28 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się mózg malucha, pojawia się faza REM snu, poza tym maluch nadal jest aktywny i wypracowuje określone wzorce ruchów. Nadal wydłuża się ciało malucha, płód przybiera także na wadze, zaczyna zanikać meszek płodowy. Mama od tego momentu będzie przybierać około pół kilograma na tydzień, a obwód brzucha może zwiększać się o 1 cm tygodniowo.

Samopoczucie mamy w 28 tygodniu ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień to czas, gdy szybki wzrost malucha przekłada się na zauważalne zaokrąglenie brzuszka. Macica stale się powiększa, rośnie także płód, który ma coraz mniej miejsca – przez to bardziej odczuwalne jest to, jak maluch przewraca się z boku na bok niż ruchy kopiące. Mama powinna ważyć średnio 11 kilogramów więcej niż przed ciążą.

Charakterystyczne dla całego trzeciego trymestru dolegliwości są następujące:

  • opuchnięte dłonie i stopy – należy unikać ciasnych butów, spodni, a także biżuterii
  • duszność – macica przesuwa się w kierunku klatki piersiowej, co oznacza, że jest mniej miejsca dla płuc, ponadto uciskana jest przepona
  • zgaga i refluks
  • zaparcia
  • ból w dolnej części pleców i nóg, a także bóle żeber
  • powiększone piesi, z których może już wydobywać się nieco pokarmu
  • obrzęki nóg i bolesne skurcze łydek.

Rozwój płodu w 28 tygodniu ciąży

Płód mierzy obecnie około 36 – 38 cm długości, a waga to 1,15 – 1, 25 kilograma. Płód bardzo szybko rośnie, gromadzi tkankę tłuszczową, coraz bardziej przypomina noworodka. Meszek płodowy obecny jest już tylko na plecach i ramionach, zanika na pozostałych obszarach ciała. Bardzo intensywnie rozwija się mózg, na jego powierzchni pojawiają się charakterystyczne pofałdowania. Inicjowany jest także proces mielinizacji, czyli powstawania osłonek mielinowych nerwów. Dziecko doświadcza fazy REM snu, co oznacza, że może już śnić.

Oddech staje się coraz bardziej regularny, gdyż wcześniej maluch oddychał płynem owodniowym w sposób spontaniczny i nieregularny. Ilość surfaktantu w płucach jest na tyle duża, że już na tym etapie ciąży umożliwi przeżycie dziecka w razie porodu przedwczesnego. Wykształcają się takie podstawowe odruchy jak odruch ssania, poszukiwania pokarmu, chwytania.

Badania w 28 tygodniu ciąży

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży konieczne jest wykonanie kilku badań. Przede wszystkim – to ostatni moment na wykonanie badania OGTT, służącego diagnostyce cukrzycy ciążowej. Ponadto wskazane jest wykonanie innych badań, takich jak USG, morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu. W celu oszacowania ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego konieczne jest wykonanie badania poziomu przeciwciał anty Rh – test ten powinny wykonać kobiety z krwią Rh (-).

Od tego momentu konieczne mogą być częstsze wizyty u ginekologa – zazwyczaj lekarz zaleci odwiedzanie jego gabinetu raz na dwa tygodnie.

Krew pępowinowa – czy warto zdecydować się na jej pobranie?

Koniec drugiego trymestru ciąży i początek trzeciego trymetru to idealny moment, aby rozważyć kwestię pobrania krwi pępowinowej podczas porodu. Krew pępowinowa to krew zgromadzona w obrębie pępowiny oraz łożyska. Kiedyś była uznawana za zupełnie bezużyteczną, jednak obecnie spojrzenie na krew pępowinową diametralnie się zmieniło. Dziś wiadomo, że krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych – niedojrzałych komórek, mających zdolność do przekształcania się w różne wyspecjalizowane komórki.

Krew pępowinowa zawiera komórki zwane krwiotwórczymi komórkami macierzystymi. Komórki te mogą przekształcić się w wszelkiego rodzaju komórek krwi i mogą być wykorzystywane do wykonania przeszczepów, które mogą leczyć choroby, takie jak zaburzenia krwi, niedobory odporności, choroby metaboliczne i niektóre rodzaje nowotworów. Dziecko może być w stanie wykorzystać własną krew pępowinową w leczeniu niektórych chorób niegenetycznych i nowotworów. Udział w niektórych badaniach klinicznych wymaga, aby dzieci miały dostęp do własnej krwi pępowinowej.

Rodzeństwo potrzebujące dawcy komórek macierzystych może być w stanie wykorzystać krew pępowinową dziecka. Zabiegi wykorzystujące krew pępowinową od członka rodziny są około dwa razy bardziej skuteczne.

O pobraniu krwi pępowinowej należy zdecydować odpowiednio wcześnie – tak, aby w momencie porodu przygotowany był zestaw do pobierania krwi. W związku z tym, że poród nie zawsze odbywa się terminowo – warto zadbać o to odpowiednio wcześniej. Pobrana krew pępowinowa jest mrożona w specjalny sposób i może być tak przechowywana przez wiele lat.