32 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to początek ósmego miesiąca. U wielu mam może nasilić się zmęczenie, a także stres związany ze zbliżającym się porodem. To czas, gdy należy szczególnie zadbać o zdrowy, spokojny tryb życia. Maluch przygotowuje się do przyjścia na świat – mózg rozwija się intensywnie, w płucach zwiększa się ilość surfaktantu. Dziecko może już przyjąć pozycję główką w dół – takie ułożenie w macicy ma ułatwić przejście przez kanał rodny.

Samopoczucie mamy w 32 tygodniu ciąży

Początek ósmego miesiąca ciąży wiąże się ze zmianami w samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Nie ustępują dolegliwości występujące już od drugiego trymestru ciąży – zaparcia, zgaga, hemoroidy, obrzęki nóg, żylaki. Bardzo często przyszłym mamom dolegają bóle pleców i nóg, a także wynikające z tego problemy ze snem czy wykonywaniem codziennych czynności. Doskonałym sposobem na złagodzenie bólu kręgosłupa są ćwiczenia w wodzie lub inne formy aktywności, także te wykonywane pod okiem fizjoterapeuty.

Macica wypełnia obecnie prawie całą jamę brzuszną – dno macicy sięga połowy odległości między pępkiem a dolnym końcem mostka. Jej pojemność wzrosła już 500-krotnie! Macica uciska na pęcherz moczowy, co sprzyja niekontrolowanemu oddawaniu moczu. W celu złagodzenia objawów nietrzymania moczu, warto kontynuować ćwiczenia mięśni Kegla, czyli naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy.

Może zwiększyć się ilość wydzieliny z pochwy – pojawiają się białe upławy. Jeśli jednak wydzielina ma nietypowy zapach lub kolor, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż upławy mogą być objawem infekcji dróg rodnych.

Rozwój płodu w 32 tygodniu ciąży

Długość ciała dziecka sięga 40 cm, a waga może przekraczać 1800 gramów. W trzecim trymestrze ciąży maluch ma coraz mniej miejsca w macicy, ale nadal utrzymuje wysoki stopień aktywności. Przekręca się z boku na bok, może przyjąć pozycję główką w dół, po czym znów wraca do pozycji wyjściowej. Płuca mają już zdolność rozprężania, choć nie funkcjonuje jeszcze krążenie płucne – na to przyjdzie czas po porodzie. Dziecko żyje zgodnie z regularnymi okresami snu i czuwania, występują u niego sny. Reaguje na głos rodziców, muzykę i inne dźwięki dobiegające z zewnątrz.

Dziecko stale doskonali wiele czynności życiowych – zaciska piąstki, chwyta pępowinę, pije wody płodowe, oddaje mocz, ssie kciuk.

Badania w 32 tygodniu ciąży

Między 27 a 32 tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie kontrolnego badania USG. Służy ono ocenie położenia malucha, a także prawidłowego rozwoju. Ponadto oceniane jest położenie łożyska i objętość płynu owodniowego. Wykonywane jest badanie KTG, czyli ocena czynności serca płodu. Inne rekomendowane badania to morfologia krwi, badanie ogólne moczu, ocena pH wydzieliny pochwowej. I obowiązkowo – pomiar ciśnienie tętniczego krwi, a także pomiar masy ciała.

Wybór szpitala i szkoły rodzenia

Każda kobieta w ciąży powinna uczęszczać na zajęcia w szkole rodzenia. To ostatni dzwonek, aby wziąć udział w takich zajęciach. Niekiedy szkoły oferują zajęcia w postaci skondensowanej, np. w weekendy, w innych realizowane są krótsze, regularne zajęcia. Zazwyczaj całość trwa nie dłużej niż kilka tygodni. Jakie są korzyści z uczęszczania do szkoły rodzenia? Przyszła mama zdobywa wiedzę na temat przebiegu porodu, prezentowane są ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, techniki łagodzenia bólu podczas porodu. Położna doradza, w jaki sposób można usprawnić poród. Ponadto przyszła mama zdobywa ogrom informacji na temat tego, jak przebiega połóg, poza tym szeroko omawiane są kwestie opieki nad noworodkiem. Na zajęciach mile widziani są także przyszli ojcowie.

Ostatni trymestr ciąży to ponadto idealny moment, by podjąć decyzję dotyczącą tego, w jakim szpitalu odbędzie się poród. W podjęciu decyzji może pomóc rozmowa z lekarzem prowadzącym oraz kobietami, które mają już poród za sobą. Warto mieć już spakowaną wyprawkę do szpitala, zawierającą niezbędne akcesoria dla mamy i dziecka. Ponadto dobrze jest mieć zgromadzoną całą dokumentację z przebiegu ciąży, wyniki wszystkich badań.

Początek ósmego miesiąca to moment na podjęcie jeszcze jednej ważnej decyzji – tej dotyczącej kwestii urlopu macierzyńskiego, wychowawczego. Dobrze jest zapoznać się z aktualnymi przepisami prawa pracy – w ten sposób przyszła mama pozna przysługujące jej prawa, przez co łatwiej będzie jej podjąć decyzje dotyczące przyszłości.