mdłości w ciąży

Sposoby na mdłości w ciąży

Nudności i wymioty to jedne z najbardziej uciążliwych dolegliwości ciążowych. Występowanie mdłości w pierwszym trymestrze ciąży jest normalnym zjawiskiem, choć nie każda ciężarna ich doświadcza. Jakie są najlepsze sposoby na mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży – dlaczego występują?

Nudności pojawiające się na początkowym etapie ciąży wywoływane są prawdopodobnie przez hormony ciążowe. Po zapłodnieniu gospodarka hormonalna kobiety bardzo się zmienia, gwałtownie wzrasta stężenie hormonów takich jak prolaktyna, czy progesteron. To właśnie progesteron obwinia się za powodowanie mdłości w ciąży. Powoduje one rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku, co skutkuje jego mniejszym napięciem. Progesteron powoduje też zmniejszenie perystaltyki przewodu pokarmowego, co może skutkować pojawieniem się wzdęć i zaparć.

Czy można uniknąć nudności i wymiotów w ciąży?

Niestety nie da się do końca przewidzieć, która z kobiet po zajściu w ciąże będzie cierpieć na nudności. Szacuje się, że około 2/3 ciężarnych przechodzi w pierwszym trymestrze ciąży przez mdłości i wymioty. Nie ma sposobu na uniknięcie mdłości w ciąży, jednak u niektórych grup kobiet nudności występują znacznie częściej. Możemy do nich zaliczyć kobiety, które są w pierwszej ciąży, przyszłe mamy z nadwagą i otyłością oraz kobiety, które wcześniej miały problemy z odżywianiem.

Mdłości w ciąży – kiedy mijają?

Mdłości w ciąży najczęściej pojawiają się na samym początku, czyli w pierwszym trymestrze. Dzieje się tak dlatego, że jest to okres największych zmian hormonalnych w ciele kobiety.

Wymioty i nudności zwykle słabną około 10 tygodnia ciąży, a całkiem możemy się z nimi pożegnać po około 14 tygodniu. Jednak trzeba zaznaczyć, że to kiedy kobieta przestanie odczuwać te nieprzyjemne dolegliwości, jest bardzo indywidualną kwestią. U niektórych przyszłych mam mdłości mogą się utrzymywać nawet do około 20 tygodnia ciąży.

Poranne mdłości wieczorem?

O nudnościach w ciąży mówi się często „poranne mdłości”, ponieważ u większości kobiet pojawiają się one tuż po wstaniu z łóżka. Ale prawda jest taka, że mdłości w ciąży mogą pojawić się również w ciągu dnia, wieczorem lub być spowodowane jakimś konkretnym czynnikiem np. zapachem, posiłkiem.

Sposoby na mdłości w ciąży

Jest kilka naturalnych sposobów na mdłości w ciąży, ale tutaj każda ciężarna musi wypracować swoje własne rozwiązanie. To co pomaga innym, nie zawsze sprawdzi się u Ciebie, ale warto wypróbować wszystkie z polecanych sposobów, aby przetrwać ten ciężki okres ciąży.

IMBIR

Korzeń imbiru uważany jest za świetne rozwiązanie w problemach z mdłościami. Można przygotować z niego napar (pokroić w plasterki, zalać wrzątkiem i zaparzać przez kilka minut). Dostępne są również kapsułki z wyciągiem z imbiru, które można kupić w aptece. Starty korzeń imbir można także dodawać do posiłków spożywanych w ciągu dnia.

imbir

MIGDAŁY

Wiele ciężarnych stosuje również migdały na mdłości w ciąży. Należy je zjeść, jak tylko poczuje się nieprzyjemne uczucie nadchodzących nudności. Warto też mieć je pod ręką, gdy pojawia się głód. Zaspokoją go, dzięki czemu możliwe, że również unikniesz mdłości.

migdały

MAŁA PRZEKĄSKA

Świetnym rozwiązaniem, by nie dopuścić do pojawienia się mdłości, jest zjedzenie czegoś lekkostrawnego jeszcze w łóżku. Może to być wafelek bez cukru, kromka pieczywa, sucharek, czy chrupek kukurydziany. Takie lekkie przekąski zaspokoją na chwilę uczucie głodu i nie dopuszczą do pojawienia się mdłości.

chleb

Mdłości w ciąży – podsumowanie

Mdłości pojawiające się na początku ciąży są naturalnym zjawiskiem i występują wskutek wysokiego wzrostu niektórych hormonów. Aby załagodzić dolegliwości związane z nudnościami, można spróbować domowych sposobów takich jak napar z imbiru, czy migdały. Nie zawsze takie rozwiązanie będzie pomocne. Jeśli Twoje dolegliwości się nasilają, są nie do zniesienia albo z jakiegoś powodu Cię niepokoją, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.