9 miesiąc życia dziecka

9 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 9 miesiącu życia

Pierwszy rok życia dziecka to czas ciągłego rozwoju i zmian nie tylko fizycznych. I tak w dziewiątym miesiącu nie mamy już w domu pulchnego niemowlaka, ale dziecko o silnym chwycie i bystrym spojrzeniu. Na tym się nie kończy. Przed rodzicami kolejny przełomowy etap rozwoju dziecka.

Rozwój fizyczny dziecka w 9 miesiącu

Na tym etapie rozwoju dziecko nie powinno mieć już problemów ze swobodną zmianą pozycji ciała. Samodzielne siadanie, a często nawet pełzanie czy raczkowanie to dla dziewięciomiesięcznych maluchów już norma. Niektóre z nich podejmują już pierwszy próby stawania na nogach, opierając się i podciągając przy tym o meble albo rodzica.

Pierwsze próby utrzymania równowagi i znalezienia środka ciężkości będą z pewnością dość nieporadne. Należy przede wszystkim zadbać w tym czasie o bezpieczeństwo dziecka, by przy lądowaniu na pupie nie wyrządziło sobie krzywdy.

Niemowlę potrafi już okazywać swoje emocje poprzez ruchy ramion i nóg. Jeśli chce podkreślić swoje zdanie, energicznie kręci główką. Płacze i odwraca się plecami, gdy czuje strach. Dziewięć miesięcy to również czas, gdy może zacząć przejawiać się upór i niezależność dziecka. Często jest to sposób na testowanie granic i sprawdzanie konsekwencji rodziców. Dobrze jest już wtedy zwracać uwagę na to, w jaki sposób mówimy do dziecka i wykluczyć bezpośrednie polecenia czy komunikaty uzmysławiające stratę.

Rozwój psychiczny dziecka w 9 miesiącu

Dzieci w wieku dziewięciu miesięcy są bardzo towarzyskie, jednak przede wszystkim w towarzystwie rodziców. Obecność obcych osób może powodować płacz i niepokój. Zadaniem rodzica jest oswojenie tego lęku, by umożliwić tworzenie zdrowych więzi społecznych. Maluch w tym czasie kontynuuje naukę poprzez naśladownictwo. Obserwuje zarówno mimikę jak i ruchy ciała, dzięki czemu coraz lepiej rozumie emocje.

W tym czasie dziecko zna już biernie około 30 słów, jedynie nie potrafi ich wypowiedzieć. Wie, że jeśli chce coś otrzymać, musi powiedzieć „da-daj”. Zna również znaczenie słowa „nie”. Słysząc je z ust rodzica, przerywa to co właśnie robi. Potrafi także okazywać własne emocje poprzez kręcenie czy też odwracanie głowy, gdy się na coś nie zgadza. Często umie już połączyć nazwę z przedmiotem.

W tym momencie procentuje zabawa z dzieckiem w pokazywanie i nazywanie. Dziecko ma również większą świadomości celowości tego co robi. Wie, że musi zbliżyć się do zabawki, by po nią sięgnąć czy odkryć kocyk, jeśli jest przykryta.

Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

W dziewiątym miesiącu życia już wyraźnie widać jak z nieporadnego niemowlaka wyrasta sprytne dziecko, które potrafi już samodzielnie dotrzeć w różne zakamarki w domu. Interesuje je wtedy już nie tylko własne ciało, ale wszystko, co znajduje się wokół, co można podnieść, potrząsnąć bądź zrzucić. Wyrzucanie z zabawek z wózka czy łóżeczka to naturalna kolej rzeczy, dzieci lubią obserwować przedmioty, jak spadają. Uczy się w ten sposób zależności przyczynowo-skutkowych.

Ponadto maluch w wieku dziewięciu miesięcy:

  • siada z pozycji na czworaka,
  • z pozycji siedzącej przechodzi do pozycji na brzuchu,
  • próbuje wstawać w łóżeczku, trzymając się szczebelków,
  • chwytając zabawki, używa palca wskazującego i kciuka, tzw. chwyt pęsetowy,
  • naśladuje miny i ruchy otaczających je osób,
  • chętnie gaworzy używając szeregu sylab,
  • mówi „mama” i „tata” ze zrozumieniem,
  • reaguje na swoje imię,
  • szuka wzrokiem przedmiotu nazwanego przez rodzica.

Rozwój dziecka w dziewiątym miesiącu można wspierać poprzez proste zabawy we wskazywanie i nazywanie części ciała, bawienie się w „akuku” czy wspólne czytanie książeczek i opowiadanie historii na podstawie obrazków. Pozytywny wpływ na dziecko będzie miał również kontakt z innymi dziećmi oraz przede wszystkim, umożliwienie mu poruszania się po mieszkaniu i ćwiczenie nabytych umiejętności raczkowania czy też wstawania.

Żywienie dziecka w 9 miesiącu życia

Rozszerzanie diety dziecka nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Mogą zdarzyć się takie dni, gdy zainteresowanie jedzeniem będzie minimalne i maluch odmówi zjedzenia nawet ulubionych do tej pory dań. Innego dnia chętnie zje to samo na każdy posiłek, a jeszcze kolejnego wykaże się ogromnym apetytem. Taka kolej rzeczy to normalne zjawisko, które może być, chociażby reakcją na skok rozwojowy.

Dobrze jest uzbroić się wtedy w cierpliwość i przeczekać te dni, a wkrótce apetyt z pewnością wróci do normy. O ile dziecko rozwija się prawidłowo i nie ma problemów z wagą, nie ma powodu do niepokoju.

dziecko 9 miesięcy

Kalendarz szczepień – 9 miesiąc życia

W dziewiątym miesiącu życia dziecko może odetchnąć od obowiązkowych szczepień. W tym czasie warto zadbać jednak o inną kwestię. Maluch zazwyczaj posiada już pierwsze zęby, z którymi dobrze jest udać się na kontrolę do dentysty. Na takiej wizycie lekarz powie jak myć zęby niemowlakowi, jaką techniką je myć i jakich środków do tego używać. Wyczuli rodziców na to jak ważne jest też zdrowa dieta i jaki ma wpływ na zęby. Jeśli będzie taka potrzeba, to z pewnością podpowie również coś na bolesne ząbkowanie, a także poleci butelki, które nie spowodują wady zgryzu.

Inną korzyścią z odwiedzin u stomatologa w takim młodym wieku będzie oswojenie się dziecka z gabinetem. Regularnie kontrolę u dentysty to również sposób na uniknięcie leczenia. Warto pamiętać, że zęby mleczne należy również, w razie potrzeby, leczyć. Przedwczesne usunięcie zęba mlecznego z powodu próchnicy może skutkować w przyszłości wadami wymowy.

Warto zadbać o profilaktykę próchnicy u dzieci. Odpowiednia higiena i dieta ograniczający do minimum ilość cukrów to bezwzględna podstawa. Wczesne wyrobienie u dziecka nawyku dbania o zęby z pewnością zaprocentuje w przyszłości.