7 miesiąc życia dziecka

7 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 7 miesiącu życia

Rozszerzanie diety już za Wami? Nie straszne Wam pełzanie i pierwsze próby siadania? Pora na kolejne wyzwania z siedmiomiesięcznym już dzieckiem. Jest to ten etap, gdy dziecko zaczyna gryźć i co ciekawe, wcale nie potrzebuje do tego zębów. Czym jeszcze może zaskoczyć rodziców?

Rozwój fizyczny dziecka w 7 miesiącu

Od siódmego miesiąca życia dziecka następuje bardzo intensywny rozwój jeśli chodzi o pozycje przyjmowane na brzuszku. Wynika to z faktu, że świat z tej pozycji wydaje się maluchowi bardziej interesujący. W ten sposób może nie tylko dostrzec więcej rzeczy, ale też podjąć pierwszy próby przemieszczanie się poprzez pełzanie i raczkowanie. Warto jak najbardziej zachęcać dziecko do tego rodzaju spontanicznej aktywności.

Pamiętajmy jednak, że siedmiomiesięczne dziecko nie jest jeszcze gotowe na samodzielnie stanie. I chociaż może się wydawać, że chwycone za dłonie podciąga się do góry i staje mocno na nóżkach, to jest na to zdecydowanie zbyt wcześnie. Przedwczesne chodzenie może mieć wpływ na problemy ze wzrokiem.

Pełzające niemowlę skupia swoją uwagę na ograniczonym polu widzenia, z kolei stojąc, może wysilać nadmiernie wzrok, by dostrzec przedmioty w dalszej odległości. W konsekwencji oczy się niepotrzebnie męczą. Zbyt szybkie stawanie na nóżki może także powodować wykrzywienie nóg, nieprawidłowe napięcie mięśni oraz wady postawy.

Rozwój psychiczny dziecka w 7 miesiącu

W siódmym miesiącu życia dziecka następuje intensywny rozwój społeczno-emocjonalny. W tym czasie dziecko może okazywać strach i niechęć w stosunku do obcych osób. Reakcja lękiem jest całkowicie normalna. Ważne jest, aby odpowiednio zareagować na takie zachowanie. Pokazać dziecku, że nawet jeśli wychodzimy i znikamy mu z pola widzenia na określony czas, to za chwilę wrócimy i będziemy znowu do jego dyspozycji. Nie wolno zostawiać dziecka samego z jego strachem i emocjami, które również są dla niego nowe.

Dziecko w wieku siedmiu miesięcy zaczyna rozumieć znaczenie pojedynczych słów. Ochoczo gaworzy i powtarza te same sylaby. Wydawane przez dziecko dźwięki zaczynają przypominać prawdziwe słowa. Maluch zaczyna także reagować, gdy usłyszy swoje imię. Rozumie już, że jego imię jest wyrazem szczególnie ważnym.

W tym czasie maluch może także kontekstualnie kojarzyć znaczenie słów „mama”, „mleko”, „pa-pa” czy „nie”. Warto rozszerzać ten zakres i mówić do dziecka jak najwięcej. Nazywać rzeczy, które stanowią najbliższe otoczenie czy też opowiadać o tym co widać podczas spaceru.

Co potrafi 7-miesięczne dziecko?

Najlepszym miejscem do zabaw dla dziecka jest wciąż mata rozłożona na podłodze. W ten sposób nie ograniczamy jego spontanicznej aktywności, umożliwiamy swobodne przekręcanie się i pełzanie do przedmiotów położonych w niewielkiej odległości.

Dziecko powinno już potrafić:

  • siedzieć bez podparcia,
  • z siadu położyć się na brzuch i z powrotem,
  • samo jeść proste pokarmy, podane w sposób nadający się do trzymania w rączce,
  • rozumieć znaczenie prostych słów,
  • naśladować niektóre czynności,
  • rozpocząć tak zwane „sprężynowanie”, czyli naprzemienne prostowanie i zginanie nóg w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych.

Dla rozwoju dziecka duże znaczenie mają także codzienne spacery. Przebywanie na świeżym powietrzu ma ogromne znaczenie dla budowania odporności. Porządna dawka tlenu usprawnia krążenie i zapewnia dawkę witaminy D, która odpowiada między innymi za zdrowe kości. Co więcej, spacery wpływają na poznawanie otaczającego świata i rozwijanie zmysłów. Dziecko w wieku siedmiu miesięcy uważnie obserwuje otoczenie.

Żywienie dziecka w 7 miesiącu życia

Siódmy miesiąc to najlepszy moment na rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka. Kluczem jest wprowadzanie nowych produktów stopniowo i obserwowanie reakcji malucha. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie wspomagamy rozwój układu nerwowego, jego kości, stawów i mięśni, a także chronimy dziecko przed otyłością. Warto również już na tym etapie zadbać o zdrowe nawyki, nie podawać słodkich przekąsek między posiłkami, a do picia poza mlekiem mamy, czy mlekiem modyfikowanym proponować wyłącznie wodę.

Na tym etapie do jadłospisu dziecka można włączać coraz więcej produktów. Pamiętaj, aby na talerzu maluszka nie zabrakło mięsa, ryb i jaja będących źródłem białka, żelaza i witaminy B12. Dodatkowo do głównego posiłku warto dodawać zdrowe oleje roślinne, m.in. oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy awokado. Jeśli chodzi o płyny, przede wszystkim należy proponować dziecku wodę. W ten sposób wyrabia się zdrowy nawyk zamiast picia słodzonych napojów owocowych. Podawanie dziecku wody w kubeczku to również świetny sposób na doskonalenie chwytu i ćwiczenie mięśni twarzy.

dziecko 7 miesięcy blw

Suplementacja

Dziecko w wieku od 7 do 12 miesięcy powinno przyjmować witaminę D dla niemowlaka w dawce 400-600 J.M. na dobę. Nie zależnie od pory roku i sposobu karmienia. Zależnie od ilości witaminy d w diecie.

Kalendarz szczepień – 7 miesiąc życia

W siódmym miesiącu życia dziecka jest już znacznie mniej obowiązkowych szczepień dziecka. Podawana jest wtedy ostatnia dawka szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Wirus WZW typu B powoduje żółtaczkę wszczepienną. Jest ona najczęstszą wirusową chorobą wątroby. Jeśli chodzi o szczepienia zalecane, to jest to czas kolejnej dawki przeciwko meningokokom.

Zadaniem szczepionek jest uodpornienie organizmu dziecka na daną chorobę. W ten sposób udało się wyeliminować na świecie wiele bardzo groźnych dla ludzkości chorób. Po podaniu szczepionki mogą wystąpić łagodne reakcje typu podniesiona temperatura, która powinna sama ustąpić w przeciągu dwóch dni. W przypadku poważniejszych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Do niepożądanych odczynów poszczepiennych można zaliczyć nieustępującą gorączkę powyżej 40 st. C, drgawki czy kłopoty z oddychaniem.