36 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

36 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Trzydziesty szósty tydzień ciąży to końcówka ósmego miesiąca ciąży – zatem do porodu pozostał już tylko miesiąc. Maluszek jeszcze się rozwija, intensywnie przybywa komórek nerwowych w mózgu. Maluch jest już gotowy na życie poza organizmem mamy. A mama musi poradzić sobie z coraz większym obwodem brzuszka i takimi dolegliwościami jak obrzęki i żylaki, zgaga, zaparcia, bóle pleców i problemy ze snem. Końcówka ósmego miesiąca ciąży to moment, gdy warto wykonać kilka badań, w tym badanie GBS w kierunku nosicielstwa paciorkowca Streptococcus agalactiae.

Rozwój dziecka w 36 tygodniu ciąży

Maluszek waży już około 2800 g i ma średnio 47 cm długości. Pod koniec 36 tygodnia osiągnie pełną dojrzałość, co umożliwi mu bezproblemowe przeżycie poza organizmem mamy. Nadal gromadzona jest tkanka tłuszczowa. Dziecko wypracowało już wszystkie odruchy, śpi z zamkniętymi oczyma, podczas czuwania oczy są otwarte. Mózg rozwija się jeszcze intensywniej niż wcześniej – komórek nerwowych przybywa w tak szybkim tempie, że powiększa się obwód główki malucha.

Na skórze praktycznie nie ma meszku płodowego, zmniejsza się także ilość mazi płodowej. W przewodzie pokarmowym powstaje coraz więcej smółki – jest ona produktem trawienia połykanych wraz z płynem owodniowym złuszczonych komórek naskórka, a także komórek mazi płodowej. Dziecko bawi się pępowiną, chwyta rączki i nóżki, kopie, stara się ułożyć w wygodnej dla siebie pozycji.

Samopoczucie mamy w 36 tygodniu ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży brzuszek osiąga imponujące rozmiary – macica niemal 1000 – krotnie powiększyła już swoją objętość. Z drugiej strony – zaobserwować można już nieznaczne obniżanie się brzuszka. Nieco maleje objętość płynu owodniowego, maluch może już przyjmować pozycję główką w dół, blisko kanału rodnego. Wszystko to sprawia, że nieco obniża się dno macicy, a tym samym – cały brzuch. Może to wiązać się z mniejszym uciskiem na przeponę i swobodniejszym oddechem. Ale jednocześnie zwiększa się ucisk na pęcherz moczowy, zgaga, zaparcia, żylaki. Dotkliwsze mogą być bóle pleców, a także dolegliwości w okolicy bioder i miednicy.

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży zaobserwować można obecność bardziej obfitej wydzieliny z pochwy. Upławy pojawiają się w efekcie działania estrogenów, a także nasilonego krążenia kwi w obrębie błony śluzowej. Wynika to z przygotowywania dróg rodnych do porodu, a także mechanizmu obronnego przed przenikaniem i namnażaniem drobnoustrojów. Mogą pojawiać się krwawienia z nosa oraz krwawienie z dziąseł. Nasileniu mogą także ulec dolegliwości związane z hemoroidami – krwawienie oraz świąd odbytu.

Badania w 36 tygodniu ciąży

W 36 tygodniu ciąży mogą być zlecone takie badania jak morfologia krwi i badanie ogólne moczu, które pozwala wykazać obecność w moczu glukozy lub białka. Pierwszy parametr może wskazywać na obecność cukrzycy ciążowej, a białko może wskazywać na rozwój nadciśnienia. Oznaczany jest także antygen HBs, badanie VDRL. Ponadto między 36 a 37 tygodniem wskazane jest wykonanie badania USG, a między 35 a 38 tygodniem konieczne jest wykonanie badania GBS.

Paciorkowiec w ciąży – dlaczego konieczne jest wykonanie badania GBS?

Jednym z najważniejszych badań wykonywanych pomiędzy 35 a 38 tygodniem ciąży jest badanie GBS, czyli test na obecność paciorkowca z grupy B – Streptococcus agalactiae. Nawet 30% kobiet może być nosicielkami bakterii Streptococcus agalactiae, nie mając żadnych objawów infekcji dróg rodnych. Jeżeli bakteria nie zostanie wykryta i nie będzie wdrożone odpowiednie leczenie – może dojść do zakażenia noworodka podczas porodu.

Ryzyko zakażenia szacowane jest nawet na 90%. U większości noworodków po porodzie obecność paciorkowca stwierdzana jest w uchu czy jamie ustnej i nie dochodzi do rozwoju infekcji. Wynika to z faktu, że przeciwciała przeciwko Streptococcus agalactiae są przekazywane dziecku za pośrednictwem łożyska.

U niewielkiego odsetka noworodków dochodzi jednak do rozwoju zakażenia. Konsekwencją zakażenia Streptococcus agalactiae może być posocznica, której objawy pojawiają się około tygodnia od zakażenia. Może także dojść do rozwoju zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, ropnego zapalenia stawów lub zapalenia szpiku kostnego.

Badanie GBS polega na pobraniu wymazu z przedsionka pochwy oraz okolicy odbytu, a wynik dostępny jest już po 2 – 3 dniach. Dodatni wynik badania, potwierdzający obecność bakterii Streptococcus agalactiae pozwala na wdrożenie profilaktycznej antybiotykoterapii, która minimalizuje ryzyko zakażenia okołoporodowego.