17 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

W siedemnastym tygodniu ciąży przyszła mama zazwyczaj nadal jest pełna energii, choć mogą występować takie dolegliwości jak bóle pleców, krwawienie z dziąseł, wzdęcia i zgaga czy problemy ze snem. Płód rozwija się bardzo intensywnie, dużo się rusza, zatem mama może odczuwać ruchy malucha. W tym okresie ciąży można wykonać szereg badań, które zaplanowane do wykonania pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży.

Jak rozwija się płód w 17 tygodniu ciąży

Płód mierzy około 12 – 13 cm długości i waży 100 – 140 gram. Wzrost wagi malucha będzie teraz bardzo szybki, co wynika ze stopniowego odkładania się tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe pojawiają się początkowo w obrębie twarzy, szyi, klatki piersiowej i ściany żołądka. Następnie tłuszcz jest odkładany w okolicy pleców, ramion, ramion, nóg. Tkanka tłuszczowa ma wiele ważnych funkcji, takich jak przechowywanie energii, izolacja ciała, ochrona narządów wewnętrznych.

Dziecko jest coraz większe i silniejsze, gdyż nadal dojrzewają kości i mięśnie. Płód może wykonać ruchy ssące ustami i połykać płyn owodniowy. U płodu może pojawiać się czkawka, co jest konsekwencją wypychania płynu owodniowego z płuc. W miarę jak mijają kolejne tygodnie, dziecko będzie lepiej ssać, jednak ssanie i połykanie nie są skoordynowane do około 32 – 34 tygodnia. Pępowina i łożysko stale rosną. Pępowina jest coraz grubsza i dłuższa, aby odżywiać dziecko, podczas gdy łożysko rozszerza się i zwiększa krążenie krwi, aby dostarczyć składniki odżywcze i tlen dla dziecka.

Skóra płodu nadal jest cienka, przezroczysta i pokryta lanugo, czyli meszkiem płodowym. Już niedługo w efekcie odkładania się brunatnej tkanki tłuszczowej skóra nabierze charakterystycznego odcienia. Serce malucha pracuje dwa razy intensywniej niż u dorosłego i może przepompowywać nawet 30 litrów krwi dziennie.

Samopoczucie mamy w 17 tygodniu ciąży

W drugim trymestrze ciąży wiele kobiet czuje się dość dobrze i nie narzeka na brak energii. Oczywiście mogą wystąpić takie dolegliwości jak zgaga, krwawienia z nosa czy dziąseł lub bóle głowy. W efekcie intensywnego wzrostu macicy, rozciągania mięśni oraz więzadeł, a także zmian hormonalnych, które wpływają na stawy i więzadła, pojawiają się bóle pleców i bóle miednicy. Innym nieprzyjemnym skutkiem ubocznym ciąży, który zazwyczaj pojawia się w drugim trymestrze, jest ciążowy nieżyt nosa lub przekrwienie błony śluzowej nosa.

Piersi mogą powiększyć się niemal dwukrotnie, co wynika z rozrostu tkanki gruczołowej i zapoczątkowaniu produkcji pokarmu. Może temu towarzyszyć swędzenie i drażliwość brodawek sutkowych, występowanie zachcianek pokarmowych i nasilony apetyt, nadmierna potliwość, problemy ze snem czy pogłębienie się zmian przebarwieniowych na twarzy.

Nadal pojawia się obfita wydzielina z pochwy, a powiększaniu się obwodu brzucha towarzyszy rozciąganie skóry, co może prowadzić do charakterystycznego uczucia swędzenia skóry. Należy pamiętać o pielęgnacji skóry i aplikowaniu preparatów ujędrniających. Nadal konieczne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, nawadnianie organizmu, umiarkowana aktywność fizyczna.

Anemia w ciąży – jak jej przeciwdziałać?

Kobieta w ciąży jest narażona na rozwój anemii z niedoboru żelaza. W związku ze znacznym zwiększeniem objętości krwi krążącym (niemal dwukrotnym) konieczna jest nasilona produkcja krwinek czerwonych. A w procesie syntezy erytrocytów niezbędne jest żelazo, wchodzące w skład hemoglobiny – związku wiążącego tlen i transportującego go z płuc do wszystkich komórek ciała. Zwiększa się zatem zapotrzebowanie organizmu na żelazo, a dodatkowo – pierwiastek ten niezbędny jest rozwijającemu się płodowi. W okresie ciąży konieczne jest takie komponowanie diety, aby dostarczała ona optymalnych ilości żelaza. Najlepiej przyswajalne jest żelazo pochodzące z produktów odzwierzęcych – mięsa, ryb czy wątróbce. Nieco gorzej jest przyswajalne żelazo roślinne, które znaleźć można w orzechach czy zielonych liściach warzyw. Aby zwiększyć przyswajalność żelaza, należy spożywać jednocześnie witaminę C, którą można dostarczyć wraz z suplementami diety lub z naturalnych źródeł (owoce, warzywa).

Badania do wykonania w 17 tygodniu ciąży

Pomiędzy 15 a 20 tygodniem życia wskazane jest wykonanie takich badań jak pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego, wykonanie morfologii krwi oraz badania ogólnego moczu, cytologii i oznaczenia przeciwciał odpornościowych antyRh. Kobiety, które nie wykonały dotąd USG genetycznego mogą zdecydować się na to badanie prenatalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *