pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży

Jakie mogą być pierwsze objawy ciąży? Czy brak miesiączki zawsze oznacza, że jesteś w ciąży? Czy trzeba zaobserwować także inne objawy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży są bardzo indywidualną kwestią i każda kobieta może odczuwać je nieco inaczej. Jeśli wnikliwie obserwujesz swoje ciało i doskonale znasz swój cykl menstruacyjny, na pewno zauważysz pierwsze subtelne objawy ciąży takie jak np. zmiana temperatury ciała.

Pierwsze objawy ciąży

Wczesne, pierwsze objawy ciąży pojawiają się za sprawą zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety zaraz po zapłodnieniu. Do najpopularniejszych pierwszych objawów ciąży można zaliczyć:

  • brak miesiączki
  • wymioty i mdłości
  • zmęczenie, senność, rozdrażnienie, spadek samopoczucia
  • rozpulchnienie szyjki macicy i większe wydzielanie gęstego śluzu
  • bolesność piersi
  • zgaga, zmiany apetytu, zaparcia
  • wzrost temperatury ciała

Brak miesiączki a ciąża

Kluczowym objawem ciąży jest brak okresu. Kiedy miesiączka nie pojawiła się w spodziewanym terminie, może to oznaczać, że jesteś w ciąży. Jednak nie w każdej sytuacji brak miesiączki równa się zapłodnieniu. Jest wiele przyczyn, dla których u kobiety okres się nie pojawia. Może to być np. duży wysiłek fizyczny, drastyczna zmiana diety, czy duży stres. Przyczyną braku okresu mogą też być schorzenia związane z układem rozrodczym lub hormonalnym. Jeśli miesiączka nie pojawia się w oczekiwanym terminie, należy zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, żeby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Przed planowaną wizytą możesz także wykonać domowy test ciążowy. Jaki test ciążowy wybrać? Sprawdź nasze zestawienie.

Wymioty i mdłości

Pojawiają się za sprawą wysokiej ilości hormonów we krwi ciężarnej. Można je zaobserwować już na początku 4 tygodnia ciąży. Największe nasilenie mdłości występuje około 8 tygodnia ciąży, a trwać mogą przez cały pierwszy trymestr ciąży.

wymioty w ciąży

Zmęczenie, senność, rozdrażnienie, spadek samopoczucia

Powstają w wyniku ogromnych zmian powstałych w organizmie ciężarnej zaraz po zapłodnieniu. Organizm kobiety od tego momentu dzieli swoje siły pomiędzy matkę i dziecko, dlatego potrzebuje więcej odpoczynku i relaksu.

Rozpulchnienie szyjki macicy i większe wydzielanie gęstego śluzu

Wraz ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy, zmienia się też ilość i rodzaj wydzieliny z pochwy. Można zaobserwować, że śluzu jest znacznie więcej, jest też trochę gęstszy. Chroni to przed wnikaniem bakterii i jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Śluz na początku ciąży powinien być przezroczysto-biały lub lekko żółty.

Bolesność piersi

Około czwartego tygodnia ciąży pojawia się ból sutków i tkliwość piersi. Można też zaobserwować, że piersi „spuchły”, są pełniejsze. Pod wpływem hormonów, w gruczołach piersiowych zachodzą zmiany przygotowujące piersi do laktacji. Zwiększa się liczba kanalików i pęcherzyków gruczołowych. Piersi powiększają się i stają się wrażliwe na dotyk.

Zgaga, zmiany apetytu, zaparcia

Macica kobiety powiększa się, by zrobić miejsce dla dziecka, które będzie rosło w brzuchu mamy. Powiększając się powoduje zmianę położenia żołądka i jelit, co może powodować zmiany apetytu, zgagę, niestrawność, czy zaparcia.

temperatura w ciąży

Wzrost temperatury ciała

To jeden z pierwszych subtelnych objawów ciąży. W wyniku działania hormonów, a także zwiększonego przepływu krwi oraz szybszego metabolizmu podnosi się temperatura ciała ciężarnej. Zazwyczaj jest ona najwyższa właśnie w pierwszym trymestrze.