4 miesiąc życia dziecka

4 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 4 miesiącu życia

Przychodzi taki moment w życiu dziecka, gdy przestaje ono spędzać dzień na ciągłych drzemkach. Jest dużo sprawniejsze i zaczyna intensywnie poznawać świat, a jego ulubioną zabawą jest gra w „A kuku!”. Oprócz pierwszych uśmiechów pojawia się również pierwszy głośny śmiech. Co warto wiedzieć na temat tego etapu rozwoju niemowlęcia?

Rozwój fizyczny dziecka 4 miesiącu

U czteromiesięcznego dziecka zauważyć można bardzo duży postęp w rozwoju motorycznym. Jego mięśnie są już rozwinięte na tyle, że w pozycji pionowej zaczyna mocno trzymać główkę, z kolei podczas leżenia na brzuchu potrafi ją unieść. Wraz z nabyciem tych umiejętności pojawia się kolejna, jaką jest przewracanie z boku na plecy i z pleców na bok.

W tym wieku również nóżki dziecka są znacznie mocniejsze. Maluch potrafi je bez problemu wyprostować, a nawet podejmuje pierwsze próby odpychania się. To samo tyczy się rąk i ramion. Stąd też najlepszym miejscem na zabawy dla czteromiesięcznego dziecka będzie piankowa mata rozłożona na podłodze. Tam odpychanie się nóżkami czy też trenowanie przewrotek nie będzie dla niego groźne.

Należy jednak pamiętać o tym, że to wciąż zbyt wcześniej na przyjmowanie przez dziecko samodzielnie pozycji siedzącej. Z tego też względu należy wstrzymać się jeszcze z rozszerzaniem diety, jak i zmianą wózka z gondoli na spacerówkę. Najlepszą pozycją dla dziecka jest nadal układanie na brzuchu. Jeśli podczas spacerów maluch wydaje się być znudzony leżeniem na plecach, można spróbować ułożyć go na brzuchu, tyłem do kierunku jazdy albo unosząc budkę z przodu. W ten sposób umożliwimy dziecku lepszą perspektywę na obserwowanie świata.

Rozwój psychiczny dziecka w 4 miesiącu

Czteromiesięczne niemowlę bardzo lubi się uśmiechać i głośno śmiać, a także zwracać na siebie uwagę. Jednym z ulubionych sposobów na przyciągnięcie wzroku rodziców jest, chociażby upuszczanie zabawki. Pozostawione na dłużej w łóżeczku skutecznie przywoła bliskich, aby dotrzymali mu towarzystwa. Dzieci w tym wieku nie lubię przebywać same i świetnie wiedzą jak najszybciej zakomunikować swoje potrzeby. Śmiech to także najlepsza reakcja na świętowanie nowych umiejętności.

W tym wieku dziecko uczy się bawić – już nie tylko przygląda się, ale także dotyka i chwyta zabawki. Jego ulubioną zabawką są rączki, ale świetnie sprawdzi się także edukacyjny stojak albo mata z kontrastowymi zawieszkami. Zabawa opierająca się na próbie złapania zabawek może zająć dziecko na dłużej. Trzeba jednak liczyć się z tym, że co uda się mu złapać, to trafi do buzi. Tak właśnie dziecko poznaje świat – przez dotykanie i smakowanie. Równie fascynującą zabawą może być obserwowanie własnego odbicia w lustrze.

Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

W czwartym miesiącu życia dziecko coraz bardziej interesuje się światem, jest czujne i spostrzegawcze. Maluch w tym wieku jest w pełnej gotowości do nawiązywania kontaktu z dorosłymi. Odwraca głowę, w kierunku osoby, która je woła. Wsłuchuje się w wypowiadane słowa gotowe do uśmiechu i gaworzenia. Dodatkowo doskonali swoje widzenie. Ogniskuje wzrok na przedmiotach znajdujących się w większej odległości.

Potrafi już między innymi:

  • swobodnie utrzymywać uniesioną główkę,
  • podpierać się wysoko na przedramionach podczas leżenia na brzuchu,
  • trzymać prosto główkę i ramiona podczas podciągania do pozycji siedzącej,
  • bawić się własnymi rączkami,
  • głośno się śmiać,
  • obejmować przedmioty całą dłonią.

Aby wspierać rozwój dziecka, warto dużo do niego mówić prostymi zdaniami, wskazywać przedmioty i nazywać je. I chociaż dorosłym może wydawać się to bez sensu przy tak małym dziecku, dla niego to najlepsza zabawa. Podobnie jak zabawa przedmiotami o różnej fakturze – miękkimi, gładkimi, z wypustkami czy też szeleszczącymi.

Żywienie dziecka w 4 miesiącu życia

Karmienie czteromiesięcznego dziecka powinno w dalszym ciągu opierać się na pokarmie mlecznym. O regularność posiłków zadba samo dziecko, które potrafi już skutecznie komunikować się z rodzicami. Jest to też czas, gdy maluch podwaja swoją masę urodzeniową i może już nie potrzebować dodatkowych karmień w nocy. Z całą pewnością ucieszy to rodziców, którzy mogą złapać większą ilość godzin snu.

Karmienie piersią to także najlepszy sposób na zapewnienie dziecku ważnych przeciwciał. Będą go chroniły przed szkodliwymi zarazkami, których nie sposób uniknąć na etapie tak dużego zainteresowanie własnymi rączkami i tym, co się w nich znajduje.

dziecko 4 miesiące

Kalendarz szczepień – 4. miesiąc życia

Realizacja szczepień ochronnych zgodnie z obowiązującym kalendarzem jest obowiązkiem rodziców. W 4 miesiącu życia dziecka należy podać drugą dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz HIB i pneumokokom. Wtedy też podaje się pierwszą dawkę szczepionki przeciwko polio. Choroba Heinego-Medina jest bardzo ciężką chorobą zakaźną.

W przeszłości polio było przyczyną zgonów tysięcy dzieci w wieku szkolnym. Zakażenia szerzą się głównie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Możliwe jest także przeniesienie zakażenia drogą kropelkową. To właśnie dzięki szczepionce udało się niemal całkowicie wyeliminować tę chorobę. Wciąż jednak są kraje, gdzie przypadki polio występują, stąd tak ważne jest, by pamiętać o tym szczepieniu.

Obserwując swoje dziecko, należy pamiętać, że każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie. Są jednak pewne sygnały, których nie należy ignorować. Jeśli w wieku czterech miesięcy u dziecka utrzymuje się asymetria ciała, nie wodzi ono wzrokiem za przesuwanymi przedmiotami czy też nie reaguje na widok rodziców – warto skonsultować to z lekarzem.