W siedemnastym tygodniu ciąży przyszła mama zazwyczaj nadal jest pełna energii, choć mogą występować takie dolegliwości jak bóle pleców, krwawienie z dziąseł, wzdęcia i zgaga czy problemy ze snem. Płód rozwija się bardzo intensywnie, dużo się rusza, zatem mama może odczuwać ruchy malucha. W tym okresie ciąży można wykonać szereg badań, które zaplanowane do wykonania pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży.
Jak rozwija się płód w 17 tygodniu ciąży
Płód mierzy około 12 – 13 cm długości i waży 100 – 140 gram. Wzrost wagi malucha będzie teraz bardzo szybki, co wynika ze stopniowego odkładania się tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe pojawiają się początkowo w obrębie twarzy, szyi, klatki piersiowej i ściany żołądka. Następnie tłuszcz jest odkładany w okolicy pleców, ramion, ramion, nóg. Tkanka tłuszczowa ma wiele ważnych funkcji, takich jak przechowywanie energii, izolacja ciała, ochrona narządów wewnętrznych.
Dziecko jest coraz większe i silniejsze, gdyż nadal dojrzewają kości i mięśnie. Płód może wykonać ruchy ssące ustami i połykać płyn owodniowy. U płodu może pojawiać się czkawka, co jest konsekwencją wypychania płynu owodniowego z płuc. W miarę jak mijają kolejne tygodnie, dziecko będzie lepiej ssać, jednak ssanie i połykanie nie są skoordynowane do około 32 – 34 tygodnia. Pępowina i łożysko stale rosną. Pępowina jest coraz grubsza i dłuższa, aby odżywiać dziecko, podczas gdy łożysko rozszerza się i zwiększa krążenie krwi, aby dostarczyć składniki odżywcze i tlen dla dziecka.
Skóra płodu nadal jest cienka, przezroczysta i pokryta lanugo, czyli meszkiem płodowym. Już niedługo w efekcie odkładania się brunatnej tkanki tłuszczowej skóra nabierze charakterystycznego odcienia. Serce malucha pracuje dwa razy intensywniej niż u dorosłego i może przepompowywać nawet 30 litrów krwi dziennie.
Samopoczucie mamy w 17 tygodniu ciąży
W drugim trymestrze ciąży wiele kobiet czuje się dość dobrze i nie narzeka na brak energii. Oczywiście mogą wystąpić takie dolegliwości jak zgaga, krwawienia z nosa czy dziąseł lub bóle głowy. W efekcie intensywnego wzrostu macicy, rozciągania mięśni oraz więzadeł, a także zmian hormonalnych, które wpływają na stawy i więzadła, pojawiają się bóle pleców i bóle miednicy. Innym nieprzyjemnym skutkiem ubocznym ciąży, który zazwyczaj pojawia się w drugim trymestrze, jest ciążowy nieżyt nosa lub przekrwienie błony śluzowej nosa.
Piersi mogą powiększyć się niemal dwukrotnie, co wynika z rozrostu tkanki gruczołowej i zapoczątkowaniu produkcji pokarmu. Może temu towarzyszyć swędzenie i drażliwość brodawek sutkowych, występowanie zachcianek pokarmowych i nasilony apetyt, nadmierna potliwość, problemy ze snem czy pogłębienie się zmian przebarwieniowych na twarzy.
Nadal pojawia się obfita wydzielina z pochwy, a powiększaniu się obwodu brzucha towarzyszy rozciąganie skóry, co może prowadzić do charakterystycznego uczucia swędzenia skóry. Należy pamiętać o pielęgnacji skóry i aplikowaniu preparatów ujędrniających. Nadal konieczne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, nawadnianie organizmu, umiarkowana aktywność fizyczna.
Anemia w ciąży – jak jej przeciwdziałać?
Kobieta w ciąży jest narażona na rozwój anemii z niedoboru żelaza. W związku ze znacznym zwiększeniem objętości krwi krążącym (niemal dwukrotnym) konieczna jest nasilona produkcja krwinek czerwonych. A w procesie syntezy erytrocytów niezbędne jest żelazo, wchodzące w skład hemoglobiny – związku wiążącego tlen i transportującego go z płuc do wszystkich komórek ciała. Zwiększa się zatem zapotrzebowanie organizmu na żelazo, a dodatkowo – pierwiastek ten niezbędny jest rozwijającemu się płodowi. W okresie ciąży konieczne jest takie komponowanie diety, aby dostarczała ona optymalnych ilości żelaza. Najlepiej przyswajalne jest żelazo pochodzące z produktów odzwierzęcych – mięsa, ryb czy wątróbce. Nieco gorzej jest przyswajalne żelazo roślinne, które znaleźć można w orzechach czy zielonych liściach warzyw. Aby zwiększyć przyswajalność żelaza, należy spożywać jednocześnie witaminę C, którą można dostarczyć wraz z suplementami diety lub z naturalnych źródeł (owoce, warzywa).
Badania do wykonania w 17 tygodniu ciąży
Pomiędzy 15 a 20 tygodniem życia wskazane jest wykonanie takich badań jak pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego, wykonanie morfologii krwi oraz badania ogólnego moczu, cytologii i oznaczenia przeciwciał odpornościowych antyRh. Kobiety, które nie wykonały dotąd USG genetycznego mogą zdecydować się na to badanie prenatalne.