Dziewiąty tydzień ciąży, czyli początek trzeciego miesiąca to moment, w którym zaobserwować można intensywny wzrost i rozwój zarodka. Przyszła mama może odczuwać szereg rozmaitych zmian w samopoczuciu, wynikających ze zmian hormonalnych, zwiększenia objętości krwi czy powiększenia macicy.
Zmiany w organizmie przyszłej mamy
Początek trzeciego miesiąca ciąży to moment, w którym objawy ciąży mogą być szczególnie nasilone. Na pewno kobiecie dokuczać może wzmożone parcie na mocz, a także potrzeba częstego parcia na mocz. Wciąż jeszcze doskwierać mogą nudności i wymioty. Wiele kobiet zaczyna się uskarżać na objawy ze strony przewodu pokarmowego – wzdęcia, niestrawność, zgagę. Mogą pojawić się bóle głowy, które są wynikiem zwiększającej się objętości krwi. Takiemu rozcieńczeniu krwi mogą towarzyszyć objawy anemii – zawroty głowy, osłabienie, kołatanie serca i przyspieszone tętno.
Intensywnemu rozwojowi dziecka towarzyszy zwiększenie tempa metabolizmu. Może to skutkować przyspieszeniem oddechu oraz poszerzeniem oskrzeli i tchawicy.
W dziewiątym tygodniu ciąży kobieta może już odnotować niewielki przyrost masy ciała, rzędu 1 – 1,5 kg. Macica może mieć już wielkość małego melona, zatem widoczne jest zaokrąglenie w dole brzucha i zwiększenie obwodu. To nie jedyna zmiana, którą kobieta może zaobserwować w okolicy brzucha. Dziewiąty tydzień ciąży to moment, gdy może zacząć być widoczne charakterystyczne zaciemnienie, ciągnące się wzdłuż brzucha. Ta ciemna linia zaczyna się w okolicy wzgórka łonowego i może sięgać do pępka.
Dziewiąty tydzień ciąży to czas nie tylko zmian w wyglądzie i samopoczuciu fizycznym, ale także – zmiany samopoczucia psychicznego. Wielu kobietom dokuczać może w tym okresie nerwowość i rozdrażnienie, problemy z pamięcią, większą podatność na stres czy zmienne nastroje. Wynika to zarówno ze zmian w poziomie estrogenów i progesteronu, jak i niepewności związanej z przyszłym rozwojem maluszka, stresem związanym z oczekiwaniem na poród. Dlatego tak ważne jest zadbanie o komfort psychiczny i odpoczynek – warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, spacerować, spędzać czas z bliskimi.
Kobieta zauważyć może zmiany w wyglądzie skóry. W związku ze wzrostem objętości krwi, pojawia się tendencja do występowania rumieńców na twarzy. Wiele kobiet może pochwalić się na początku trzeciego trymestru ciąży promienną cerą. Jest to efektem zwiększonego poziomu estrogenów – znikają zmiany trądzikowe, poszerzone pory czy przetłuszczanie się cery, włosy są mocne i gęste.
Wiele przyszłych mam wygląda w tym okresie promiennie. Zwiększonemu poziomowi estrogenów towarzyszy ponadto dalsze powiększanie piersi, a także ich nadwrażliwość na dotyk. Estrogeny mają za zadanie przygotowanie piersi do laktacji, co przejawia się poszerzeniem przewodów mlecznych, pojawieniem się siateczki niebieskich żyłek, a także ciemnieniem obwódek sutkowych.
Powiększeniu naczynek krwionośnych mogą towarzyszyć krwawienia dziąseł – dziąsła mogą być spuchnięte, obolałe. Problematyczne może być gryzienie twardych pokarmów oraz szczotkowanie zębów. Rozwiązaniem problemu jest stosowanie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i odpowiedniej pasty.
Rozwój zarodka w 9 tygodniu ciąży
Zarodek w 9 tygodniu ciąży ma około 3 – 4 centymetrów długości i może osiągać wagę 2 – 3 gramów. Główka wciąż jest duża w porównaniu do reszty ciała, co wynika z bardzo intensywnego rozwoju mózgu. Sylwetka staje się coraz bardziej wyprostowana, główka nie jest już mocno pochylona w kierunku klatki piersiowej.
Coraz wyraźniej zaznaczają się rysy twarzy – wykształcają się oczy, usta i nos, wydłuża się szyja. Zmianom podlegają także kończyny górne i dolne – rączki i nóżki coraz bardziej się wydłużają, wykształcają się paluszki. W sercu pojawiają się cztery jamy, które efektywnie pompują krew. Postępuje rozwój układu pokarmowego, rozwija się wątroba, śledziona czy pęcherzyk żółciowy. Maluszek może zacząć się już poruszać, w świadomy sposób kurcząc i rozkurczają mięśnie. Jest jednak za wcześnie na to, aby mama odczuwała takie ruchy.
Zaczynają się kształtować narządy płciowe, u dziewczynek rozwijają się jajniki, a u chłopców – jądra. Nie jest jednak możliwe rozpoznanie płci dziecka, gdyż zewnętrzny wygląd u zarodków obu płci nie różni się jeszcze w charakterystyczny sposób.
Badania do wykonania w 9 tygodniu
Wizyta u lekarza ginekologa zalecana jest tym kobietom, które nie mają jeszcze za sobą pierwszej wizyty lub zauważyły u siebie jakieś niepokojące objawy. Gdy nic szczególnego się nie dzieje – wizyta powinna być zaplanowana na 11 – 14 tydzień ciąży.
Zalecenia w ciąży nie zmieniają się – wskazane jest stosowanie odpowiedniej diety, suplementacja kwasem foliowym, optymalna ilość snu, unikanie stresu.