8 miesiąc życia dziecka

8 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 8 miesiącu życia

Wraz z nadejściem ósmego miesiąca życia dziecka, nadchodzi prawdziwa rewolucja. Maluch z powodzeniem potrafi już wyrażać podstawowe emocje, w tym zadowolenie i złość. Do tego jego ciekawość nie pozwala mu spędzić w jednym miejscu dłuższej chwili, bo przecież tyle miejsc w domu jest jeszcze do zobaczenia. Jak opanować pełzającego niemowlaka?

Rozwój fizyczny dziecka w 8 miesiącu

W ósmym miesiącu życia dziecko szczególnie dynamicznie rozwija się pod kątem ruchowym. Większość dzieci w tym wieku potrafi już samodzielnie i pewnie siedzieć. Co więcej, niektóre maluchy próbują swoich sił w raczkowaniu czy czołganiu się. Najlepszą zabawą w tym czasie jest uciekanie rodzicom do drugiego pokoju czy też opróżnianie szuflad, gdy tylko odwrócą głowę, chociaż na chwilę.

Jest to także czas, gdy waga dziecko zaczyna się normować i jej miesięczny przyrost nie jest już tak duży jak wcześniej. Jest to zupełnie normalne. Niemowlę zaczyna za to nadrabiać i rośnie wzdłuż, co miesiąc o ponad centymetr. Dziewczynki w wieku ośmiu miesięcy mierzą zazwyczaj od 64 do 73 cm, z kolei dla chłopców norma ta wynosi od 66 do 74 cm.

Do oceny prawidłowej wagi i wzrostu dziecka służą siatki centylowe. Przy ich pomocy możemy określić, jak wymiary naszego niemowlaka wypadają na tle rówieśników tej samej płci, w tym samym wieku i pochodzących z tej samej populacji.

Rozwój psychiczny dziecka w 8 miesiącu

Ósmy miesiąc życia dziecka może być trudny dla rodziców. Z jednej strony da się zaobserwować coraz większą samodzielność dziecka, które chętnie raczkuje do drugiego pokoju, by tam w samotności pobawić się tym, co znajdzie, a z drugiej strony wciąż silny może być okazywany lęk separacyjny. Nawet najkrótsze rozstanie z rodzicem może być powodem do ogromnego smutku i płaczu. W tym czasie należy wykazać się ogromną cierpliwością, by wytłumaczyć i pokazać dziecku najważniejszy związek przyczynowo-skutkowy, czyli, że znikająca za drzwiami łazienki mama zawsze wraca.

W wieku ośmiu miesięcy dziecko nabiera coraz większej siły, nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Jego ulubionym zajęciem może stać się gryzienie, szczypanie czy też ciągnięcie za włosy. Maluch nie jest świadomy tego, że sprawia tym ból drugiej osobie. Zadaniem rodzica jest tłumaczenie dziecku, raz po raz, że takim zachowaniem powoduje krzywdę. Jeśli posiadamy w domu zwierzęta, warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na ich relację z dzieckiem.

Co potrafi 8-miesięczne dziecko?

Niektóre dzieci w wieku ośmiu miesięcy zaczynają raczkować. Jest to jeden z etapów uznawanych za milowe w rozwoju dziecka. Jest tak przede wszystkim ze względu na naprzemienny schemat przemieszczanie się. Opanowanie go jest istotne dla prawidłowego rozwoju mózgu, gdyż świadczy o komunikowaniu się ze sobą obu półkul mózgowych. Ominięcie tego etapu może w późniejszym czasie skutkować zaburzeniami sensorycznymi czy też problemami z nauką pisania i czytania. Raczkowanie to również istotny element nauki chodzenia, gdyż pozytywnie wpływa na gibkość kręgosłupa i przygotowanie mięśniowe do swobodnego chodu. Z tego też względu warto zachęcać dzieci do raczkowania poprzez zabawki typu piłka, samochodzik czy toczące się owoce, zachęcające do przemieszczania się w ich kierunku.

Jakie jeszcze umiejętności posiada dziecko w wieku ośmiu miesięcy?

  • samodzielnie siada z pozycji leżącej,
  • potrafi pełzać lub przesuwać się w pozycji siedzącej, z jedną nóżką pod pośladkiem,
  • rozwija mowę poprzez powtarzanie łańcuchów sylab,
  • potrafi komunikować się z rodzicami również niewerbalnie, np. wyciągając rączki, gdy chce być wyjęte z łóżeczka,
  • lubi bawić się w zabawy wykorzystujące dotyk typu „koso, kosi łapki”,
  • umie klaskać w dłonie,
  • przy chwytaniu zaczyna posługiwać się także kciukiem, tzw. chwyt nożycowy,
  • lubi upuszczać przedmioty i śledzi je wtedy wzrokiem.

Żywienie dziecka w 8 miesiącu życia

Chociaż dla ośmiomiesięcznego dziecka wciąż ważnym posiłkiem pozostaje mleko mamy bądź też mleko modyfikowane, to jego menu pokarmów stałych powinno być nieustannie rozszerzane. Jest to etap, gdy w formie stałej powinny być serwowane co najmniej dwa posiłki dziennie.

Pokarmy serwowane dziecku powinny zawierać jak najwięcej substancji odżywczych. Jako przekąski najlepiej sprawdzą się świeże, bądź gotowane na parze owoce czy warzywa.

Dzieci w wieku ośmiu miesięcy stają się bardzo samodzielne jeśli chodzi o jedzenie. Potrafią już same napić się ze swojego kubka, a także zjeść rączką to, co mają podane na talerzu. Serwowane przez mamę posiłki to najlepszy trening gryzienia i żucia. Tym bardziej że ósmy miesiąc to czas, gdy przebijać mogą się kolejne zęby. Tym razem pora na dolne i górne dwójki.

Podawanie w tym czasie twardych i schłodzonych produktów spożywczych może przynieść ulgę i odwrócić uwagę dziecka od bólu spowodowanego wyrzynającymi się zębami. Z drugiej strony, w kulminacyjnym momencie pojawienia się dwójek, dziecko może odmówić przyjmowania pokarmów stałych i to też trzeba zaakceptować. Można odpuścić temat na kilka dni i wrócić do tego rodzaju posiłków, gdy największy ból przeminie.

dziecko 8 miesięcy

Kalendarz szczepień – 8 miesiąc życia

Na ósmy miesiąc życia dziecka opracowany przez specjalistów kalendarz nie przewiduje żadnych szczepień. Wyjątkiem jest realizowanie szczepień opóźnionych z powodów medycznie uzasadnionych. Przerwa między dawkami dłuższa niż zalecana w aktualnym Programie Szczepień Ochronnych nie wymaga rozpoczynania całego schematu od początku. Jest jednak niekorzystna, gdyż opóźnia moment uzyskania przez dziecko optymalnej ochrony przed chorobą.