7 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

7 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Siódmy tydzień ciąży to moment, w którym wiele kobiet zaczyna odczuwać nasilone objawy zwiastujące ciążę – poranne nudności, wahania nastroju, rozdrażnienie czy powiększenie piersi. Zachodzą także spore zmiany w rozwijającym się zarodku – bardzo intensywnemu rozwojowi podlega zwłaszcza główka zarodka, kształtuje się także serce.

Dolegliwości występujące w siódmym tygodniu ciąży

Siódmy tydzień ciąży, czyli piąty tydzień życia zarodka to moment, gdy wiele przyszłych mam odczuwa nasilone nudności i wymioty. Jest to konsekwencją syntezy gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój zarodka. Za pojawienie się nudności i wymiotów odpowiadają także inne hormony, w tym prolaktyna czy estrogeny, które mogą działać drażniąco na śluzówkę żołądka.

Zazwyczaj mdłości ustępują około 14 tygodnia ciąży, choć mogą utrzymywać się nawet do 22 tygodnia. Nudnościom niekiedy mogą towarzyszyć wymioty. Na ich występowanie szczególnie narażone są kobiety z nadwagą, kobiety w pierwszej ciąży oraz młode mamy. Nudności zazwyczaj pojawiają się rano i wtedy możliwe jest wystąpienie wymiotów żółcią. Nudności i wymioty mogą pojawić się także w ciągu dnia w efekcie działania stresu lub pojawienia się intensywnych smaków czy zapachów.

Nudności i wymioty w pierwszym trymestrze ciąży nie powinny stanowić powodu do niepokoju – dopóki nie są bardzo intensywne i nie prowadzą do znacznego osłabienia organizmu. Wówczas mówimy o niepowściągliwych wymiotach w ciąży, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, niedoborów pokarmowych, zwiększenia poziomu ciał ketonowych czy spadku masy ciała. Zaniepokoić powinien spadek masy ciała większy niż 5% wyjściowej wagi.

Poza nudnościami i wymiotami, przyszła mama może doświadczyć rozdrażnienia i wahań nastroju, senności i zmęczenia, piersi powiększają się i mogą być bardziej wrażliwe na dotyk. Powiększa się także macica, choć nie jest to jeszcze widoczne jako powiększenie obwodu brzucha.

Stopniowo będzie zwiększać się objętość krwi, zatem kobieta może odczuwać wzmożone pragnienie. Powiększająca się macica może uciskać na pęcherz, co narzuca konieczność cięższych wizyt w toalecie. Szyjka macicy zamknięta jest gęstym czopem śluzowym, co ma zabezpieczyć przed rozwojem infekcji pozamacicznych. Pojawia się także worek owodniowy, czyli zamknięta przestrzeń wypełniona płynem, chroniąca zarodek, a potem płód i amortyzująca wstrząsy.

Rozwój zarodka w siódmym tygodniu ciąży

Podczas siódmego tygodnia ciąży zachodzą istotne zmiany w rozwoju zarodka. Wiele zmian dotyczy rozwoju główki – główka rośnie, szyja się wydłuża. Pojawia się narząd gardłowy, z którego rozwinie się podniebienie i język. Rozpoczyna się kształtowanie nosa, oczu i ust, a zatem można już zauważyć zarysy twarzy. W mózgu wykształcają się trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie; w obrębie mózgu pojawiają się także wypustki nerwów wzrokowych.

Rozwijają się ręce i nogi, kościec zbudowany z miękkiej chrząstki jest już w pełni uformowany. Kształtują się organy wewnętrzne, wykształcają się jelita i wątroba, jajniki i zawiązki jąder. Serce dzieli się na lewą i prawą komorę, pompuje krew, a częstość akcji serca to ponad 140 uderzeń na minutę. Zarodek ma około 1 mm długości. Formuje się pępowina łącząca łożysko z zarodkiem.

rozwój zarodka tydzień 7

Sposoby na nudności i wymioty w ciąży

Poranne nudności i wymioty występujące w pierwszym trymestrze ciąży mogą być naprawdę uciążliwe, można jednak zrobić wiele, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Aby ograniczyć poranne nudności, warto powoli wstawać z łóżka – gwałtowne zrywanie się z łóżka sprzyja pojawieniu się nudności.

W pozycji półleżącej można napić się ciepłej herbaty czy zjeść coś lekkostrawnego. Wskazane jest unikanie tłustych potraw, wyrazistych smaków i zapachów, ostrych przypraw. Należy pamiętać, aby się nie przejadać – lepiej sięgać częściej po mniejsze porcje jedzenia. Konieczne jest optymalne nawadnianie organizmu, co ma zapobiec odwodnieniu; szczególnie polecany jest napar ze świeżego korzenia imbiru, redukujący nudności.

Należy nadal suplementować kwas foliowy, warto zadać także o optymalną podaż witaminy B6, której niedobory mogą nasilać nudności. Źródłami witaminy B6 są drożdże, jaja, pełne ziarna zbóż, ryby czy warzywa. W walce z nudnościami może pomóc akupresura – należy uciskać środek nadgarstka. Gdy wspomniane sposoby walki z nudnościami nie przynoszą pożądanych efektów, konieczne może być przepisanie przez lekarza leków przeciwwymiotnych i łagodzących nudności.