27 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca ciąży i zarazem początek trzeciego trymestru ciąży. W tym okresie dziecko intensywnie rośnie, co przekłada się na zwiększenie obwodu brzucha. Mama może odczuwać duszności, bóle pleców, obrzęki nóg, pojawiają się kłopoty ze snem. Maluch jest aktywny, większość organów jest w pełni wykształcona i funkcjonuje prawidłowo. Dziecko reaguje na bodźce zewnętrzne, w tym na głos rodziców.

Samopoczucie mamy w 27 tygodniu

Początek trzeciego trymestru ciąży upływa przede wszystkim pod znakiem powiększania się brzuszka, a także wynikających z tego dolegliwości. Powiększająca się macica uciska na żołądek i jelita – pojawia się zatem niestrawność i zgaga, a także zaparcia. Konsekwencją zaparć, a także nadmiernego gromadzenia się krwi w niższych partiach ciała są hemoroidy.

Pojawiają się obrzęki nóg. Ucisk na przeponę skutkuje dusznościami. Przyszłym mamom nieobce są także bóle kręgosłupa, coraz częściej pojawiają się także bóle żeber. Mogą wystąpić bóle głowy i zawroty głowy. Z kolei konsekwencją ucisku macicy na pęcherz moczowy może być parcie na mocz oraz nietrzymanie moczu.

Zalecany przyrost wagi to około 10 kilogramów od początku ciąży. Skóra na brzuchu nadal może swędzieć, co wynika z jej rozciągania. W tym okresie mogą pojawiać się rozstępy, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Powiększają się piersi, zaczyna się gromadzić w nich pokarm. Zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się o około 300 kcal, zatem nie ma potrzeby „jedzenia za dwoje”. Wystarczy odpowiednio zbilansowana, wartościowa dieta wzbogacona o jedną bardziej kaloryczną przekąskę, np. garść orzechów czy sałatkę z pieczonym kurczakiem.

Rozwój płodu w 27 tygodniu ciąży

Początek siódmego miesiąca ciąży to moment, gdy maluch intensywnie rośnie. Waga płodu może sięgać kilograma, a długość ciała to około 34 centymetrów. Maluchowi jest coraz ciaśniej w macicy, ale nie ogranicza to jego ruchów. Maluch rozpycha się, stara się przyjąć jak najwygodniejsza pozycję, reaguje na wszelkie bodźce zewnętrzne. Okresy aktywności przeplatają się z czasem odpoczynku malucha i snu.

Zazwyczaj maluch przysypia wtedy, gdy mama jest aktywna – ruchy ciała mamy usypiają dziecko. Natomiast gdy mama kładzie się, aby odpocząć – maluch przewrotnie staje się pobudzony i aktywny. Początek trzeciego trymestru to dobry moment, aby rozpocząć liczenie ruchów dziecka – powinno być ich około 10 na przestrzeni 12 godzin. Zaniepokoić powinny nagłe zmiany w aktywności dziecka – znacznie słabsze i rzadsze ruchy, a także wystąpienie nagłej, intensywnej aktywności.

Dalszemu rozwojowi podlegają płuca, oczy są w pełni otwarte i reagują na bodźce świetlne, tęczówka oka ma niebieski kolor. Wyostrza się słuch i smak, mózg malucha pracuje na pełnych obrotach. Skóra powoli traci meszek płodowy, zaokrąglają się policzki.

Badania w 27 tygodniu ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży to moment, gdy wskazane jest wykonanie kilku badań. Ginekolog wypisze skierowane na morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Wykonane zostanie USG, na którym zaobserwować będzie można, jak rozwija się dziecko. Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, konieczne jest wykonanie badania przeciwciał anty Rh. Ponadto między 24 a 28 tygodniem ciąży konieczne jest wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy w celu zdiagnozowania cukrzycy ciężarnych.

Rozpoznana cukrzyca ciążowa – jak ją leczyć?

Wykonanie badania OGTT w ciąży służy rozpoznaniu cukrzycy ciążowej. To zaburzenie, w przebiegu którego dochodzi do wzrostu poziomu glukozy i zmniejszenia wrażliwości komórek na działanie insulin, zawsze wymaga leczenia.

Podstawą terapii jest zastosowanie odpowiedniej diety, zbilansowanej pod kątem kaloryczności, a także proporcji makroskładników. Bardzo ważne jest, aby wybierać odpowiednie źródła węglowodanów. Idealnie sprawdzają się węglowodany złożone i o niskim IG, np. zielone liście warzyw, papryka, pomidory, ogórki, brokuły, a także orzechy czy pełne ziarna zbóż.

Ponadto zalecana jest regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Jednocześnie – należy pamiętać o samokontroli glikemii, czyli wykonywaniu pomiarów poziomu glukozy we krwi przy pomocy glukometru. Jeżeli modyfikacje stylu życia nie przyniosą pożądanego efektu – konieczne jest wdrożenie insulinoterapii. Insulina podawana jest w postaci zastrzyków podskórnych, wykonywanych kilka razy na dobę.