16 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Szesnasty tydzień ciąży upływa przede wszystkim pod znakiem dużej aktywności płodu – ruchy malucha są już dobrze odczuwalne. W tym tygodniu ciąży rodzice zazwyczaj poznają płeć dziecka. Samopoczucie mamy jest coraz lepsze, kobieta odczuwa przypływ energii i dobrego nastroju. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się takie dolegliwości jak zgaga, bóle pleców czy zaparcia. W 16 tygodniu można wykonać badanie USG, które umożliwi rozpoznanie płci dziecka.

Jak czuje się mama w 16 tygodniu ciąży?

16 tydzień ciąży, czyli końcówka 4 miesiąca ciąży to czas, w którym wiele kobiet czuje się bardzo dobrze. Kobieta odzyskuje energię, której często brakowało jej podczas pierwszego trymestru, upływającego pod znakiem nudności. W związku z tym, że objętość krwi zwiększyła się dwukrotnie, warto pomyśleć o tym, w jaki sposób pobudzić pracę układu krążenia.

Zalecane są – o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich – spacery i umiarkowana aktywność fizyczna. Pomaga to usprawnić pracę serca i ułatwić mu tłoczenie zwiększonej objętości krwi. Dzięki temu kobieta ciężarna może ograniczyć powstawanie takich objawów zwiększenia objętości krwi jak obrzęki, żylaki nóg, bóle głowy czy kołatanie serca.

Brzuszek jest coraz bardziej zaokrąglony, co oznacza, że u niektórych pań mogą pojawić się problemy z przyjęciem wygodnej pozycji do snu. Najwygodniej i najzdrowiej jest spać na boku. W ten sposób zredukowany zostaje ucisk na macicę, dzięki czemu dziecko jest w optymalny sposób dotleniane i odżywiane przez łożysko. Ponadto kręgosłup przyjmuje odpowiednie położenie, co przekłada się na zredukowanie bólów pleców.

Powszechnie występujące w 16 tygodniu ciąży dolegliwości to m.in. zgaga i niestrawność, krwawienie z dziąseł, bolesne skurcze łydek, problemy z koncentracją czy uczucie zatkania nosa. Wszystkie te dolegliwości wraz z powiększającym się obwodem brzucha sprawiają, że może pojawić się bezsenność. Dlatego przed snem warto sięgnąć po posiłek zawierający tryptofan, z którego syntetyzowana jest melatonina ułatwiająca sen. Można wypić szklankę mleka czy zjeść banana, rybę z warzywami – wszystkie te produkty zawierają sporo tryptofanu.

Rozwój płodu w 16 tygodniu ciąży

Płód ma już około 11 – 12 cm długości i waży około 80 g. W 16 tygodniu ciąży płód słyszy już bardzo dobrze – docierają do niego nie tylko odgłosy bijącego serca mamy, ale także dźwięki z zewnątrz. Jest to zatem idealny moment na to, aby zacząć rozmawiać z maluszkiem, puszczać mu kojącą muzykę. Wzmożona aktywność płodu służy wzmacnianiu mięśni i kontrolowaniu ruchów ciała. Maluch wykonuje także ruchy gałkami ocznymi; oczy reagują na światło pomimo tego, że są zamknięte – skóra jest na tyle przezroczysta, że powieki nie stanowią bariery dla światła. Kości stopniowo wiążą wapń i twardnieją, wzmacniają się także mięśnie i stawy. Co kilkadziesiąt minut płód oddaje mocz, coraz wyraźniej oddycha, a funkcję termoizolacyjną nadal pełni meszek płodowy na ciele – do momentu, gdy pojawi się podskórna tkanka tłuszczowa.

tydzień 16 ciąża

Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży?

Bardzo częstą dolegliwością w ciąży jest zgaga. Jej przyczyną jest podwyższony poziom progesteronu i jego wpływ na śluzówkę przewodu pokarmowego. W jaki sposób objawia się zgaga? Przede wszystkim pojawia się uczucie pieczenia w przełyku, ból w nadbrzuszu oraz odbijanie. Są to typowe objawy przełykowe. Mogą im towarzyszyć takie objawy pozaprzełykowe jak:

  • kaszel refluksowy
  • refluksowy zespół astmatyczny
  • refluksowe zapalenie krtani
  • refluksowe nadżerki szkliwa zębów

Refluksowi przełykowo – żołądkowemu mogą towarzyszyć także nawrotowe stany zapalne gardła, zapalenie płuc czy zapalenie zatok przynosowych.
Aby złagodzić uciążliwe dolegliwości towarzyszące zgadze, konieczne jest przede wszystkim unikanie tych czynników, które prowadzą do wystąpienia objawów. Należy unikać alkoholu i papierosów, gorących i obfitych posiłków. Niewskazane jest spożywanie słodyczy, ostrych przypraw, smażonych potraw, napojów gazowanych, mocnej kawy i herbaty, produktów kwaśnych czy mocno solonych. Przez około 2 godziny po spożyciu posiłku unikać należy przebywania w pozycji leżącej. Niewskazane jest ponadto dźwiganie ciężarów, aktywność fizyczna bezpośrednio po posiłku oraz uciskanie brzucha (np. zbyt ciasną odzieżą).

W złagodzeniu objawów zgagi mogą pomóc następujące produkty spożywcze:

  • kefir, maślanka i mleko
  • gotowane warzywa
  • niekwaśne owoce
  • chude mięsa i ryby
  • produkty zbożowe (pieczywo, kasze, makarony, ryż, płatki)
  • chudy nabiał
  • herbatki ziołowe

W ramach profilaktyki zgagi warto ponadto zadbać o utrzymywanie prawidłowej masy ciała.