39 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

39 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży to już przedostatni tydzień ciąży. Wiele kobiet rodzi właśnie w tym terminie. Maluszek może bez problemu przeżyć poza organizmem mamy. Organizm mamy szykuje się do porodu – pojawiają się coraz częstsze skurcze przepowiadające, brzuch się obniża. Bóle pleców i nóg, obrzęki, zgaga czy zaparcia nadal są dokuczliwe, ale to już ostatni moment – dolegliwości te ustąpią po porodzie.

Co słychać u dziecka w 39 tygodniu ciąży?

Dziecko ma około 50 cm długości i waży około 3400 – 3500 g. Wykonuje co najmniej 10 ruchów na godzinę – wiele mam liczy te ruchy. Najlepiej jest zrobić to około pół godziny po posiłku. Dziecko jest w pełni dojrzałe, może już żyć poza organizmem mamy – i sporo maluszków rodzi się właśnie w przedostatnim tygodniu ciąży. Dziecko wsuwa się główką w kanał rodny macicy, co ma umożliwić poród. Przez to ruchy dziecka mogą być nieco ograniczone.

Dziecko jest już w pełni rozwinięte, wszystkie narządy i układy działają sprawnie i bez zarzutu. Maluch oddycha płynem owodniowym, połyka płyn owodniowy i wydala mocz, a w przewodzie pokarmowym gromadzi się smółka. Zostanie ona wydalona z organizmu malucha po porodzie. Płuca dziecka są w pełni gotowe na zaczerpnięcie pierwszego haustu powietrza.

Samopoczucie mamy w 39 tygodniu ciąży

Końcówka ciąży upływa wielu kobietom pod znakiem dolegliwości fizycznych związanych z przyrostem masy ciała oraz znacznymi rozmiarami brzucha. Średnio kobieta przybiera na wadze podczas całej ciąży kilkanaście kilogramów. Duży brzuch zmienia środek ciężkości i bardzo obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Kobiecie trudniej jest utrzymać równowagę, a poruszanie się utrudniają także bóle pleców, bioder i nóg, a także obrzęki nóg.

Nadal dokuczają zaparcia i zgaga, problemy ze snem i przyjęciem odpowiedniej pozycji podczas odpoczynku. Uczucie duszności nieco się zmniejsza, gdyż brzuch się obniża, ale za to zwiększa się ucisk na pęcherz moczowy.

Wiele kobiet stara się w naturalny sposób przyspieszyć nieco poród. Jedną z metod jest stosunek seksualny – zawarte w nasieniu prostaglandyny mogą prowadzić do skurczów szyjki macicy. Inną metodą jest stymulacja sutków. Towarzyszy jej wydzielanie oksytocyny, czyli hormonu sprzyjającego pojawieniu się akcji skurczowej macicy.

Zwiastuny zbliżającego się porodu

U każdej kobiety poród może przebiegać w różny sposób, także objawy zwiastujące poród są bardzo różne. Obniżenie się brzuszka może nastąpić zarówno 2 – 3 tygodnie przed porodem, jak i bezpośrednio przed akcją porodową. Obniżenie brzucha wynika z układaniu się dziecka głową w dół w kanale miednicy. Towarzyszy temu odczuwalna ulga w oddychaniu, a jednocześnie – znacznie silniejszy ucisk na pęcherz i potrzeba częstszego oddawania moczu. Ponadto odczuwalny może być lekki ból i uczucie napięcia w podbrzuszu.

Symptomem zwiastującym rozpoczęcie akcji porodowej jest pojawienie się regularnych skurczów. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw, który nie występuje np. na kilka dni wcześniej, tak jak inne symptomy. Dlatego tak ważne jest dokładne obserwowanie ciała, a także odróżnienie skurczów porodowych od skurczów przepowiadających, które mogą występować nawet na kilka tygodni przed porodem.

Jest to szczególnie ważne dla tych kobiet, które doświadczają częstych i dobrze odczuwalnych skurczów Braxtona-Hicksa. Jak zatem odróżnić obydwa typy skurczów? Różnią się one od skurczów przepowiadających Braxtona-Hicksa. Przede wszystkim – występują regularnie, a ich częstotliwość się zwiększa. Skurcze pojawiają się coraz częściej i są coraz silniejsze. Ponadto zazwyczaj zaczynają się od pleców, po czym przesuwają się w kierunku brzucha. Skurcze porodowe nie ustępują po zmianie pozycji czy ciepłej kąpieli.

Kolejne symptomy zbliżającego się porodu są następujące:

  • występowanie obfitych upławów lekko podbarwionych krwią
  • odejście wód płodowych w efekcie pęknięcia pęcherza płodowego
  • występowanie biegunki lub nudności
  • odejście czopa śluzowego

Takie objawy mogą wystąpić na kilka dni przed porodem. Natomiast symptomy już rozpoczętej pierwszej fazy porodu, a także sytuacje, które powinny skłonić do natychmiastowego udania się do szpitala to:

  • skurcze występujące częściej niż co 10 minut
  • odchodzą wody płodowe
  • pojawia się krwawienie z dróg rodnych
  • występuje stały ból brzucha, który nie ustępuje
  • ruchy dziecka są niewyczuwalne lub maluch jest nienaturalnie aktywny i wykonuje bardzo gwałtowne ruchy.