W dziewiętnastym tygodniu ciąży to czas sporej aktywności dziecka – jego ruchy są często odczuwalne. Dziecko reaguje na takie bodźce zewnętrzne jak hałas, intensywnie ćwiczy mimikę twarzy. Mama w tym okresie może narzekać na bóle pleców, obrzęki nóg czy infekcje dróg moczowo – płciowych. Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży wskazane jest wykonanie kilku podstawowych badań, w tym morfologii, badania moczu, czystości pochwy oraz badania USG. Jeżeli mama ma powyżej 35 lat lub urodziła wcześniej dziecko z wadą wrodzoną – może zdecydować się na wykonanie testu potrójnego.
Rozwój płodu w 19 tygodniu ciąży
Płód w 19 tygodniu ciąży ma długość około 15 cm i waży mniej więcej 200 – 225 g. Dziewiętnasty tydzień płodu upływa pod znakiem dużej aktywności. I nie jest to aktywność przypadkowa – maluch wykonuje świadome ruchy kończyn i całego ciała, bardzo bogata jest mimika twarzy. Dziecko opanowuje odruch chwytania, reaguje na rozmaite bodźce.
Podczas zdenerwowania towarzyszącego mamie, płód odpowiada niepokojem i nasiloną ruchliwością; w podobny sposób maluch może reagować na hałasy dobiegające z zewnątrz. Natomiast spokojna muzyka czy przemawianie do dziecka kojącym tonem działają na dziecko uspokajająco.
W dalszym ciągu rozwija się układ nerwowy. Mielinizacja nerwów, czyli powstawanie osłonek mielinowych przekłada się na szybsze i sprawniejsze przekazywanie impulsów nerwowych. Ponadto zaczyna się kształtować układ termoregulacji. A póki co, w celu utrzymania stałej temperatury ciała, płód gromadzi zapasy brunatnej tkanki tłuszczowej. W utrzymaniu ciepłoty ciała pomaga także meszek płodowy pokrywający całe ciało. Ciało pokrywa także maź płodowa – mazista substancja zawierająca przeciwciała i chroniąca przed infekcjami. Paluszki są już w pełni wykształcone i pojawiają się na nich paznokcie.
Odczucia przyszłej mamy w 19 tygodniu ciąży
Przyszła mama może doświadczać w 19 tygodniu ciąży bólów pleców – macica stale się powiększa, obciążając odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Aby uniknąć takich dolegliwości, należy zadbać o odpowiedni odpoczynek i unikać nadwyrężania pleców. Zwiększa się objętość wydzieliny z pochwy, nasila się nieżyt nosa, może wystąpić ślinotok. Coraz częściej dokuczają obrzęki nóg, co jest konsekwencją ucisku macicy na żyły i utrudnionej drogi krwi z powrotem do serca. Aby usprawnić krążenie krwi w kończynach dolnych, warto spacerować, wykonywać masaże nóg, a także odpoczywać w pozycji leżącej z nogami uniesionymi powyżej tułowia.
Kobieta w ciąży jest coraz bardziej narażona na rozwój infekcji dróg moczowo – płciowych. Zazwyczaj infekcje maja postać zakażeń pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Takie stany zapalne mogą wynikać z ucisku macicy na moczowody i utrudnionego odpływu moczu, a także zmian hormonalnych i zaburzeń flory bakteryjnej pochwy.
Przyszła mama może zaobserwować takie zmiany w wyglądzie jak przebarwienia na skórze o charakterze ostudy ciążowej, niekiedy pojawia się trądzik. Ponadto mogą pojawiać się pierwsze rozstępy. Ich pojawienie się może zwiastować nasilone swędzenie skóry. Wówczas lepiej nie czekać na pojawienie się charakterystycznych podłużnych zmian skórnych i zadbać o skórę.
Najczęściej rozstępy w ciąży pojawiają się na brzuchu i piersiach, czyli tych obszarach ciała, na których skóra znacznie się rozciąga. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów, konieczne jest aplikowanie preparatów ujędrniających skórę i zwiększających jej gęstość. Należy jednak zwrócić uwagę na skład kosmetyku – kobiety w ciąży powinny unikać niektórych składników, takich jak poliakrylamid, parabeny, dihydroksyaceton, fenoksyetanol, triklosan czy formaldehyd i jego pochodne.
Badania w 19 tygodniu ciąży
Dziewiętnasty tydzień ciąży to moment, gdy można wykonać pakiet badań kontrolnych. Nie jest to ścisły termin, gdyż badania te można wykonać między 18 a 22 tygodniem. Na pewno wskazane jest wykonanie USG – z dużym prawdopodobieństwem przyszli rodzice poznają podczas badania płeć dziecka. Ponadto wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu, a także morfologii krwi.
Kolejne zalecane badania to czystość pochwy, oznaczenie przeciwciał antyRh, a także badanie HBs. Ponadto wykonywany jest pomiar masy ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi.
Kobiety, które chcą oszacować ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, mogą wykonać test potrójny – nieinwazyjne badanie wykonywane z krwi i polegające na oznaczeniu poziomu wolnego estriolu, gonadotropiny kosmówkowej oraz alfa – fetoproteiny.