W 26 tygodniu ciąży, czyli ostatni tygodniu szóstego miesiąca ciąży, maluch wchodzi w najbardziej intensywny okres rozwoju. Maluch bardzo intensywnie rośnie, jest aktywny, po raz pierwszy otwiera powieki, rozwijają się płuca. Mamie może dokuczać ból pleców i uczucie ciężkości, ale jest to rekompensowane tym, że coraz wyraźniej są odczuwalne ruchy malucha.
Samopoczucie mamy w 6 tygodniu ciąży
Im bliżej końca ciąży, apetyt staje się silniejszy – wynika to z dynamicznego rozwoju malucha. Należy jednak zachować zdrowy wybór jedzenia, unikając słodyczy i przekąsek. Chude mięso i wyeliminowanie nadmiaru tłuszczu i przetworzonej żywności z diety pozwoli zachować zdrowie mamy i malucha.
Należy pamiętać, że wybory żywieniowe wpływają również na zdrowie naczyń krwionośnych, które karmią dziecko. Nie są one tak odporne jak naczynia krwionośne w organizmie. Aby utrzymać łożysko i pępowinę w dobrej formie, warto jeść źródła witaminy C i innych witamin, takie jak szpinak, brokuły i ogórek, a także chude mięso i ryby dostarczające żelaza.
W ostatnim tygodniu szóstego miesiąca ciąży mogą nasilić się dolegliwości wynikające z powiększania się macicy i jej ucisku na narządy jamy brzusznej. Bardziej dotkliwe mogą być bóle pleców i pachwin. Wiele kobiet doświadcza zaparć i zgagi, rozwijają się hemoroidy. Mogą pojawić się obrzęki nóg i żylaki, a w efekcie ucisku na przeponę nierzadko występują duszności.
Przyrost masy ciała licząc od początku ciąży powinien wynosić od 7 do 10 kilogramów. W efekcie przyrostu objętości krwi oraz wahań ciśnienia krwi mogą pojawiać się bóle głowy, a także problemy ze snem. Powiększający się brzuszek utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji podczas snu, nie bez znaczenia są także bóle nóg, żeber i kręgosłupa.
Rozwój malucha w 26 tygodniu ciąży
Maluch mierzy już 37 cm długości, a waga może osiągać nawet 900 g – to spora zmiana w porównaniu z poprzednim tygodniem ciąży. Ten tydzień upływa nie tylko pod znakiem wzrostu maluszka, gdyż nadal rozwijają się narządy wewnętrzne.
Naczynia krwionośne dziecka są w pełni funkcjonalne, serce pompuje krew. Płuca niemowląt również rozwijają naczynia krwionośne na tym etapie. Ponieważ płuca nie są jeszcze w pełni funkcjonalne, wcześniaki doświadczają problemów z oddychaniem, ale mogą już przeżyć poza organizmem mamy.
Oznacza to, że w przypadku, gdy idziesz do przedwczesnego porodu, dziecko ma już szansę na przeżycie. Pępowina jest teraz silniejsza i grubsza, dostarczając rosnącemu dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Maluch nadal utrzymuje wysoką aktywność, ssie kciuk, bawi się pępowiną, opanowuje ruchy chwytające. Otwierają się oczka malucha, dzięki czemu dziecko intensywnie reaguje na światło. Poza wzrokiem, nadal doskonalą się pozostałe zmysły malucha, dlatego płód reaguje także na głośne dźwięki. Rączki i nóżki malucha są w pełni wykształcone, zwiększają się depozyty podskórnej tkanki tłuszczowej.
Badania w 26 tygodniu ciąży
W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży konieczne jest wykonanie kilku badań. Najważniejszym jest doustny test tolerancji glukozy, czyli badanie w kierunku cukrzycy ciążowej, które zaleca się wykonać między 24 a 28 tygodniem ciąży. Lekarz zleci także badanie ogólne moczu, ocenę pH wydzieliny pochwy, badanie wysokości dna macicy, a także ocena czynności serca płodu. Ponadto wskazane może być badanie w kierunku toksoplazmozy.
Po co wykonywane jest badanie OGTT w ciąży?
Badanie doustnego testu tolerancji glukozy ma na celu jak najwcześniejsze rozpoznanie cukrzycy ciążowej i wdrożenie leczenia. Terapia obejmuje modyfikację stylu życia, czyli stosowanie odpowiedniej diety, a w razie konieczności – także insulinoterapię.
Ma to na celu przywrócenie prawidłowego poziomu glukozy we krwi oraz zapobieganie powikłaniom cukrzycy ciążowej. A te mogą być poważne – nieleczona cukrzyca ciążowa może prowadzić do hipertrofii płodu, czyli zbyt dużej masy ciała. Ponadto może znacząco zwiększać się obwód brzuszka, co zmienia proporcje ciała. Makrosomia płodu, czyli zbyt duże wymiar mogą rzutować na pojawienie się takich powikłań ginekologiczno – położniczych jak:
- przedwczesny poród
- urazy okołoporodowe noworodka
- zaburzenia oddychania u noworodka
- hipoglikemia noworodkowa, czyli zbyt niski poziom glukozy we krwi noworodka, występujący po porodzie
Konsekwencjami nieleczonej cukrzycy ciążowej jest także większe ryzyko wystąpienia u dziecka w przyszłości takich chorób przewlekłych jak otyłość, cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny, nadciśnienie czy miażdżyca.
Obecność cukrzycy ciążowej nie pozostaje obojętna także dla zdrowia kobiety w ciąży – zwiększa ryzyko nadmiernego przyrostu masy ciała, pojawienia się nadciśnienia i stanu przedrzucawkowego, powikłań okołoporodowych. Ponadto wzrasta ryzyko rozwoju w przyszłości cukrzycy typu 2.