chodzik dla dziecka

Chodzik dla dziecka – tak czy nie?

Kiedyś bardzo popularny chodzik dla dziecka można było znaleźć w każdym domu, gdzie było niemowlę. Chodziki pomagały maluchom w stawianiu pierwszych kroków, a rodzicom dawały chwilę wytchnienia. Jednak z roku na rok przybywa krytycznych głosów odnośnie korzystania z chodzików. Dlaczego specjaliści uznali ten gadżet za szkodliwy dla naszych maluszków?

Dlaczego rodzice decydują się na chodzik dla dziecka?

Jest kilka powodów, dlaczego rodzice decydują się na zakup chodzika dla dziecka. Po pierwsze chcą pomóc maluszkowi w samodzielnym przemieszczaniu się po domu. Dzięki chodzikowi dziecko może zwiedzać całe mieszkanie i oglądać je z innej perspektywy niż dotychczas. Niewątpliwie dzięki temu rodzice zyskują trochę czasu dla siebie i spokoju, ponieważ maluszek eksplorując pokoje zajmuje się sobą.

Równie częstym powodem, dla którego młodzi rodzice decydują się na chodzik dla dziecka, jest to, że są oni przekonani, iż chodzik przyspieszy naukę chodzenia. Myślą, że dzięki ćwiczeniom w chodziku dziecko szybciej samodzielnie stanie na nogach i nauka chodzenia będzie dla niego bułką z masłem.

Niestety chodzik nie sprawi, że maluszek szybciej zacznie samodzielnie dreptać. Każde dziecko dojrzewa do tego etapu w swoim własnym tempie. Nie da się tego przyspieszyć, kupując gadżet, który ma imitować samodzielne chodzenie.

chodzik dla dziecka od kiedy

Czy chodzik dla dziecka jest szkodliwy?

Aktualnie specjaliści nie mają co do tego najmniejszych wątpliwości. Według fizjoterapeutów i ortopedów chodzik dla dziecka to najgorszy gadżet, jaki można zafundować maluszkowi.

Wbrew pozorom nie przyspiesza on rozwoju ruchowego, a wręcz przeciwnie ma bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka, na jego zdolności motoryczne oraz umysłowe. Maluch, zamiast uczyć się zachowywania równowagi ćwicząc samodzielne chodzenie, czy chodzenie przy meblach, w chodziku ma zapewnione podparcie, które to uniemożliwia. W chodzeniu z chodzikiem ciężko też jest maluszkowi ocenić odległość od znajdujących się w pobliżu przedmiotów, czy uczyć się upadania i wstawania.

Największe wady chodzika dla dzieci

Dodatkowo fizjoterapeuci i ortopedzi przestrzegają przed chodzikami ze względu na nieprawidłowe ustawienia miednicy i kręgosłupa dziecka w tym urządzeniu. Kolejnym minusem jest to, że w chodziku dla dzieci trzeba odpychać się palcami stóp od ziemi, co niewłaściwie obciąża stopy maluszka. Przy poruszaniu się w chodziku pracują zupełnie inne partie mięśnie niż przy normalnym chodzeniu. Przez to także możemy mówić o szkodliwości tego gadżetu.

Od jakiego wieku chodzik dla dziecka jest bezpieczny?

Pewnie zastanawiasz się, co w takim razie ze starszymi dziećmi i od którego miesiąca chodzik dla dzieci jest bezpieczny? Niestety, niezależnie od wieku dziecka chodzik nie jest gadżetem sprzyjającym rozwojowi maluszka. Kształtuję on nieprawidłową postawę zarówno u dzieci, które jeszcze same nie chodzą, jak i u tych, które już samodzielnie stawiają pierwsze kroki. Nie ma więc takiego wieku, od którego chodzik można by bezpiecznie dać maluchowi do zabawy.

Od jakiego wieku chodzik dla dziecka

Chodzik dla dziecka, a wypadki

Na przestrzeni lat wiele wypadków, w których uczestniczyły niemowlęta, wydarzyło się w domu, właśnie podczas używania chodzika dla dzieci. Nieprawidłowe używanie chodzika, czy zostawianie maluszka w chodziku bez opieki osoby dorosłej, to główne powody wypadków. Większość odnotowanych wypadków z udziałem chodzika, były to upadki ze schodów. A obrażenia, które były nimi spowodowane to od lekkich zadrapań, czy urazów, aż po wstrząśnienia mózgu oraz poważne urazy głowy. Wtedy zdecydowano się ulepszyć urządzenie, jakim jest chodzik dla dziecka. Dodano mechanizmy zabezpieczające przed spadnięciem z krawędzi oraz zmodyfikowano konstrukcję chodzika tak, aby był bardziej bezpieczny.

Podsumowanie: chodzik – tak czy nie?

Mimo iż chodziki dla dziecka są teraz dużo bardziej bezpieczne niż jeszcze kilka lat temu, nie są to gadżety, które sprzyjają rozwojowi dziecka, a co więcej mogą ten rozwój zaburzać. Decydując się na chodzik, trzeba pamiętać o tym, że nie jest to produkt przeznaczony dla dzieci, które jeszcze samodzielnie nie siedzą oraz o tym, by zawsze mieć dziecko na oku podczas korzystania z chodzika.