smakowe. Zwiększa się objętość płynu owodniowego, dzięki czemu płód jest coraz lepiej chroniony przed wstrząsami i urazami fizycznymi, a jednocześnie zyskuje więcej miejsca do poruszania się wewnątrz macicy. I wykonuje coraz więcej ruchów – ssie kciuk, kopie nóżkami, reaguje na dźwięki, wykazuje bardzo bogatą mimikę twarzy, porusza rękami. Płód wykonuje także ruchy oczami.

Zauważyć można zmiany w wyglądzie twarzy płodu. Uszy przyjmują odpowiednie położenie, przesuwając się ku bokom głowy i jego środkowi. Oczy, nos i usta są coraz lepiej ukształtowane. Serce intensywnie pracuje i przepompowuje nawet 30 litrów krwi na dobę. Trzustka syntetyzuje insulinę utrzymującą prawidłowy poziom glukozy we krwi, nerki oczyszczają krew ze zbędnych związków i produkują mocz. W przewodzie pokarmowym zaczyna gromadzić się smółka, wątroba wydziela żółć. Kostnieją kolejne chrząstki.

Zewnętrzne narządy płciowe są coraz lepiej wykształcone i jeżeli płód przyjmie odpowiednią pozycję podczas badania USG – możliwe jest rozpoznanie płci męskiej. W przypadku dziewczynek rozpoznanie płci jest jeszcze niemal niemożliwe.

Jakie zmiany w organizmie zauważa przyszła mama?

Początek drugiego trymestru ciąży to moment, gdy większość kobiet może wreszcie odpocząć od nudności i wymiotów. Dzięki temu wiele kobiet odczuwa przypływ energii, choć niektóre wciąż jeszcze doświadczają osłabienia, co może wynikać z intensywnego rozwoju łożyska. Obwód brzuszka powiększa się, co wynika ze zwiększenia wymiarów macicy. W związku z intensywnym wzrostem macicy może pojawić się niewielkie plamienie. Może pojawić się charakterystyczne uczucie ciągnienia w pachwinach, co jest konsekwencją rozciągania więzadeł, na których umieszczona jest macica.

Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, można podjąć umiarkowaną aktywność fizyczną – długie spacery, pływanie, jogę. W razie pojawiającego się uczucia zmęczenia czy senności nie należy odmawiać sobie krótkiej drzemki. Należy pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry, co ma na celu zminimalizowanie ryzyka powstania rozstępów. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana pod kątem kalorii i wartości odżywczych; nie ma potrzeby jeść za dwoje, należy natomiast skoncentrować się na spożywaniu jak najmniej przetworzonych, wartościowych produktów.

Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży?

Przyrost wagi w ciąży jest konsekwencją współoddziaływania takich czynników jak:

  • wzrost płodu i wykształcenie się łożyska
  • zwiększenie objętości krwi u kobiety
  • gromadzenie się płynu owodniowego
  • powiększanie się macicy
  • powiększenie piersi
  • kumulowanie tkanki tłuszczowej

Średni przyrost masy ciała w ciąży powinien wahać się pomiędzy 10 a 12,5 kilograma. Jest to wartość uśredniona, dotycząca kobiet o prawidłowej masie ciała, czyli wskaźnika BMI w przedziale powyżej 18,5 a poniżej 25. Jeżeli kobieta miała przed ciążą niedowagę (BMI poniżej 18,5), wtedy szacowany przyrost masy ciała powinien wynosić 12,5 – 18 kilogramów. Z kolei u kobiet z nadwagą, czyli BMI powyżej 25 zalecany przyrost masy ciała w ciąży to 5 – 11,5 kg.

A jakie jest odpowiednie tempo, w jakim kobieta ciężarna przybiera na wadze? W pierwszym trymestrze ciąży przyrost wagi zazwyczaj nie przekracza 2 kilogramów. W drugim i trzecim trymestrze przyrost wagi to około 1 – 2 kilogramów na miesiąc. W ostatnich tygodniach ciąży przyrost ciała nie przekracza 0,5 kg na tydzień.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących tempa przyrostu wagi w ciąży, należy skontaktować się z lekarzem. Nigdy nie wolno stosować na własną rękę jakichkolwiek diet odchudzających.

Badania do wykonania w 13 tygodniu ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży można wykonać kilka badań – o ile nie zostały wykonane wcześniej. Mowa o badaniu USG genetycznym, a także oznaczeniu poziomu białka PAPP – A we krwi. Ponadto warto realizować wizyty w gabinecie ginekologiczno – położniczym zgodnie z zaleconym przez lekarza harmonogramem.