4 tydzień ciąży ciąża tydzień po tygodniu

4 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Czwarty tydzień ciąży to ten moment, w którym można już wykonać test ciążowy. Zaimplantowany w błonie śluzowej macicy zarodek podlega intensywnym podziałom komórkowym. Większość kobiet nie odczuwa w tym okresie żadnych zmian w samopoczuciu, nie pojawiają się charakterystyczne objawy ciąży.

Jak rozwija się zarodek?

W trzecim tygodniu ciąży doszło do zapłodnienia, a następnie implantacji zarodka w macicy. W efekcie intensywnych podziałów komórkowych w zarodku wykształcone zostały trzy warstwy zarodkowe: trofoblast, embrioblast i jama blastocysty.

W czwartym tygodniu dochodzi do dalszego różnicowania się zarodka. Komórki trofoblastu wykształcają następujące struktury: cytotrofoblast oraz syncytiotrofoblast. Cytotrofoblast to te komórki, które utworzą łożysko; powstała z tych komórek tkanka wytwarza wypustki, które pozostają w kontakcie z krwią matki. Z kolei syncytiotrofoblast wydziela coraz większe stężenia gonadotropiny kosmówkowej, która będzie oznaczana w teście ciążowym. W obrębie embrioblastu także dochodzi do powstania znaczących zmian. W czwartym tygodniu ciąży wykształcają się trzy warstwy zarodowe, stanowiące zaczątek poszczególnych narządów i układów:

  • z endodermy, czyli wewnętrznej warstwy komórek powstanie układ oddechowy, moczowy, pokarmowy oraz niektóre gruczoły
  • z ektodermy, czyli zewnętrznej warstwy komórek wykształci się w przyszłości układ nerwowy, narządy zmysłów oraz nabłonek
  • ze środkowej warstwy komórek, czyli mezodermy powstaną mięśnie, układ kostny, układ krwionośny i limfatyczny oraz układ moczowo – płciowy.

W czwartym tygodniu powstaje pęcherzyk ciążowy otaczający zarodek i jest to struktura chroniąca zarodek i umożliwiająca jego prawidłowy rozwój. Bardzo rzadko możliwe jest zauważenie pęcherzyka ciążowego na USG w czwartym tygodniu ciąży – zazwyczaj obecność pęcherzyka ciążowego stwierdzana jest podczas badania wykonywanego w 5 lub 6 tygodniu ciąży.

W najbliższych tygodniach ciąży wiek ciąży określany będzie w oparciu o wielkość pęcherzyka płodowego. Przyjmuje się, że wielkość pęcherzyka ciążowego w mm plus 30 określa wiek ciąży w dniach. Od momentu wykształcenia pęcherzyka ciążowego aż do 9 tygodnia ciąży średni przyrost wielkości pęcherzyka to 1 mm dziennie.

zarodek

Istnieją wyjątkowe sytuacje, gdy powstanie pęcherzyka ciążowego nie jest jednoznaczne z ciążą. Mowa o sytuacji, gdy pęcherzy ciążowy jest pusty – wówczas dochodzi do samoistnego poronienia lub konieczne jest zabiegowe usunięcie pęcherzyka płodowego.

Zmiany w organizmie kobiety

Organizm kobiety może zareagować na rozwój zarodka przypadający w czwartym tygodniu ciąży pojawieniem się subtelnych objawów. Może pojawić się zmęczenie i osłabienie, lekka bolesność piersi i inne objawy przypominające zespół napięcia przedmiesiączkowego. Zazwyczaj jednak kobieta nie odczuwa żadnych nietypowych objawów, a ciążę sugeruje jedynie brak miesiączki, która powinna wystąpić w czwartym tygodniu.

Jajniki syntetyzują duże ilości progesteronu, a hormon ten odpowiada za rozpulchnienie śluzówki macicy i lepsze jej ukrwienie. Ponadto zwiększa gęstość śluzu szyjkowego. Ważną rolę progesteronu jest także zahamowanie wydzieliny oksytocyny, odpowiedzialnej za skurcze macicy i postępowanie akcji porodowej.

Pora na test ciążowy

W czwartym tygodniu ciąży kobiety starające się o potomstwo, które zauważyły brak miesiączki wykonują test ciążowy. Jednym z rodzajów testu ciążowego jest domowy test ciążowy, który można zakupić w każdej aptece. Zasada działania tego testu jest bardzo prosta – test wykrywa obecność gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Wzrost poziomu tego hormonu świadczy o ciąży. Istnieją trzy typy testów ciążowych, różniących się techniką wykonania:

  • test paskowy polega na zanurzeniu paska z polem testowym w próbce moczu pobranej do specjalnego pojemniczka; po upływie określonego czasu należy wyjąc pasek i odczekać kilka minut; następnie należy odczytać wynik testu
  • test płytkowy ma postać prostokąta w dwoma okienkami; należy oddać mocz do pojemniczka, a następnie zakropić mocz do okienka testowego; należy odczekać określony czas i odczytać wynik
  • test strumieniowy wymaga bezpośredniego skierowania testu pod strumień moczu, a następnie odczekania kilku minut.

Znacznie dokładniejsze są testy laboratoryjne, polegające na oznaczeniu poziomu gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Poziom hormonu w poszczególnych tygodniach ciąży przedstawia się następująco:

TYDZIEŃ CIĄŻYPOZIOM BETA HCG W mIU/ml
3–49–130
4–575–2600
5–685–20800
6–74000–100200
7–1211500–289000
12–1618300–137000
16–291400–53000
29–41940–60000