10 miesiąc życia dziecka

10 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 10 miesiącu życia

Dziesięciomiesięczne dziecko poznaje już świat wszystkimi zmysłami. Potrafi raczkować i reagować na pierwsze krótkie polecenia. Nabycie nowych umiejętności w połączeniu z bolesnym ząbkowaniem może spowodować problemy ze snem. Co jeszcze można zaobserwować u dziecka w tym czasie?

Rozwój fizyczny dziecka w 10 miesiącu

W wieku dziesięciu miesięcy dziewczynki ważą zazwyczaj około 9 kg przy wzroście 75-76 cm, zaś chłopcy ważą nawet 10 kg przy tym samym wzroście. Na tym etapie rozwoju dominującym elementem motoryki dziecka jest częsta pionizacja. W dalszym ciągu sposobem na przemieszczanie się jest raczkowanie, jednak każda okazja do uniesienia ciała w górę jest wykorzystywana.

W poprzednich miesiącach miał miejsce silny rozwój obręczy barkowej, brzucha i nóg dziecka, które teraz może wykorzystać do wstawania. Zabawy na podłodze podczas leżenia nie są już tak zajmujące jak wcześniej. O wiele więcej frajdy dziecku sprawia opieranie się o meble i podejmowanie prób złapania balansu. W tym czasie należy zwrócić uwagę czy towarzyszy temu wspinanie się na palce przy każdej próbie pionizacji. Taka sytuacja warta jest skonsultowania ze specjalistą.

Dziesięć miesięcy to także dobry moment, aby rozpocząć z dzieckiem przygodę z basenem i pływaniem. Oswojenie dziecka z wodą sprawi, że maluch nie będzie się jej bał i w przyszłości szybciej nauczy się pływać. Ten sposób spędzania czasu ma bardzo pozytywny wpływ na jego rozwój:

 • pobudza układ nerwowy,
 • uczy regularnie oddychać,
 • wzmacnia mięśnie,
 • pomaga w utrzymaniu równowagi,
 • wspomaga koordynację ruchową i wzrokową,
 • wspiera rozwój psychomotoryczny i sensoryczny,
 • umacnia się również więź z rodzicem.

Rozwój psychiczny dziecka w 10 miesiącu

Rozwój emocjonalny dziecka może powodować rozregulowanie snu w dziesiątym miesiącu życia. Problemy z zasypianiem czy częste pobudki to sposób dziecka na poradzenie sobie ze zmianami, które zachodzą w jego życiu. Dobrze jest zadbać w tym czasie o rutynę dnia, a także zapewnienie odpowiedniej dawki świeżego powietrza. Gdy zbliża się wieczór, można zabrać dziecko na spokojny spacer, który ma za zadanie wyciszyć malucha i odciągnąć od energicznych zabaw i kolorowych przedmiotów. Przewidywalność, stałe godziny posiłków i chodzenia spać powinny ułatwić proces zasypiania.

Dziecko w dziesiątym miesiącu życia wykazuje silne poczucie własności. Może już emocjonalnie związać się z wybraną zabawką. Próba sięgnięcia po nią przez inne dziecko często powoduje wybuch złości i płaczu. Posiadanie ulubionej zabawki zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa w trudnych chwilach. Warto uszanować jego prawo do wyłączności i nie zmuszać do dzielenia się ukochaną rzeczą z innymi.

Co potrafi 10-miesięczne dziecko?

W tym czasie maluch intensywnie rozwija swoje umiejętności społeczne. Bardzo lubi kontakt z innymi rówieśnikami, nawet jeśli wspólna zabawa polega na zabieraniu sobie zabawek. Przybywanie z dziećmi wpływa na kształtowanie postawy oraz uczy interakcji z nowymi osobami, zachowania w grupie i radzenia sobie z emocjami.

Dziecko w dziesiątym miesiącu życia może pochwalić się takimi umiejętnościami jak:

 • stabilne siedzenie,
 • sprawne poruszanie się w pozycji czworaczej,
 • samodzielne podciąganie się do stania,
 • powtarzanie zasłyszanych dźwięków, szczególnie kasłania, cmokanie i kichania,
 • świadome naśladowanie bliskich mu osób,
 • wspinanie się po schodach,
 • omijanie przeszkód podczas raczkowania,
 • rozumienie pojęcia wewnątrz i zewnątrz co przejawia się zabawą we wkładanie i wyjmowanie zabawek z pojemnika.

Żywienie dziecka w 10 miesiącu życia

W wieku dziesięciu miesięcy pokarm mamy pokrywa już jedynie 50-70 procent zapotrzebowania dziecka na składniki odżywcze. Reszta kalorii powinna być dostarczana z posiłków uzupełniających, opierających się na pokarmach stałych. Ważne jest, by posiłki te były odpowiednio zróżnicowane oraz podawane o stałych porach. Ustabilizowanie pory jedzenie to obok picia wody, ważny nawyk z punktu widzenia zdrowej diety.

Podczas rozszerzania diety dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na produkty potencjalnie alergizujące. Jedną z najczęściej występujących jest, chociażby alergia na białko mleka krowiego. Inne popularne alergeny to jaja, orzechy, sezam, soja, ryby i owoce morza oraz gluten. Alergia może objawiać się bólami brzuszka, zmianami na skórze, katarem, kaszlem czy też wyglądem kupki. Zawsze należy potwierdzić ją u alergologa wnikliwą diagnostyką.

dziecko 10 miesięcy

Co może zaniepokoić w rozwoju dziecka?

U dziecka w wieku dziesięciu miesięcy niepokojący powinien być brak zainteresowanie drugą osobą i podjęcia prób kontaktu z nią. Kontakt wzrokowy to podstawowa umiejętność, poprzez którą dzieci uczą się relacji społecznych oraz rozpoznawania emocji, twarzy i przede wszystkim – mowy. Chodzi nie tylko o patrzenie na twarz drugiej osoby, ale także reagowanie uśmiechem na uśmiech. Słaby kontakt wzrokowy i mała chęć do komunikacji to sygnał, który powinien być skonsultowany z pediatrą.

Równie ważny jest gest wskazywania placem czy też całą rączką. Jest to początkowy etap dialogu z drugą osobą. W ten sposób inicjuje się z dzieckiem relacje trójstronne: dziecko, rodzic i przedmiot. Gest ten musi mieć nie tylko funkcję rozkazującą, ale też orzekającą i oznajmującą. Tylko tak buduje się prawidłowo pole wspólnej uwagi. Brak gestu wskazywania palcem, rozumienia prostych poleceń, nazw przedmiotów czy czynności to objaw pierwszych problemów w rozwoju dziecka.

Oczywiście każde dziecko ma prawo do własnego tempa rozwoju. Jednak brak postępu w jakiejś dziedzinie, a nawet ewentualny regres, stanowi uzasadniony powód do niepokoju rodzica i konsultacji z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *