35 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Trzydziesty pięty tydzień ciąży to połowa trzeciego trymestru ciąży – do porodu zostało niewiele ponad miesiąc. Dziecko staje się coraz bardziej pulchne, cały czas ssie kciuk, połyka wody płodowe lub śpi. Płuca są już niemal całkowicie dojrzałe. U mamy nadal mogą występować takie dolegliwości jak obrzęki nóg, duszności, zaparcia czy problemy ze snem. Pojawiają się także obfitsze upławy i występują skurcze przepowiadające.

Samopoczucie mamy w 35 tygodniu ciąży

W 35 tygodniu brzuch jest już duży i mocno odstający – już za tydzień lub dwa zacznie się obniżać, co będzie zwiastować zbliżający się poród. Przyrost wagi i duży obwód brzuszka sprawiają, że nawet chodzenie może sprawiać nieco trudności. Rozluźnione więzadła w miednicy, powiększone stopy, obrzęki nóg sprzyjają tzw. kaczemu chodowi, czyli kołysaniu się na boki podczas chodzenia.

Brzuch jest położony bardzo wysoko, gdyż macica znacznie się powiększyła i jej dno umieszczone jest tuż pod łukami żebrowymi. Ale już za kilkanaście dni brzuch zacznie się stopniowo obniżać – to znak zbliżającego się porodu. Coraz częściej odczuwalne są skurcze Braxtona-Hicksa, pojawiają się obfitsze upławy. Bardzo wyczuwalne są ruchy malucha, a przez powłoki brzuszne można wyczuć kształt poszczególnych elementów ciała malucha.

Ucisk macicy na pęcherz jest na tyle duży, że często zdarza się niekontrolowane popuszczenie moczu. Aby odróżnić, czy to mocz, czy może wyciek płynu owodniowego, można zakupić w aptece specjalny test w formie wkładek do bielizny. Gdy test wykaże obecność płynu owodniowego – należy udać się niezwłocznie do lekarza prowadzącego lub szpitala.

Warto spacerować, ćwiczyć mięśnie Kegla, stosować odpowiednią dietę i suplementację. Warto upewnić się, że torba do szpitala jest już spakowana, znana jest droga do szpitala, zapewniony jest odpowiedni środek transportu.

Rozwój malucha w 35 tygodniu ciąży

Maluszek w 35 tygodniu ciąży ma 45 – 50 cm długości i waży prawie 2,5 kilograma. Dziecko wypija bardzo dużo płynu owodniowego, oddaje nawet pół litra moczu dziennie. Wciąż jeszcze rozwija się mózg, przybywa komórek nerwowych; zmysły są już w pełni rozwinięte. Dziecko bardzo często ssie kciuk – pomoże mu to przyjmować pokarm z piersi mamy.

Płuca są już niemal całkowicie dojrzałe, a ilość surfaktantu może zapobiegać zapadnięciu się pęcherzyków płucnych w razie oddychania powietrzem. Nadal wzmacniana jest naturalna odporność maluszka – przeciwciała z organizmu matki przekazywane są za pośrednictwem łożyska do krwiobiegu maluszka.

Maluch nadal jest aktywny, obraca się z boku na bok, kopie, reaguje aktywnością ruchową na bodźce zewnętrzne. Niektóre dzieci obracają się już główką do dołu, ale nie jest to żelazna reguła. Jeśli maluch nie przyjął jeszcze takiej pozycji – nie ma powodu do obaw.

Badania w 35 tygodniu ciąży

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży pora na wykonanie kilku podstawowych badań. Morfologia krwi pomaga ocenić, czy wystąpiła anemia bądź problemy z krzepnięciem krwi. Badanie ogólne moczu stanowi wskaźnik funkcji nerek. Oznaczenie przeciwciał anty HIV oraz anty HCV dostarcza informacji na temat obecności infekcji tymi wirusami. Wskazane może być ponadto wykonanie badania VDRL w kierunku kiły. W 35 tygodniu ciąży należy ponadto wykonać badanie GBS w kierunku kolonizacji pochwy paciorkowcem Streptococcus agalactiae. U kobiet, które są nosicielkami bakterii konieczne jest zastosowanie antybiotyku, co minimalizuje ryzyko zakażenia okołoporodowego płodu.

Poród przedwczesny – czy jest się czego bać?

Wielu kobietom przez cały okres ciąży towarzyszy obawa o wystąpienie poronienia czy porodu przedwczesnego. Teraz jest ten moment, gdy przyszła mama może odetchnąć z ulgą. Organizm maluszka jest już na tyle dojrzały, że poród przedwczesny nie stanowi dla malucha zagrożenia. Konieczne może być jedynie – ale nie musi – krótkotrwałe przebywanie w inkubatorze. Dzieje się tak wówczas, gdy ilość surfaktantu w płucach nie pozwala na samodzielne oddychanie poza organizmem mamy.

Kiedy istnieje zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego? Najistotniejsze czynniki ryzyka to:

  • ciąża mnoga
  • łożysko przodujące
  • infekcje dróg rodnych
  • niewłaściwa masa ciała mamy – niedowaga lub nadwaga
  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
  • palenie papierosów i spożywanie alkoholu
  • niewłaściwa dieta

Niepokojące symptomy, które mogą sugerować początek porodu przedwczesnego to przede wszystkim silne, narastające skurcze brzucha, twardnienie brzucha, silny ból w podbrzuszu, a takze wystąpienie upławów podbarwionych krwią.