24 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

24 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to przełomowy moment – mija właśnie sześć miesięcy ciąży i kończy się drugi trymestr. W tym czasie kobieta może odczuwać zmęczenie, choć dla pewnego odsetka mam jest to radosny okres oczekiwania na malucha, wiążący się z przypływem energii. W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży można już wykonać badanie w kierunku cukrzycy ciążowej. Mowa o doustnym teście tolerancji glukozy OGTT. Wskazane jest wykonanie także innych badań, np. badania czynności serca płodu.

Rozwój płodu w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży maluch może pochwalić się kolejnym przyrostem masy ciała – waga malucha sięga 600 g, a długość ciała to około 30 cm. Teraz maluch będzie przybierał około 80 – 100 g tygodniowo. Oznacza to, że w macicy robi się coraz ciaśniej, a poza maluchem znajduje się w niej około pół litra płynu owodniowego. Pomimo to maluch jest bardzo aktywny i dużo się rusza, trenuje także mimikę twarzy.

Wyglądem coraz bardziej zbliża się do noworodka, ma w pełni wykształcone rysy twarzy, posiada brwi i rzęsy oraz włoski na głowie. Reaguje na bodźce zewnętrzne, gdyż ma w pełni wykształcone zmysły, ponadto reaguje emocjonalnie na zmienne nastroje mamy. Bardzo dynamicznie rozwija się układ nerwowy, a także płuca. Wykształcają się oskrzeliki, zwiększa się produkcja surfaktantu, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych. Wciąż jeszcze płuca nie są w pełni dojrzałe.

Powieki nadal są zamknięte, ale płód wykonuje skoordynowane ruchy gałek ocznych i reagują na wszelkie różnice w natężeniu światła. Dochodzi do kostnienia szkieletu, powstają więzadła. W tym okresie dziecko szczególnie intensywnie gromadzi w organizmie pierwiastki istotne dla procesu mineralizacji kości – wapń oraz białko i żelazo. Jest bardzo ważne, aby związków tych nie zabrakło w diecie mamy.

Samopoczucie mamy w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży kobieta powinna przybrać na wadze około 6 kilogramów. Brzuszek jest już widoczny i stale się powiększa. Mogą pojawić się rozstępy na brzuchu, a także nasilone swędzenie skóry towarzyszące jej rozciąganiu. Nadal mogą utrzymywać się obrzęki nóg, może im towarzyszyć ból łydek i stóp, a także mrowienie i drętwienie nóg. W celu zapobiegania skurczom łydek można wykonywać ćwiczenia rozciągające. Kolejna dolegliwość, która może się utrzymywać już od dłuższego czasu to krwawiące dziąsła i krwotoki z nosa.

Ruchy dziecka są coraz bardziej odczuwalne, a w efekcie powiększania się macicy i rozszerzania miednicy pojawiają się bóle pleców i bioder. Powiększaniu się macicy towarzyszy jej ucisk na narządy wewnętrzne. Konsekwencją powiększania się macicy mogą być duszności, a także zgaga i niestrawność. Nierzadko przyszła mama doświadcza zaparć, a także nasilonego parcia na mocz.

Szybkiemu wzrostowi malucha i zwiększonemu zapotrzebowaniu na wiele składników diety może towarzyszyć nasilenie apetytu mamy. Konieczne jest wówczas zaspokajanie głodu wyłącznie zdrową, jak najmniej przetworzonej żywności. Warto oprzeć się ochocie na niezdrowe przekąski – to sprzyja nadmiernemu przybieraniu na wadze i może zubożyć dietę w wartości odżywcze.

Badania w 24 tygodniu ciąży

Jednym z najważniejszych badań wykonywanych w 24 tygodniu ciąży jest doustny test tolerancji glukozy, wykorzystywany w diagnostyce cukrzycy ciążowej. Badanie to można wykonać pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży i polega na oznaczeniu poziomu glukozy we krwi na czczo, a także godzinę i dwie godziny po wypiciu płynu zawierającego 75 g glukozy. O obecności cukrzycy ciążowej wskazuje nieprawidłowy wynik choć jednego z oznaczeń:

  • powyżej 100 mg/dl (5,5 mmol/l) na czczo lub
  • powyżej 180 mg/dl (10 mmol/l) po 1 godzinie od wypicia roztworu 75 g glukozy lub
  • powyżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l) po 2 godzinach od wypicia roztworu 75 g glukozy.

Podejrzenie cukrzycy ciążowej może ponadto nasuwać występowanie takich objawów jak nadmierne przybieranie na wadze, nasilona senność i zmęczenie, wzmożone pragnienie, oddawanie dużych objętości moczu, świąd skóry, częste występowanie infekcji dróg moczowych. Łatwo zauważyć, że wiele z tych objawów można zinterpretować jako naturalne dolegliwości ciążowe i nie zawsze zostaną one skojarzone z cukrzycą. Jeżeli mama zauważy u siebie takie objawy, powinna jak najczęściej skonsultować to z lekarzem.

Inne badania, które warto wykonać w 24 tygodniu ciąży to badanie moczu i morfologia krwi, pomiar masy ciała i ciśnienia krwi, a także badanie czynności płodu.