2 tydzień ciąży ciąża tydzień po tygodniu

2 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Czas trwania ciąży liczony jest od pierwszego dnia miesiączki, która poprzedziła zapłodnienie. Drugi tydzień ciąży nie jest zatem czasem trwania ciąży, gdy doszło już do zapłodnienia. Jest to natomiast czas, w którym organizm przygotowuje się do zapłodnienia. W tym czasie, po pęknięciu pęcherzyka Graafa, w którym dojrzewała komórka jajowa, dochodzi do owulacji. Oznacza to, że uwolniona z pęcherzyka Graafa komórka jajowa wędruje do jajowodu, gdzie możliwe będzie jej połączenie z plemnikiem.

Na czym polega owulacja?

Przed owulacją w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które mają ułatwić zapłodnienie. Błona śluzowa macicy ulega pogrubieniu, szyjka macicy ulega lekkiemu podniesieniu, staje się bardziej miękka i lekko rozwarta. Pęcherzyk Graafa to komórka jajowa otoczona komórkami odżywczymi. Na początku cyklu miesięcznego, pod wpływem hormonu FSH dochodzi do wzrostu kilkunastu pęcherzyków pierwotnych, ale tylko jeden z nich osiągnie stadium pęcherzyka Graafa, z którego w połowie cyklu uwolniona zostanie dojrzała komórka jajowa. Po uwolnieniu z pęcherzyka Graafa, komórka jajowa dociera do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona. Z kolei pusty pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte odpowiedzialne będzie za syntezę hormonów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu i podtrzymania ciąży. Taką funkcję ciałko żółte będzie pełniło do momentu, aż rozwinie się łożysko.

Jak obliczyć moment owulacji?

Aby doszło do zapłodnienia, konieczne jest właściwe obliczenie dnia, w którym zachodzi owulacja. Niektóre kobiety są w stanie rozpoznać moment owulacji, obserwując swoje ciało. Mogą pojawić się takie symptomy owulacji jak bolesność i tkliwość piersi, delikatne pobolewanie w podbrzuszu, lekkie plamienie czy zwiększone libido.

Cennych informacji na temat czasu owulacji może dostarczyć także bardziej wnikliwa analiza znaków, jakie daje organizm kobiety. Zaobserwować można nieznaczny wzrost temperatury ciała o około pół stopnia Celsjusza. Jednak taka metoda szacowania czasu owulacji wymaga skrupulatnego, codziennego mierzenia temperatury, ponadto obarczona jest ryzykiem błędu.

Inną metodą na szacowanie momentu owulacji jest obserwacja śluzu. Wydzielina z pochwy podczas owulacji przypomina białko jaja kurzego – jest lepka, rozciągliwa i przezroczysta. Określenie owulacji możliwe jest także dzięki tzw. kalkulatorom owulacji, które dostępne są m. in. w Internecie.

Taka forma szacowania czasu owulacji dedykowana jest tym kobietom, których cykle miesięczne występują regularnie. Jednak nawet jeśli cykle są regularne, każda ze wspomnianych metod określania momentu owulacji nie może być uznana za pewną metodę.

Najpewniejsze metody pozwalające na dokładne określenie momentu owulacji to:

  • monitorowanie owulacji przy pomocy USG; wizyta w gabinecie ginekologicznym pozwala na dokładną obserwację cyklu; dzięki badaniu USG, które jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, możliwe jest zobrazowanie procesu dojrzewania pęcherzyków Graafa oraz uwolnienie komórki jajowej; takie monitorowanie owulacji zazwyczaj rozpoczyna się od 10 – 11 dnia cyklu i powtarza co dwa dni
  • wykonanie testu owulacyjnego; test paskowy polega na zbadaniu próbki moczu i określeniu stężenia hormonu LH, którego wzrost towarzyszy owulacji; za dodatni wynik testu uznaje się podwyższony poziom hormonu LH, co ma miejsce na 24 – 36 godzin przed owulacją.

Dlaczego dokładne określenie momentu owulacji ma tak duże znaczenie podczas drugiego tygodnia ciąży?

Pozwala to na oszacowanie, kiedy występują dni płodne – a ma to miejsce średnio 4 dni przed owulacją i dwa dni po owulacji. W tym okresie para starająca się o dziecko powinna zadbać o jak najczęstsze współżycie, gdyż zwiększa to szansę na zapłodnienie.

zapłodnienie

Ponadto ten moment starania się o dziecko powinien iść w parze z prowadzeniem zdrowego stylu życia. Oczywiście – wprowadzenie zdrowych nawyków powinno nastąpić znacznie wcześniej. Obydwoje przyszli rodzice powinni bezwzględnie zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Konieczne jest stosowanie zdrowej, zróżnicowanej diety bazującej na jak najmniej przetworzonej żywności. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych związków odżywczych, a także zminimalizowanie ryzyka niedoborów pokarmowych, które mogłyby zakłócić proces zapłodnienia oraz rozwój płodu. Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiednio wysokiej podaży kwasu foliowego – kobiety w okresie rozrodczym wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten związek. Dlatego wskazane jest suplementowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg na dobę.