23 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży, czyli pod koniec drugiego trymestru ciąży dziecko sporo rośnie, a macica ulega rozciągnięciu i powiększeniu. Mogą towarzyszyć temu bóle miednicy i tylnej części pleców. Inne dolegliwości, które może odczuwać przyszła mama to kłopoty ze snem, obrzęki nóg czy zgaga, wzdęcia i zaparcia. Maluch rozwija się coraz lepiej, sprawnie pracują nerki, wątroba i trzustka, zmysły są w pełni wykształcone. W 23 tygodniu ciąży warto wykonać kontrolne badanie USG.

Rozwój płodu w 23 tygodniu ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży to moment intensywnego wzrostu dziecka – maluch osiąga 28 – 30 cm długości, a waga może wynosić około pól kilograma. Maluch jest bardzo aktywny, reaguje na rozmaite bodźce zewnętrzne, takie jak hałas, światło czy zmiany temperatury. Może być pobudzony podczas zmian pozycji przez mamę lub wtedy, gdy wzrośnie poziom glukozy we krwi. Poza aktywnym poruszaniem kończynami i tułowiem, maluch wykazuje ponadto bardzo bogatą mimikę twarzy.

Bardzo sprawnie pracuje układ pokarmowy dziecka. Maluch połyka sporo płynu owodniowego, a w świetle przewodu pokarmowego nasila się produkcja smółki, czyli pierwszego stolca. Powstaje ona z bilirubiny, mazi płodowej oraz złuszczonych komórek nabłonka przewodu pokarmowego. Nerki sprawnie filtrują krew, a płuca filtrują płyn owodniowy, który stale przedostaje się do układu oddechowego.

Układ nerwowy jest bardzo dobrze rozwinięty, wyostrzony jest zmysł słuchu, wzroku i dotyku. Proporcje ciała malucha bardzo przypominają już noworodka, skóra nadal jest bardzo cienka, a ciało pokrywa maź płodowa i meszek płodowy. Teraz dziecko śpi znacznie więcej – przesypia nawet 20 godzin na dobę. Co ciekawe – okres największej aktywności malca może przypadać na okres, gdy mama śpi. Brak jest wówczas towarzyszącego chodzeniu mamy kołysania, które uspokaja i usypia maluszka.

Samopoczucie mamy w 23 tygodniu ciąży

Pod koniec drugiego trymestru ciąży wiele przyszłych mam doświadcza problemów ze snem. Wynikają one z powiększającego się obwodu brzuszka i trudności z przyjęciem wygodnej pozycji do snu. Zasypianie może utrudniać także występowanie obrzęków nóg, a także bólów miednicy i pleców.

W celu ograniczenia powstawania obrzęków nóg warto wypoczywać w pozycji leżącej z nogami uniesionymi w górze. A leżąc na boku warto wybierać lewą stronę – wówczas zmniejsza się ucisk macicy na żyłę główną dolną i krew może krążyć w żyłach znacznie swobodniej. Wciąż wydzielane są większe ilości hormonu relaksyny, co ma na celu rozluźnienie więzadeł i poszerzenie się miednicy. Efektem działania relaksyny może być także powiększenie się rozmiaru stopy o 1 – 2 rozmiary. W tym czasie konieczne może być zakupienie butów w większym rozmiarze.

Zwiększa się ilość syntetyzowanej w skórze melaniny – barwnik ten odpowiada za ściemnienie brodawek sutkowych, a także okolic płciowych. Wciąż jeszcze może występować krwawienie dziąseł, a także krwawienia z nosa.

Kobiety w 23 tygodniu ciąży mogą doświadczać drażliwości, wahań nastroju. Aby zredukować napięcie, mięśniowe, a także wzmocnić mięśnie i zredukować bóle pleców, warto pamiętać o regularnej aktywności fizycznej – spacerach, prostych ćwiczeniach gimnastycznych.

O czym warto pamiętać w 23 tygodniu ciąży?

Koniec drugiego trymestru ciąży to czas, w którym warto pomyśleć o kilku formalnościach. Dobrze jest rozejrzeć się za szpitalem, w którym ma odbyć się poród. Można poczytać opinie na forach internetowych, zapytać lekarza prowadzącego ciążę. Kolejna istotna kwestia to wybór szkoły rodzenia. Co prawda nie jest to jeszcze moment, w którym należy zacząć uczęszczać na zajęcia, ale niekiedy konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na zajęcia.

Pod koniec drugiego trymestru ciąży można zacząć kompletować wyprawkę dla malucha oraz dla mamy do szpitala. Wyprawka dla noworodka obejmuje zestaw ubranek, butelki do karmienia, wanienkę i środki higieny, łóżeczko, wózek, rożek. Mama powinna przygotować do szpitala wygodne koszule nocne, podkłady poporodowe, zdrowe przekąski, szlafrok, środki higieniczne oraz całą dokumentację medyczną dotyczącą ciąży.

Badania w 23 tygodniu ciąży

W dwudziestym trzecim tygodniu ciąży można wykonać badania, które nie zostały wykonane w ostatnich kilku tygodniach. Mowa o badaniu USG, badaniu ogólnym moczu, morfologii, oznaczaniu poziomu antyRh oraz badaniu w kierunku toksoplazmozy. A już za tydzień przyjdzie czas na wykonanie bardzo ważnego badania – doustnego testu obciążenia glukozą, umożliwiającego rozpoznanie cukrzycy ciążowej.