Kiedy na basen z niemowlakiem

Basen z niemowlakiem – od kiedy, jak długo, co zabrać?

Zajęcia w wodzie dla niemowląt stają się coraz bardziej popularne. Rodzice świadomi szeregu korzyści jakie płyną z aktywności na basenie, chętnie decydują się na wyjście z maluszkiem na basen. O czym trzeba pamiętać wybierając się na basen z niemowlakiem? Kiedy jest najodpowiedniejszy moment, aby pójść na pierwsze zajęcia? Jaki basen wybrać i co warto zabrać na basen z niemowlakiem?

Kiedy z niemowlakiem na basen?

Większość zajęć na basenach dla niemowląt dedykowana jest dzieciom od 3 miesiąca życia. Dlaczego wtedy? Ponieważ zazwyczaj niemowlaki w tym wieku potrafią już samodzielnie trzymać główkę. Jest to bardzo ważne, gdyż pomaga to w pracy z dzieckiem w wodzie. 3-4 miesiąc życia maluszka, to także moment, gdy niemowlę zaczyna sobie radzić z różnicami temperatur na basenie i nie straszna jest mu zmiana temperatury po wyjściu z wody.

Oczywiście wiek nie jest jedynym wyznacznikiem. Każde dziecko rozwija się w sowim własnym tempie. Dlatego czasem nawet 2 miesięczne niemowlę będzie już gotowe na przygody w basenie, a czasem 4, czy 5 miesięczny maluch będzie potrzebował jeszcze trochę czasu, aby oswoić się z wodą.

Pamiętaj, że na basen z niemowlakiem nie powinno się wybierać wtedy, gdy maluszek:

 • jest w trakcie przechodzenia infekcji,
 • ma podwyższoną temperaturę,
 • ma odparzenia,
 • cierpi na niektóre choroby skórne.

Najlepiej przy okazji wizyty u pediatry zapytać o to, czy dziecko nie ma przeciwskazań do korzystania z basenu.

basen z niemowlakiem od kiedy

Basen z niemowlakiem a jedzenie

Warto pamiętać o odpowiedniej przerwie między karmieniem a wizytą na basenie. Optymalnie było by zabrać niemowlaka na basem w przerwie pomiędzy karmieniami, ale nie zawsze to się udaje. Odstęp między karmieniem a pływaniem w basenie powinien wynosić minimum 30 minut. Po karmieniu należy odbić dziecko.

Pamiętaj, że wizyta na basenie pochłania bardzo dużo energii malucha, dlatego tak ważne jest nakarmienie dziecka przed pójściem na basem. Niemowlak powinien być też wyspany, więc najlepiej jeśli udacie się na basen po jego drzemce.

Co zabrać na basen z niemowlakiem?

Wyjście na basen z niemowlakiem to nie lada wyzwanie, dlatego warto przygotować sobie wcześniej torbę z potrzebnymi rzeczami.

Na basenie przydadzą się:

 • jednorazowe pieluszki do pływania – można je kupić w drogerii lub sklepie sportowym; dostępne są też pieluszki wielorazowe.
 • strój kąpielowy dla rodzica
 • czepek dla rodzica (jeśli na basenie obowiązują czepki)
 • ręcznik z kapturkiem dla dziecka i ręcznik dla rodzica
 • mokre chusteczki, pieluszki, krem pielęgnacyjny
 • komplet ubranek na zmianę (w razie wypadku 😉)
 • żel do mycia ciała
 • suszarka do włosów (jeśli wiesz, że te na basenie mogą być zajęte)
 • zabawki kąpielowe
 • sól fizjologiczna – do przemycia oczu i nosa maluszka
 • mleko – jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym

Jaki basen najlepszy dla niemowlaka?

Szukając odpowiedniego basenu na pływanie z niemowlakiem, sprawdź czy jest on przystosowany do potrzeb najmłodszych.

Kluczowe informacje to:

 • temperatura wody
 • rodzaj basenu
 • udogodnienia dla małych dzieci

Temperatura wody

Woda w basenach odpowiednich dla niemowląt powinna być nieco cieplejsza niż w basenie dla dorosłych. Jej temperatura zwykle wynosi około 32 stopni Celsjusza. Aby przygotować dziecko do takiej temperatury, warto wcześniej w domu obniżyć nieco temperaturę wody, w której kąpiemy maluszka.

Rodzaj basenu

Rodzaj basenu warto wybrać opierając się o to, co lubi nasze dziecko. Możemy iść z niemowlakiem na mały kameralny basen, gdzie nie spotkamy zbyt wielu ludzi i hałas będzie ograniczony. Jeśli maluszek jest przyzwyczajony do gwaru i hałasu, możemy wybrać się nawet do aquaparku, gdzie znajdziemy wiele atrakcji np. podwodne bąbelki, fontanny, gejzery.

Baseny różnią się też między sobą ze względu na sposób uzdatniania wody. Ale należy pamiętać, że na każdym basenie obecny będzie chlor. Jest on konieczny, ze względu na to, że nutralizuje bakterie obecne w wodzie. Dlatego niezależnie od tego, czy wybierzesz basen solankowy, z wodą ozonowaną, czy chlorowaną, zawsze będzie tam dodany chlor.

basen z niemowlakiem co zabrać

Udogodnienia dla niemowląt

Jeśli wybierasz się na basen z niemowlakiem, sprawdź, czy znajduje się tam szatnia rodzinna, w które będziesz mogła się przebrać i przewinąć maluszka. Ważne jest to, czy w szatni znajdują się przewijaki dla niemowląt oraz miejsce gdzie można nakarmić dziecko. Najlepiej zadzwonić do interesującego nas obiektu i zapytać o te kwestie.

Jak długo można przebywać na basenie z niemowlakiem?

Nie ma konkretnych limitów. Wszystko zależy od dziecka i rodzica i od tego, czy dobrze się czują w wodzie. Jeśli niemowlak nie zgłasza problemów, można pluskać się z nim nawet 40 minut. Jeśli dziecko nie czuje się dobrze, jest zmęczone i głodne, można zakończyć pływanie znacznie szybciej. Nawet 15-20 minut w wodzie dla takiego maluszka może być nie lada wyzwaniem.

Basen z niemowlakiem – wspieranie rozwoju dziecka

Wyjście z niemowlakiem na basen to nie tylko atrakcyjna forma spędzenia czasu poza domem. To przede wszystkim wielka frajda dla maluszka, który dzięki zabawom w wodzie odkrywa nowe możliwości. Zajęcia na basenie to świetna gimnastyka dla maluszka. Pływanie w wodzie stymuluje rozwój dziecka, wspiera koordynację ruchową, a także jest super stymulacją sensoryczną.