Herbata z kopru włoskiego dla noworodka

Herbata z kopru włoskiego dla noworodka

Pewnie spotkałaś się już z polecaniem herbaty z kopru włoskiego dla dziecka cierpiącego na kolki? Koper włoski jest często polecany np. na problemy brzuszkowe u dzieci, ale też na pobudzenie laktacji u mamy karmiącej piersią, czy kolki niemowlęce. Czy herbata z kopru włoskiego dla noworodka to na pewno dobry wybór?

Koper włoski – właściwości

Koper włoski, a raczej jego nasiona, od stuleci stosuje się przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Do najważniejszych jego właściwości można zaliczyć: przeciwdziałanie wzdęciom, wiatropędność, pobudzanie wydzielania soku żołądkowego, działanie rozkurczowe oraz pobudzanie perystaltyki jelit.

Herbata z kopru włoskiego dla noworodka od kiedy

Herbata z kopru włoskiego na laktację

Koper włoski często znajdziemy w składzie tak zwanych „herbatek dla kobiet karmiących piersią”, czy „herbatek na laktację”. Jest tak, ponieważ kiedyś nasionom kopru włoskiego przypisywano działanie pobudzające laktację. Aktualne badania nad koprem włoskim pokazały, że koper włoski wcale nie zwiększa produkcji mleka, a co więcej jego działanie może być wręcz odwrotne. Ponadto herbata z kopru włoskiego została sklasyfikowana jako substancja o bardzo dużym ryzyku stosowania u kobiet w okresie laktacji. Co oznacza, że może negatywnie wpływać zarówno na mamę, jak i na karmione dziecko.

Czy herbata z kopru włoskiego pomaga na kolki?

Czym jest kolka niemowlęca? Możemy o niej mówić, gdy napady płaczu u dziecka trwają łącznie przez ponad 3 godziny w ciągu dnia, pojawiają się częściej niż 3 razy w tygodniu, przez okres dłuższy niż 3 tygodnie. Jest to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka średnio od około 10% do 40% niemowląt.

Herbata z kopru włoskiego dla noworodka

Mamy często szukają naturalnych metod łagodzenia objawów kolki i wtedy spotykają się z informacją o podaniu herbaty z kopru włoskiego. Często też lekarze zalecają podawanie takiej herbaty już noworodkom. Niestety nie ma badań, które jednoznacznie pokazywałyby pozytywny wpływ herbaty z kopru włoskiego na łagodzenie objawów kolki niemowlęcej. Są za to zalecenia mówiące, że herbata z kopru włoskiego nie jest odpowiednim napojem dla noworodków, niemowląt i małych dzieci.

Herbata z kopru włoskiego dla noworodka ile

Herbata z kopru dla noworodka – aktualne zalecenia

Ze względu na zawartość estragolu w nasionach kopru włoskiego, herbata z kopru włoskiego nie jest zalecana ani dla noworodków, ani dla starszych dzieci. Estragol bowiem został uznany za substancję neurotoksyczną i do tego rakotwórczą.

W związku z tym Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), zaleca, aby nie podawać herbaty z kopru włoskiego dzieciom aż do ukończenia 4 roku życia.

Inne herbatki ziołowe dla niemowląt

Herbatek ziołowych np. rumianku, pokrzywy, lipy, czystka nie należy stosować u noworodków, niemowląt i małych dzieci na własną rękę. Dzieci mogą inaczej reagować na zioła, np. silniej odczuwać ich działanie. Zioła, tak jak leki mogą też powodować skutki uboczne lub wchodzić w interakcje z lekami, przyjmowanymi przez dziecko. Przed podaniem jakichkolwiek ziół najlepiej skonsultuj się z lekarzem.