W piętnastym tygodniu ciąży przyszła mama zazwyczaj doświadcza niewielkich dolegliwości, ale zazwyczaj towarzyszy im doskonałe samopoczucie psychiczne. Mogą pojawić się zaparcia, żylaki na nogach, coraz bardziej zaokrągla się brzuszek. Wiele dzieje się także u malucha – płód nadal rośnie, jest bardzo aktywny, dlatego kobieta może już odczuwać ruchy płodu. Piętnasty tydzień ciąży to moment, w którym można już pomyśleć o wykonaniu testu potrójnego – badania pozwalającego oszacować ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej czy zespołu Downa lub Edwardsa.
Zmiany w organizmie i samopoczucie kobiety w 15 tygodniu ciąży
15 tydzień ciąży to moment, gdy wiele przyszłych mam czuje się bardzo dobrze. W drugim trymestrze ciąży znika stres towarzyszący obawie o ryzyko poronienia, które jest największe w pierwszym trymestrze. Jeżeli występowały poranne nudności – już się nie pojawiają. Coraz bardziej powiększa się obwód brzucha, co wynika z dalszego rozciągania się macicy; na brzuchu wyraźnie widoczna jest linea nigra, czyli ciemna linia ciągnąca się od spojenia łonowego do pępka. Powstaje ona w efekcie zachodzących w trakcie ciąży zmian hormonalnych.
Wielu kobietom dokuczają zaparcia, co jest efektem działania progesteronu na mięśniówkę jelit. Hormon ten działa rozluźniająco na ściany jelit, co spowalnia przesuwanie treści pokarmowej. Przyczyną zaparć może być oczywiście dieta uboga w błonnik, dlatego tak ważne jest spożywanie sporych ilości warzyw, a także pełnych ziaren zbóż.
Minimalne ilości błonnika to około 30 g dziennie. W diecie nie powinno ponadto zabraknąć źródeł żelaza – mięs, ryb, natki pietruszki, szpinaku. W związku ze zwiększeniem objętości krwi istnieje ryzyko rozwoju anemii, co wiąże się z ryzykiem niedotlenienia komórek organizmu.
Test potrójny – na czym polega?
Potrójny test to badanie krwi, które mierzy trzy markery – alfa-fetoproteinę, ludzką gonadotropinę kosmówkową i nieskoniugowany estriol. Wyniki badania krwi mogą pomóc lekarzowi ustalić, czy dziecko może być bardziej narażone na pewne wady wrodzone. Należy mieć na uwadze, że wyniki testu potrójnego mogą tylko pokazać, że może istnieć zwiększone ryzyko występowania wad wrodzonych.
Nieprawidłowy wynik testu nie oznacza, że dziecko ma wadę wrodzoną. Najczęściej wyniki badań krwi są nieprawidłowe, ponieważ dziecko jest młodsze lub starsze, niż sądził lekarz. Test potrójny można wykonać między 15. a 22. tygodniem ciąży.
Co się stanie, jeśli wyniki testu potrójnego ekranu będą nieprawidłowe? Lekarz prawdopodobnie poprosi Cię o wykonanie innych badań lub wizytę u specjalisty. Pierwszym krokiem jest często wykonanie badania USG. To badanie może sprawdzić wiek dziecka i przyjrzeć się mózgowi, rdzeniu kręgowemu, nerkom i sercu pod kątem wszelkich problemów. Innym testem, który można wykonać jest amniopunkcja. Ten test polega na pobraniu i zbadaniu płynu owodniowego, jest to zatem badanie bardziej inwazyjne.
Rozwój płodu w 15 tygodniu ciąży
Płód w 15 tygodniu ciąży mierzy około 11 cm długości, a jego waga waha się pomiędzy 50 a 80 g. Płód intensywnie rośnie, ale w wolniejszym stopniu przybiera na wadze. W tym okresie ciąży charakterystyczna jest bardzo duża aktywność płodu – maluch macha rączkami i nóżkami, często je zgina, porusza palcami, obraca się z boku na bok.
Płód jest coraz bardziej wrażliwy na dotyk, słyszy już, co się dzieje wokoło. Płód ma umiejętność „oddychania” płynem owodniowym, dzięki czemu płuca stymulowane są do dalszego rozwoju. Dopiero po urodzeniu płuca zaczerpną pierwszy haust powietrza. Maluch doskonali sztukę połykania płynu owodniowego.
Całe ciało płodu pokryte jest meszkiem płodowym, który będzie stopniowo zanikał, a do momentu porodu utrzyma się na główce. Oczy przesuwają się z boków głowy na jej przód, a uszy docierają na swoje miejsca docelowe z boków głowy. Oznacza to, że twarz płodu bardzo przypomina już typową buzię noworodka.
Dziecko reaguje już na zmiany nastroju mamy. Gdy mama jest poddenerwowana, wówczas dziecko może odczuwać zaniepokojenie i wówczas uspokaja się, ssąc kciuk. Dlatego tak ważne jest unikanie stresu i troska o dobry nastrój u mamy, a tym samym – dziecka.
W 15 tygodniu dziecka możliwe jest już rozpoznanie płci dziecka, a dokładność takiego badania USG to prawie 90%. Wciąż jeszcze łatwiej jest rozpoznać płeć żeńską, a nieco trudniej – męską. Wiele zależy od tego, w jaki sposób płód ułożony jest podczas badania, nie bez znaczenia jest także dokładność aparatury oraz doświadczenie lekarza.