14 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

W czternastym tygodniu ciąży brzuszek staje się bardziej widoczny, wiele kobiet odczuwa już ruchy dziecka. Macica nieco uniosła się do góry i nie uciska już pęcherza moczowego. Oznacza to, że po ustąpieniu nudności przychodzi kolejny moment ulgi – nie jest konieczne częste oddawanie moczu. Ten okres ciąż uznawany jest przez wiele kobiet za najlepszy pod względem samopoczucia. U płodu kształtują się ostatecznie zewnętrzne narządy płciowe, pojawiają się jajniki i macica. Na główce mogą pojawić się pierwsze włoski. To ostatni moment na wykonanie USG genetycznego.

Objawy i odczucia w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży wiele kobiet czuje się świetnie. Nie występują już nudności i wymioty, organizm powoli przyzwyczaił się do zwiększonej objętości krwi. Macica nadal się powiększa, ale nieco się podnosi i nie uciska już na pęcherz moczowy. A to oznacza, że nie ma już konieczności częstych wizyt w toalecie i nie występuje parcie na pęcherz. Ponadto w efekcie wysokiego poziomu estrogenów wiele przyszłych mam promienieje – cera jest pełna blasku, wolna od zmian trądzikowych, włosy są lśniące i mocne. U innych kobiet wręcz przeciwnie – może wystąpić pogorszenie stanu cery.

Czternasty tydzień ciąży to moment, w którym mogą wystąpić obfite upławy. Nie świadczą one o występowaniu infekcji dróg moczowo – płciowych, a o przygotowaniu dróg rodnych do porodu. Śluzówka pochwy musi być stale odżywiana i uelastyczniana. Jeśli jednak upławy mają nietypowy charakter (nieprzyjemny zapach, nietypową barwę), wówczas warto skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą świadczyć o infekcji dróg rodnych. W takiej sytuacji kluczowe znaczenie ma jak najszybsze wdrożenie leczenia i zredukowanie ryzyka infekcji wewnątrzmacicznej płodu. Piersi nadal są powiększone, z ciemniejszymi brodawkami i naczyniami krwionośnymi prześwitującymi przez skórę.

W efekcie postępującego zwiększania objętości krwi mogą pojawić się krwawienia dziąseł i krwawienia z nosa. W przypadku wystąpienia krwotoku z nosa należy przyjąć pozycję siedzącą, pochylić się do przodu i ścisnąć palcami nasadę nosa. Można zastosować chłodny kompres na grzbiecie nosa. W celu uszczelnienia ścian naczyń krwionośnych warto suplementować witaminę C.

Kolejnym objawem wynikającym ze zwiększenia objętości krwi jest pojawienie się uczucia zatkanego nosa i kataru. Dodatkowo – estrogeny sprzyjają obrzękami błon śluzowych i wydzielaniu śluzu. Wówczas warto zadbać o nawilżenie powietrza, a także stosować naturalne krople nawilżające śluzówkę nosa, np. na bazie kwasu hialuronowego. A z zatkanym nosem można walczyć stosując inhalacje.

W 14 tygodniu ciąży mogą pojawić się bóle pleców oraz bóle podbrzusza, które promieniują do pachwin. Wynikają one z rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę.

Trening mięśni Kegla

Od 14 tygodnia ciąży wykonywać można trening wzmacniający mięśnie Kegla, czyli mięśni dna macicy. Mięśnie te odpowiadają za podtrzymywanie narządów jamy brzusznej i miednicy, a ciąża i poród sprzyjają ich zwiotczeniu. Regularne wzmacnianie mięśni Kegla ułatwia akcję porodową i może zapobiegać takim powikłaniom po ciąży i porodzie jak nietrzymanie moczu czy opadanie narządów miednicy mniejszej.

Trening mięśni Kegla jest bardzo prosty – wystarczy napinać i rozluźniać mięśnie pochwy i odbytu, początkowo przez dwie sekundy, a potem przez pięć sekund. Czas trwania skurczu i rozkurczu mięśni powinien być taki sam.

Co dzieje się z płodem w 14 tygodniu ciąży?

Płód mierzy już około 8,5 – 9 cm i waży ponad 40 g. W 14 tygodni płód doskonali swoje umiejętności ruchowe, wzmacniając mięśnie. Twarz staje się coraz bardziej wyrazista, rysy twarzy kształtują się, a mimika twarzy jest coraz bogatsza. Dziecko często ziewa i marszczy czoło. Na główce mogą pojawić się włoski, a na twarzy widoczne są brwi. Formują się zewnętrzne narządy płciowe i przy odrobinie szczęścia możliwe jest rozpoznanie płci malucha podczas badania USG. U płodów płci żeńskiej wykształcają się jajniki z ponad 2 milionami komórek jajowych, macica i pochwa.

Maluch jeszcze nie słyszy, ale rozpoczyna się proces rozwoju aparatu słuchowego. Tarczyca zaczyna wydzielać hormony. Ciało staje się wrażliwe na dotyk, a skóra jest tak cienka, że przeświecają przez nią narządy wewnętrzne.

Jakie badania wykonać w 14 tygodniu ciąży?

Czternasty tydzień ciąży to ostatni moment na to, aby wykonać USG genetyczne, pozwalające oszacować zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, takich jak zespół Downa czy zespół Patau. Poza tym nie ma konieczności wykonania innych badań, choć niekiedy lekarz może zalecić wykonanie badania ogólnego moczu.