29 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

29 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to moment, gdy maluszek coraz bardziej się zaokrągla – wszystko przez stopniowe kumulowanie się tkanki tłuszczowej w ciele. Także mama stale przybiera na wadze, a obwód brzuszka coraz bardziej się powiększa. U malucha intensywnemu rozwojowi podlega mózg, w dalszym ciągu rozwija się układ oddechowy. Nie zwiększa się już ilość płynu owodniowego, dlatego maluchowi nie będzie zbyt ciasno w macicy.

Samopoczucie mamy w 29 tygodniu ciąży

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży samopoczucie mamy jest podobne jak w poprzednich tygodniach – brzuszek stale się powiększa, macica naciska na narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne, pojawiają się problemy z krążeniem. Bardzo często występują takie dolegliwości jak zaparcia i hemoroidy, zgaga, obrzęki nóg, skurcze łydek.

Wiele kobiet doświadcza bólów pleców, żeber, bioder i nóg. Na nogach pojawić mogą się widoczne żylaki. Pojawiają się trudności ze snem, wynikające m. in. z występowania duszności, a także problemów z przyjęciem wygodnej pozycji do spania. Może pojawić się zespół niespokojnych nóg, mrowienie kończyn dolnych i przymus ich ciągłego poruszania podczas odpoczynku. Zaburzenie to może, ale nie musi minąć po porodzie.

Mama może odczuwać stałe zmęczenie, co wynika zarówno z braku możliwości wyspania się, jak i z powodu bardzo intensywnej pracy serca – musi ono tłoczyć niemal dwukrotnie więcej krwi. W tym okresie warto zadbać o możliwość odpoczynku, spacery, a także dietę, która odżywi zarówno organizm mamy, jak i dziecka. Wciąż obowiązuje ta sama zasada – dieta powinna być zróżnicowana, bazująca na naturalnych produktach. Ponadto sięgać można po suplementy diety dedykowane kobietom w trzecim trymestrze ciąży.

Rozwój maluszka w 29 tygodniu ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień to moment, gdy płód osiąga już imponująca długość około 37 – 38 cm i waży powyżej 1300 g. Nie zwiększa się już objętość płynu owodniowego, gdyż wówczas w macicy zrobiłoby się bardzo ciasno. Maluch ma w pełni rozwinięte zmysły – po porodzie z pewnością będzie rozpoznawał zapach mamy, który będzie działał na niego uspokajająco.

Już teraz maluch reaguje na głosy rodziców, dlatego warto dużo „mówić do brzuszka”. Mózg nadal się rozwija, dziecko szybciej reaguje na bodźce, uczy się przetwarzać informacje docierające do mózgu. To wszystko dzięki mielinizacji komórek nerwowych oraz powstawaniu owych połączeń nerwowych.

Dziecko wykonuje gwałtowne ruchy, zmienia położenie całego ciała, ale zazwyczaj nie znajduje się jeszcze w położeniu główkowym. Pozycja z głową w dół przyjęta będzie bliżej porodu. Dobra wiadomość dla mamy i maluszka jest taka, że szansa na przeżycie wcześniaka urodzonego w 29 tygodniu ciąży wynosi aż 90%.

Konflikt serologiczny w ciąży

Niezgodność Rh jest stanem, który występuje w czasie ciąży, jeśli kobieta ma krew Rh (-), a ojciec ma krew Rh (+). Rh (-) i Rh (+) odnoszą się do tego, czy krew ma czynnik Rh. Czynnik Rh jest białkiem na czerwonych krwinkach. Czynnik Rh jest dziedziczony, a większość ludzi ma krew Rh (+).
Podczas ciąży krew od dziecka może przedostać się do krwiobiegu mamy, zwłaszcza podczas porodu. Jeśli matka jest Rh (-), a dziecko Rh (+), organizm matki zareaguje na krwinki czerwone płodu. Wówczas syntetyzowane są przeciwciała przeciwko czynnikowi Rh dziecka.

Przeciwciała te zwykle nie powodują problemów podczas pierwszej ciąży. Dzieje się tak dlatego, że dziecko rodzi się, zanim organizm mamy zsyntetyzuje przeciwciała. Jednak przeciwciała pozostają w organizmie po ich utworzeniu. Tak więc niezgodność Rh spowoduje problemy w drugiej lub późniejszej ciąży (jeśli dziecko jest Rh-dodatnie). Przeciwciała Rh mogą przenikać przez łożysko i atakować czerwone krwinki dziecka. Może to prowadzić do niedokrwistości hemolitycznej.

Aby zminimalizować ryzyko takich powikłań, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Na początku ciąży u matki Rh (-) oznaczany jest poziom przeciwciał odpornościowych i badanie to powtarzane jest kilka razy podczas ciąży. Stwierdzenie obecności przeciwciał i konfliktu serologicznego wymaga wykonywania częstszych badań USG, w których oceniany jest przepływ krwi w tętnicy mózgowej, mogący być wskaźnikiem anemii (powikłania konfliktu serologicznego).

Żeby nie doszło do konfliktu serologicznego, w czasie porodu wdrażana jest odpowiednia profilaktyka – kobiece podawana jest immunoglobulina, neutralizująca krwinki czerwone płodu, które dostały się do krwiobiegu matki.