8 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Ósmy tydzień ciąży to czas intensywnego wzrostu i rozwoju zarodka. Macica nadal się powiększa, co może przełożyć się na widoczne zaokrąglenie brzuszka mamy. U zarodka zaczynają kształtować się płuca, narządy zmysłów, usztywnia się kręgosłup i zanika ogon. Zarodek może wykonywać pojedyncze, spontaniczne ruchy.

Zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy

W ósmym tygodniu ciąży w organizmie przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian. Przede wszystkim – macica stale się powiększ. Może to być zauważalne jako bardzo delikatne zaokrąglenie brzuszka. Rozciąganiu się więzadeł w jamie brzusznej mogą towarzyszyć delikatne skurcze podbrzusza i lekkie dolegliwości bólowe. Macica ma wielkość podobną do grapefruita. Może uciskać na pęcherz, co sprzyja występowaniu uczucia parcia na pęcherz i konieczności częstego opróżniania pęcherza.

Niektórym kobietom zaczynają dokuczać zaparcia – i wówczas konieczne jest stosowanie diety bogatej w błonnik, wypijanie dużych ilości wody. Wiele kobiet odczuwa w tym okresie zwiększoną wrażliwość na zapachy, co może nasilać poranne mdłości. Nudności i wymioty mogą być dość uciążliwe i prowadzą do osłabienia. To wraz z ze zmianami hormonalnymi i wydatkowaniu energii na rozwój zarodka sprawia, że może pojawić się uczucie senności. Nie warto wówczas walczyć ze snem – codzienna drzemka pozwala wypocząć i odzyskać energię.

Organizm przyszłej mamy zaczyna przygotowywać się do karmienia piersią, co przejawia się m. in. poszerzeniem przewodów mlekowych. Przez to piersi są bardziej pełne, a jednocześnie – bardziej wrażliwe na ból.

Należy zachować czujność w kwestii plamień z dróg rodnych. Jeżeli pojawi się plamienie, wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Plamienia mogą świadczyć o nadmiernej aktywności skurczowej macicy wynikającej ze zbyt niskiego poziomu progesteronu. Rolą tego hormonu w ciąży jest przygotowanie błony śluzowej macicy do implantacji zarodka, a w późniejszym etapie – podtrzymanie ciąży. Progesteron hamuje skurcze macicy, a gdy pod koniec ciąży spada poziom hormonu, macica zaczyna się kurczyć i rozpoczyna się poród.

Progesteron wydzielany jest początkowo przez ciałko żółte, a następnie przez łożysko. Niski poziom hormonu grozi poronieniem, dlatego wielu lekarzy przepisuje progesteron profilaktycznie. A bezwzględnym wskazaniem do dopochwowego stosowania progesteronu jest występowanie plamień w pierwszym trymestrze ciąży.

Najważniejsze zalecenia w ósmym tygodniu ciąży

Jeżeli kobieta nie ma już za sobą pierwszej wizyty u lekarza – to idealny moment. Podczas wizyty lekarskie wykonane zostanie badanie USG, ponadto lekarz zleci wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia, grupa krwi, poziom glukozy, badanie ogólne moczu, a także diagnostyka w kierunku WR, HIV, HCV, HBS, cytomegalii, toksoplazmozy czy różyczki.

Kobieta powinna dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę i suplementację kwasem foliowym, odpoczynek, optymalną ilość snu. Jeżeli pojawi się charakterystyczny dla tego okresu ciąży nasilony apetyt, dobrze jest sięgać po lekkie i wartościowe przekąski, takie jak warzywa i owoce. Nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu. Warto codziennie spacerować – to świetny sposób na dotlenienie organizmu i zredukowanie stresu.

Rozwój zarodka w ósmym tygodniu ciąży

Ósmy tydzień ciąży upływa pod znakiem wielu ważnych zmian w rozwoju zarodka. Zarodek ma długość około 1,5 cm długości i waży 1 g. Kształtują się kończyny, tracą powoli swój „płetwowaty” kształt zaczynają się przewężać. Wykształcają się paluszki i linie papilarne. Dochodzi do intensywnych podziałów mózgowia, coraz lepiej kształtuje się twarz – pojawiają się widoczne zarysy małżowin usznych i nosa, widoczny jest barwnik oka. Pojawia się błędnik, zatem zarodek reaguje już na ruchy ciała mamy. Główka zarodka nadal jest nieproporcjonalnie duża i zajmuje średnio połowę długości zarodka.

ciąża usg

Intensywnie kształtują się narządy zmysłów, zwłaszcza wzrok i słuch. W tym okresie szczególnie należy unikać kontaktu z wszelkimi toksycznymi substancjami, gdyż mogłyby one doprowadzić do głuchoty lub ślepoty.

Kręgosłup staje się coraz bardziej sztywny, zanika ogon i pozostaje po nim jedynie kość ogonowa. Mogą pojawić się sporadyczne, pojedyncze ruchy zarodka, które nie są jeszcze kontrolowane. Zaczyna się intensywny rozwój płuc. Powstaje fizjologiczna przepuklina pępkowa – jelita nie mieszczą się w obrębie brzuszka, gdyż znaczną część tułowia zajmuje serce. Z czasem jelita powrócą na odpowiednie miejsce.