6 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

6 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Szósty tydzień ciąży to moment, w którym mogą pojawić się charakterystyczne objawy ciąży, takie jak nudności i senność. Zarodek ma 3 – 4 mm długości, jego serce już bije, tworzą się zawiązki oczu i uszu. Jeżeli kobieta nie odwiedziła wcześniej ginekologa – teraz jest dobry moment na pierwszą wizytę w gabinecie lekarza.

Jak zmienia się zarodek w 6 tygodniu ciąży?

Szósty tydzień ciąży to czas ważnych zmian w rozwoju zarodka. Długość ciemieniowo – siedzeniowa zarodka mierzona podczas badania USG to około 2 – 3 mm, zatem zarodek jest już widoczny podczas badania. Zmienia się kształt zarodka – przypomina on nieco kijankę. Przede wszystkim – powiększa się głowa, widoczny jest długi, zawinięty ogon. Pojawiają się zawiązki rączek i nóżek, a także zawiązki paluszków u dłoni i stóp. Formują się płaskie kości czaszki i zawiązki zębów. Zauważalne są zawiązki oczu z barwnikiem – zawiązki te widoczne są pod powierzchnią przezroczystej skóry. Po bokach głowy widoczne są niewielkie dziurki, z których wykształcą się w przyszłości uszy. Ponadto kształtuje się podniebienie i przewód nosowo – łzowy.

Powoli zaczyna pojawiać się tkanka chrzęstna, a wkrótce uformują się w tych miejscach kości. Wzdłuż grzbietu zarodka formuje się zaczątek układu nerwowego. Najpierw powstają dwie równolegle biegnące fałdy nerwowe, które połączą się i utworzą rynienkę, a następnie cewę nerwową. W dolnej części cewy nerwowej wykształci się rdzeń kręgowy, a w górnej – mózg.

Na powierzchni brzusznej zarodka zaczyna się formować układ pokarmowy, a wewnątrz zarodka powoli zaczyna się wykształcać układ sercowo – naczyniowy oraz układ wydalniczy. Serduszko, przypominające na razie rurkę zaczyna bić. Częstość akcji serca zarodka to około 100 – 140 uderzeń na minutę.

Co jeszcze zmienia się podczas szóstego tygodnia? Coraz bardziej rozwija się łożysko, które już za kilka tygodni będzie pełniło autonomiczne funkcje. A na razie funkcje odżywcze wciąż jeszcze pełni pęcherzyk żółtkowy.

Co dzieje się w organizmie kobiety?

Szósty tydzień ciąży, czyli czwarty tydzień życia dziecka to moment, kiedy mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży. Najbardziej charakterystycznym symptomem są poranne nudności. Ich przyczyną są przede wszystkim zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie w ciele kobiety. Od samego początku ciąży wzrasta synteza gonadotropiny kosmówkowej – hormonu, którego funkcją jest stymulowanie ciałka żółtego do wydzielania progesteronu. Jednocześnie – gonadotropina kosmówkowa zaburza nieco funkcjonowanie układu trawiennego kobiety, co sprzyja powstawaniu nudności. Dodatkowo gonadotropina zwiększa wrażliwość na zapachy. Nudności zwiastujące ciążę mogą mieć także podłoże psychosomatyczne – silne emocje towarzyszące świadomości, że kobieta jest w ciąży, mogą prowadzić do nasilonych nudności.

Poranne mdłości to nie jedyne objawy wczesnej ciąży. W efekcie zmian hormonalnych mogą pojawić się bóle głowy, zmęczenie i senność, wahania nastroju. Mogą pojawić się zaparcia i wzdęcia, piersi stają się pełniejsze i bardziej tkliwe. Pochwa ulega przekrwieniu, macica może się nieznacznie powiększyć uciskając na pęcherz moczowy. Może pojawić się uczucie parcia na mocz i potrzeba częstego korzystania z toalety. Możliwe jest plamienie z dróg rodnych, lekkie bóle podbrzusza.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Szósty tydzień ciąży to moment, gdy kształtuje się cewa nerwowa dziecka. Wówczas niedobór kwasu foliowego może mieć poważne konsekwencje – może dojść do zaburzeń procesu neurulacji, czyli zamykania się cewy nerwowej. Możliwe wady cewy nerwowej to wady czaszki i mózgowia, takie jak bezmózgowie czy przepuklina mózgowa, a także wady rdzenia i kanału kręgowego, np. rozszczep kręgosłupa czy przepuklina oponowo – rdzeniowa.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie ryzyka powstania wad cewy nerwowej to suplementacja kwasu foliowego. Najlepiej jest stosować suplementację jeszcze na etapie planowania ciąży, a następnie kontynuować ją w pierwszych tygodniach ciąży.

tabletki

Nadal bardzo ważne jest stosowanie zróżnicowanej diety. Kobiety doświadczające nudności i wymiotów powinny stosować dietę lekkostrawną i dbać o nawodnienie organizmu. Lepiej zjadać częściej małe posiłki, niż spożywać trzy duże posiłki. Należy unikać napojów gazowanych, potraw tłustych i smażonych. Przyszła mam może potrzebować w tym okresie dużo spokoju i odpoczynku, dlatego warto zadbać o krótkie drzemki w ciągu dnia, spacery i optymalną ilość snu w nocy.