5 miesiąc życia dziecka

5 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 5 miesiącu życia

Niemowlę w piątym miesiącu życia można z powodzeniem nazwać „małym odkrywcą”. Pierwsze zainteresowanie własnymi stopami szybko przeradza się w zainteresowanie wszystkim dookoła. Do tego dochodzą akrobacje, które zawstydziłyby niejednego dorosłego. Nie jest łatwo nadążyć za tak szybko rozwijającym się młodym człowiekiem! Na co zwrócić uwagę na tym etapie?

Rozwój fizyczny dziecka w 5 miesiącu

W piątym miesiącu można zauważyć wyraźną zmianę w wyglądzie dziecka. Nie przypomina ono już noworodka, ma bardziej okrągłą buzię, a jego waga może wahać się już między 5, a nawet 9 kg. Rozwój fizyczny dziecka i jego zwinność potrafi zadziwić. Codziennym widokiem jest wkładanie stóp do buzi, przewracanie się na boki czy chwytanie przedmiotów.

Maluch jest coraz zwinniejszy, aktywnie kopie nóżkami i bez problemu prostuje je w kolanach. Jego mięśnie są coraz silniejsze, a ciało sprawia wrażenie, jakby było zrobione z gumy. Jest to także czas, w którym może rozpocząć się ząbkowanie. Objawia się ono zaczerwienionymi i obolałymi, rozpulchnionymi dziąsłami.

Ból związany z przebijaniem się ząbków bywa dokuczliwy szczególnie w nocy. Dodatkowo może pojawić się gorączka, brak apetytu, katar, intensywne ślinienie się i wkładanie paluszków do buzi. Czas ząbkowania to dla rodziców często powrót do nieprzespanych nocy. Jako pierwsze wyrzynają się zazwyczaj dolne środkowe siekacze, a następnie ich górne odpowiedniki.

Rozwój psychiczny w 5 miesiącu

To zadziwiające jak w wieku pięciu miesięcy niemowlę potrafi odczytywać emocje dorosłych z ich mimiki i tonu głosu. Z łatwością wyczuje, gdy rodzic jest wesoły, smutny lub jest mu przykro. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie emocje pokazujemy przy swoim dziecku. W ten sposób możemy oszczędzić mu sporo stresu, gdyż maluch nie do końca wie jak zareagować na smutek czy gniew bliskiej mu osoby.

Ponadto nadmiar emocji i bodźców może być dla dziecka męczący. Intensywność wrażeń w dłuższej perspektywie może doprowadzić do tak zwanego przebodźcowania dziecka. Układ nerwowy malucha nie jest wtedy w stanie przetworzyć tak ogromnej ilości wrażeń zmysłowych. Reakcją na to może być płaczliwość, rozdrażnienie, nerwowość oraz gorszy sen niemowlaka. Aby temu zapobiec, warto dawkować nowe atrakcje i aktywności oraz pamiętać o rutynie dnia, która dla dziecka jest także synonimem bezpieczeństwa.

Co potrafi 5-miesięczne dziecko?

Pięciomiesięczne dziecko to mały akrobata. Chociaż jeszcze daleko mu do chodzenia to już jest trudno utrzymać je w jednej pozycji. Codzienna gimnastyka to obowiązkowy punkt każdego dnia. Co potrafi dziecko w piątym miesiącu życia?

  • obrócić się na brzuszek i utrzymać w tej pozycji główkę w górze,
  • przyjąć pozycję foki – oprzeć się na dłoniach i unieść górną część tułowia,
  • przesunąć się o kilka centymetrów podczas leżenia na brzuchu odpychając się rękami lub nogami,
  • przełożyć zabawkę z ręki do ręki czy też unieść ją do ust,
  • rozpoznawać podstawowe emocji, jak radość czy smutek,
  • reaguje na swoje imię, szuka źródła głosu.

Należy jednak pamiętać, że piąty miesiąc to niekoniecznie czas na samodzielne siadanie. Niektóre dzieci nie są jeszcze na to gotowe. Nie powinno się tego etapu przyspieszać poprzez sadzania dziecka. Jeśli decydujemy się na rozszerzanie diety, malucha należy trzymać na kolanach w taki sposób, by podparty był nie tylko kręgosłup, ale także główka.

Żywienie w 5 miesiącu życia

Piąty miesiąc życia dziecka to czas, gdy powoli zanika odruch wypychania z ust ciał obcych. W tym czasie też zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, można najwcześniej zacząć wprowadzać do diety dziecka pierwsze stałe pokarmy.

5 miesiąc to najwcześniejszy moment, kiedy możemy zaproponować niemowlakowi posiłki inne niż mleko mleko mamy, czy mleko modyfikowane. Jednak rozpoczynając rozszerzanie diety, nie należy kierować się tylko wiekiem dziecka, ale też jego gotowością do rozszerzania diety.

Za oznaki gotowości uważa się:

  • stabilne siedzenie z podparciem lub bez,
  • brak wypychania językiem łyżeczki lub pokarmu,
  • chwytanie jedzenia i wkładanie go sobie do buzi,
  • zainteresowanie jedzeniem.

Gotowość do rozszerzania diety pojawia się zazwyczaj około 6 miesiąca życia dziecka. Do tego czasu rekomendowane jest wyłączne karmienie piersią.

Do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka zachęca zarówno Polskie Towarzystwo Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, jak i Światowa Organizacja Zdrowia.

Na czym polega rozszerzanie diety?

Istotą rozszerzania diety jest zapoznanie maluszka z nowymi smakami i inną konsystencją jedzenia. Nowe pokarmy na początku dobrze jest podawać stopniowo w małych ilościach, aby obserwować reakcje organizmu i wyłapać ewentualne alergie. Trzeba pamiętać, że pokarmy stałe na początkowym etapie rozszerzania diety nie mają za zadanie zastąpić posiłków mlecznych, a jedynie zapoznać dziecko z nowymi smakami i konsystencjami pokarmów.

Co równie ważne, dobrze jest zacząć od podawania warzyw. Wynika to z faktu, że akceptacja smaku słodkiego rozwija się dużo szybciej. Warto jest od samego początku spożywać te same produkty/posiłki co dziecko. W ten sposób dajemy mu dobry przykład do naśladowania. Istotne jest obserwowanie reakcji dziecka na pokarm – czyli tzw. karmienie responsywne. Jeśli maluszek nie chce jeść danego produktu, nie należy go do tego zmuszać. Jednocześnie nie można odpuszczać i dobrze jest zaproponować to samo ponownie za kilka dni. Niektóre dzieci potrzebują kilku prób, aby przemóc się do danego pokarmu.

dziecko 5 miesięcy

Kalendarz szczepień – 5 miesiąc życia

W zależności od tego, w którym dokładnie tygodniu poprzednio szczepione było dziecko, w piątym miesiącu życia mogą wypaść kolejne dawki na tężec, krztusiec i błonicę, HIB oraz polio. Na ten czas przypada również trzecia dawka szczepionki przeciwko meningokokom, bakteriom wywołującym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Meningokokami zarazić można się poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych chorego, bądź drogą kropelkową.

W 5-6. miesiącu życia powinna być podana także trzecia dawka szczepienia na rotawirusy. Są one jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań na ostre zapalenia żołądka i jelit, szczególnie groźne dla dzieci do 5. roku życia. Dzieje się tak, gdyż małe dzieci z ostrą biegunką duże łatwiej ulegają odwodnieniu. Szczepionka ta jest bardzo dobrze tolerowana przez młode organizmy, a po jej przyjęciu rzadko występuje skutki uboczne typu gorączka czy też wymioty.