Trzydziesty siódmy tydzień to początek dziewiątego miesiąca ciąży – a zatem to ostatnia prosta przed porodem. Przyszła mama może zaobserwować obniżenie brzuszka, pojawiają się częstsze skurcze przepowiadające. Dziecko jest już w pełni gotowe na przyjście na świat i może to nastąpić w każdej chwili. Bardzo często poród nie następuje w wyznaczonym terminie, a dwa – trzy tygodnie wcześniej.
Samopoczucie mamy w 37 tygodniu ciąży
Mama powinna być w pełni gotowa na poród – może on wystąpić w każdej chwili. Dobrze, gdy torba do szpitala jest już spakowana, a pokoik dla malucha – w pełni wyposażony. To idealny moment na odpoczynek i zebranie sił przed porodem oraz opieką nad noworodkiem. Warto ucinać sobie drzemki w ciągu dnia, nie rezygnować ze spacerów na świeżym powietrzu.
Zalecane jest stosowanie lekkostrawnej, dobrze zbilansowanej diety. W trosce o jakość snu warto przybierać pozycję leżącą na boku, a na kolację spożyć posiłek bogaty w źródło tryptofanu – aminokwasu stanowiącego prekursor dla melatoniny ułatwiającej sen. Tryptofan zawierają produkty bogate w białko – ryby, mięsa, mleko, a także banany.
Brzuszek może się już obniżać, towarzyszą temu silniejsze skurcze Braxtona-Hicksa, a także bóle pleców i miednicy. Kobiecie zapewne łatwiej jest oddychać, gdyż dno macicy nie uciska już na przeponę. Jednak konieczne są częstsze wizyty w toalecie – macica mocniej niż zwykle uciska na pęcherz moczowy.
Rozwój płodu w 37 tygodniu ciąży
Trzydziesty siódmy tydzień ciąży to moment, w którym płuca osiągają pełną dojrzałość – wszystko dzięki temu, że organizm syntetyzuje już kortyzol, czyli hormon przyspieszający dojrzewanie płuc. Także mózg jest w pełni rozwinięty, podobnie jak narządy zmysłów. W macicy jest coraz ciaśniej, ale maluch regularnie się porusza. Okresy aktywności przeplatane są okresami snu. Większość dzieci przyjmuje już pozycję główką w dół, co ma ułatwić przechodzenie przez kanał rodny podczas porodu.
Badania w 37 tygodniu ciąży
W trzydziestym siódmym miesiącu ciąży wskazane jest wykonanie takich badań jak badanie morfologii krwi i badanie ogólne moczu. Wskazane jest także wykonanie badania GBS – test ten pozwala rozpoznać bezobjawowe nosicielstwo bakterii Streptococcus agalactiae. Nosicielstwo paciorkowca spotykane jest nawet u co trzeciej kobiety w ciąży i może prowadzić do okołoporodowego zakażenia noworodka. Lekarz wykona także badanie USG, oceniając położenie malucha oraz łożyska.
Plan porodu – czy jest potrzebny?
Coraz więcej kobiet rodzących decyduje się na sporządzenie planu porodu. Nie jest to żaden wiążący dokument, ale forma „listu” kobiety do personelu medycznego. Plan porodu obejmuje oczekiwania mamy wobec porodu, ale należy do niego podchodzić w elastyczny sposób.
Po pierwsze – wiele zależy od standardów opieki okołoporodowej oferowanych przez określone placówki. Ponadto plan porodu może być modyfikowany na bieżąco, w zależności od tego, jak przebiega akcja porodowa. Plan może być opracowany samodzielnie lub w oparciu o gotowe wzory dostępne w internecie.
W planie porodu zawarte mogą być oczekiwania mamy dotyczące tego, jak będzie wyglądać przygotowanie do porodu, sam poród, a także opieka po porodzie. Najważniejsze punkty, które należy uwzględnić w planie porodu dotyczą następujących kwestii:
- miejsca, w którym kobieta będzie rodziła: warto rozważyć kwestię, czy sala ma być jednoosobowa, czy wieloosobowa; kolejne kwestie to obecność prysznica/ wanny, przyciemnienie światła, możliwość puszczenia wybranej muzyki, możliwość nagrania porodu
- osoby, która będzie towarzyszyła kobiecie podczas porodu
- przygotowania do porodu (golenie krocza, lewatywa)
- obecność sprzętów ułatwiających zredukowanie bólu w pierwszej fazie porodu i przyspieszenie akcji porodowej (worek sako, drabinka, piłka do ćwiczeń)
- możliwości łagodzenia bólu porodowego (znieczulenie, możliwość skorzystania z ciepłego prysznica czy kąpieli)
- przebieg drugiej fazy porodu (nacięcie krocza, stymulacja porodu oksytocyną, pierwszy kontakt „skóra do skóry”, kwestia przecięcia pępowiny)
- opieka położnicza nad mamą na sali poporodowej
- opieka nad maluszkiem (kwestie karmienia piersią, dokarmiania butelką, szczepień, badań noworodka).
Plan porodu warto spakować do torby przygotowanej do szpitala, choć niektóre mamy decydują się napisać plan porodu zaraz po przybyciu do szpitala. Plan to idealny obraz porodu, wykreowany przez kobietę rodzącą – i personel medyczny powinien w miarę możliwości zrobić wszystko, aby plan ten został zrealizowany.