Trzydziesty tydzień ciąży może upłynąć pod znakiem rozmaitych dolegliwości związanych z powiększającym się brzuszkiem. Mogą znów pojawić się wahania nastroju, które towarzyszyły mamie w pierwszym trymestrze. A co słychać u maluszka? Nadal rośnie i przybiera na wadze, około 200 gramów na tydzień. Mózg w dalszym ciągu rozwija się w intensywny sposób, wzmacniają się płuca i mięśnie oddechowe. Niektóre maluchy zaczynają się już ustawiać w pozycji głową w dół, choć nie jest to sztywną regułą.
Samopoczucie mamy w 30 tygodniu ciąży
Trzydziesty tydzień ciąży to czas, gdy mama ma już całkiem spory brzuszek – obwód powiększa się średnio o jeden centymetr tygodniowo. Przeciętny przyrost wagi w tym okresie ciąży to nawet pół kilograma na tydzień. Macica ułożona jest coraz wyżej, sięga nawet kilku centymetrów nad pępkiem. Nie dziwi zatem, że mogą pojawić się duszności – macica uciska na przeponę.
Ucisk macicy na narządy układu pokarmowego prowadzi do nasilenia zgagi, niestrawności, zaparć. Z kolei uciskanie pęcherza moczowego sprawia, że przyszła mama bardzo często odwiedza toaletę. Inne charakterystyczne dolegliwości, z którymi kobieta będzie borykać się aż do porodu to obrzęki i bóle nóg, skurcze łydek, żylaki oraz dolegliwości bólowe pleców, żeber, bioder.
O ile drugi trymestr ciąży charakteryzował się doskonałym samopoczuciem psychicznym, o tyle w trzecim trymestrze mogą pojawić się zmienne nastroje. Drażliwość, płaczliwość i przemęczenie, które wiele mam zna już z pierwszego trymestru ciąży – ponownie dają o sobie znać. Ponadto wiele kobiet doświadcza charakterystycznego dla trzeciego trymestru ciąży tzw. syndromu wicia gniazda. Mowa o potrzebie urządzania pokoiku dla dziecka, robieniu odpowiednich zakupów i wykonywania wszystkich innych czynności przygotowujących do powitania maluszka na świecie.
Rozwój maluszka w 30 tygodniu ciąży
Maluszek ma już około 39 centymetrów długości i waży około 1500 gramów. Tkanki tłuszczowej ma już całkiem sporo, dlatego bardzo przypomina wyglądem noworodka. Niekiedy maluszek ustawia się główką w dół i w takiej pozycji pozostanie aż do porodu. Jeśli jednak maluch nie przyjął jeszcze takiej pozycji – nie ma powodu do obaw.
Mózg rozwija się bardzo intensywnie, podobnie jak płuca. Maluch reaguje na bodźce zewnętrzne, jest bardzo aktywny. Serce bije znacznie szybciej niż u dorosłego – około 140 razy na minutę.
Badania w 30 tygodniu ciąży
W 30 tygodniu ciąży może być wykonane USG, podczas którego oceniana jest ilość płynu owodniowego, lokalizacja łożyska, a także budowa i położenie płodu. Może być wykonane badanie ogólne moczu i morfologia krwi. Ponadto – tak jak podczas każdej wizyty – mierzona jest masa ciała mamy, wartość ciśnienia krwi, a także ocena czynności serca płodu.
Hemoroidy – częsty problem w trzecim trymestrze ciąży
Najpierw pojawia się dyskomfort podczas wypróżniania, okazyjne uczucie pieczenia i swędzenia odbytu. Z czasem każda wizyta w toalecie wiąże się z krwawieniem o różnym stopniu nasilenia, świądem i bólem. Może pojawiać się odczucie niepełnego wypróżnienia, a nawet problem nietrzymania kału. O ile początkowe objawy można zignorować, o tyle nasilone objawy ze strony żylaków odbytu znacznie obniżają komfort życia przyszłej mamy i wymagają podjęcia leczenia.
Fizjologiczną rolą hemoroidów jest utrzymanie szczelności odbytu. Problemy pojawiają się, gdy hemoroidy ulegają nadmiernemu przekrwieniu i zwiększeniu objętości. Okazyjne poddawanie ich przekrwieniu, towarzyszące np. zaparciom czy długotrwałemu przebywaniu w pozycji siedzącej, powoduje szybki powrót do stanu fizjologicznego przez odpływanie skumulowanej krwi.
Jednak regularne, dłuższe działanie tych czynników powoduje postępujące rozciąganie ścian hemoroidów i zaleganie krwi, co ostatecznie manifestuje się charakterystycznymi objawami. A tak właśnie dzieje się podczas ciąży – przewlekłe zaparcia oraz ucisk macicy na naczynia krwionośne jamy miednicy i zaleganie krwi w żyłach prowadzą do rozwoju żylaków. Rozwijający się stan zapalny daje coraz poważniejsze symptomy i pogarsza samopoczucie fizyczne i psychiczne kobiety w ciąży.
Najskuteczniejszym postępowaniem jest działanie profilaktyczne, skoncentrowane na zapobieganiu hemoroidom. Rezygnacja z tłustych i ostrych potraw, używek i przetworzonej żywności, powodującej zaparcia to lepsze samopoczucie, brak problemów z trawieniem i zminimalizowanie ryzyka żylaków odbytu. Konieczne jest włączenie do diety błonnika – znaleźć można go w warzywach czy pełnych ziarnach zbóż. Wskazana jest ponadto regularna aktywność fizyczna, np. spacery.