Dziesięciomiesięczne dziecko poznaje już świat wszystkimi zmysłami. Potrafi raczkować i reagować na pierwsze krótkie polecenia. Nabycie nowych umiejętności w połączeniu z bolesnym ząbkowaniem może spowodować problemy ze snem. Co jeszcze można zaobserwować u dziecka w tym czasie?
Rozwój fizyczny dziecka w 10 miesiącu
W wieku dziesięciu miesięcy dziewczynki ważą zazwyczaj około 9 kg przy wzroście 75-76 cm, zaś chłopcy ważą nawet 10 kg przy tym samym wzroście. Na tym etapie rozwoju dominującym elementem motoryki dziecka jest częsta pionizacja. W dalszym ciągu sposobem na przemieszczanie się jest raczkowanie, jednak każda okazja do uniesienia ciała w górę jest wykorzystywana.
W poprzednich miesiącach miał miejsce silny rozwój obręczy barkowej, brzucha i nóg dziecka, które teraz może wykorzystać do wstawania. Zabawy na podłodze podczas leżenia nie są już tak zajmujące jak wcześniej. O wiele więcej frajdy dziecku sprawia opieranie się o meble i podejmowanie prób złapania balansu. W tym czasie należy zwrócić uwagę czy towarzyszy temu wspinanie się na palce przy każdej próbie pionizacji. Taka sytuacja warta jest skonsultowania ze specjalistą.
Przeczytaj również: Kiedy na basen z niemowlakiem
Dziesięć miesięcy to także dobry moment, aby rozpocząć z dzieckiem przygodę z basenem i pływaniem. Oswojenie dziecka z wodą sprawi, że maluch nie będzie się jej bał i w przyszłości szybciej nauczy się pływać. Ten sposób spędzania czasu ma bardzo pozytywny wpływ na jego rozwój:
- pobudza układ nerwowy,
- uczy regularnie oddychać,
- wzmacnia mięśnie,
- pomaga w utrzymaniu równowagi,
- wspomaga koordynację ruchową i wzrokową,
- wspiera rozwój psychomotoryczny i sensoryczny,
- umacnia się również więź z rodzicem.
Rozwój psychiczny dziecka w 10 miesiącu
Rozwój emocjonalny dziecka może powodować rozregulowanie snu w dziesiątym miesiącu życia. Problemy z zasypianiem czy częste pobudki to sposób dziecka na poradzenie sobie ze zmianami, które zachodzą w jego życiu. Dobrze jest zadbać w tym czasie o rutynę dnia, a także zapewnienie odpowiedniej dawki świeżego powietrza. Gdy zbliża się wieczór, można zabrać dziecko na spokojny spacer, który ma za zadanie wyciszyć malucha i odciągnąć od energicznych zabaw i kolorowych przedmiotów. Przewidywalność, stałe godziny posiłków i chodzenia spać powinny ułatwić proces zasypiania.
Dziecko w dziesiątym miesiącu życia wykazuje silne poczucie własności. Może już emocjonalnie związać się z wybraną zabawką. Próba sięgnięcia po nią przez inne dziecko często powoduje wybuch złości i płaczu. Posiadanie ulubionej zabawki zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa w trudnych chwilach. Warto uszanować jego prawo do wyłączności i nie zmuszać do dzielenia się ukochaną rzeczą z innymi.
Co potrafi 10-miesięczne dziecko?
W tym czasie maluch intensywnie rozwija swoje umiejętności społeczne. Bardzo lubi kontakt z innymi rówieśnikami, nawet jeśli wspólna zabawa polega na zabieraniu sobie zabawek. Przybywanie z dziećmi wpływa na kształtowanie postawy oraz uczy interakcji z nowymi osobami, zachowania w grupie i radzenia sobie z emocjami.
Dziecko w dziesiątym miesiącu życia może pochwalić się takimi umiejętnościami jak:
- stabilne siedzenie,
- sprawne poruszanie się w pozycji czworaczej,
- samodzielne podciąganie się do stania,
- powtarzanie zasłyszanych dźwięków, szczególnie kasłania, cmokanie i kichania,
- świadome naśladowanie bliskich mu osób,
- wspinanie się po schodach,
- omijanie przeszkód podczas raczkowania,
- rozumienie pojęcia wewnątrz i zewnątrz co przejawia się zabawą we wkładanie i wyjmowanie zabawek z pojemnika.
Żywienie dziecka w 10 miesiącu życia
W wieku dziesięciu miesięcy pokarm mamy pokrywa już jedynie 50-70 procent zapotrzebowania dziecka na składniki odżywcze. Reszta kalorii powinna być dostarczana z posiłków uzupełniających, opierających się na pokarmach stałych. Ważne jest, by posiłki te były odpowiednio zróżnicowane oraz podawane o stałych porach. Ustabilizowanie pory jedzenie to obok picia wody, ważny nawyk z punktu widzenia zdrowej diety.
Podczas rozszerzania diety dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na produkty potencjalnie alergizujące. Jedną z najczęściej występujących jest, chociażby alergia na białko mleka krowiego. Inne popularne alergeny to jaja, orzechy, sezam, soja, ryby i owoce morza oraz gluten. Alergia może objawiać się bólami brzuszka, zmianami na skórze, katarem, kaszlem czy też wyglądem kupki. Zawsze należy potwierdzić ją u alergologa wnikliwą diagnostyką.
Co może zaniepokoić w rozwoju dziecka?
U dziecka w wieku dziesięciu miesięcy niepokojący powinien być brak zainteresowanie drugą osobą i podjęcia prób kontaktu z nią. Kontakt wzrokowy to podstawowa umiejętność, poprzez którą dzieci uczą się relacji społecznych oraz rozpoznawania emocji, twarzy i przede wszystkim – mowy. Chodzi nie tylko o patrzenie na twarz drugiej osoby, ale także reagowanie uśmiechem na uśmiech. Słaby kontakt wzrokowy i mała chęć do komunikacji to sygnał, który powinien być skonsultowany z pediatrą.
Równie ważny jest gest wskazywania placem czy też całą rączką. Jest to początkowy etap dialogu z drugą osobą. W ten sposób inicjuje się z dzieckiem relacje trójstronne: dziecko, rodzic i przedmiot. Gest ten musi mieć nie tylko funkcję rozkazującą, ale też orzekającą i oznajmującą. Tylko tak buduje się prawidłowo pole wspólnej uwagi. Brak gestu wskazywania palcem, rozumienia prostych poleceń, nazw przedmiotów czy czynności to objaw pierwszych problemów w rozwoju dziecka.
Oczywiście każde dziecko ma prawo do własnego tempa rozwoju. Jednak brak postępu w jakiejś dziedzinie, a nawet ewentualny regres, stanowi uzasadniony powód do niepokoju rodzica i konsultacji z lekarzem.