Jak przygotować się do ciąży

Jak przygotować się do ciąży?

Kiedy w życiu dwojga ludzi przychodzi moment na decyzje o zostaniu rodzicami, pojawia się masa pytań. Jednymi z pierwszych są: jak przygotować się do ciąży? Jak zadbać o siebie przed zajściem w ciążę? Czy trzeba wykonać badania przed ciążą?
Ciąża to zawsze ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety. To dla wielu przyszłych matek również czas na zmianę stylu życia, czy nawyków żywieniowych. Dlatego warto zadbać o siebie już na kilka miesięcy przed zapłodnieniem, aby dobrze przygotować się do ciąży.

Zdrowa dieta

Ważnym aspektem przygotowania się do ciąży jest zdrowe odżywianie, nie tylko przyszłej mamy, ale też taty. To dobry czas, aby zrezygnować lub znacząco ograniczyć przetworzoną żywność, fast foody, słodkie napoje i słodycze. Do diety warto włączy więcej warzyw i owoców, a także produkty pełnoziarniste, ryby oraz dobrej jakości oleje. Wybierając produkty w sklepie, zawsze sprawdzaj ich skład. Unikaj produktów zawierających konserwanty, barwniki, duże ilości soli i cukru. Staraj się kupować sezonowe warzywa i owoce.

sałatka warzywna

Aktywność fizyczna

Jeśli do tej pory unikałaś sportu, to jest dobry moment na zainteresowanie się tym tematem. Spróbuj znaleźć jakąś aktywność fizyczną, która dostarczy ci radości i którą z przyjemnością będziesz regularnie wykonywać. W ten sposób wzmocnisz swój organizm i poprawisz kondycję fizyczną. Umiarkowana aktywność fizyczna jest również zalecana w okresie ciąży i po porodzie.

Prawidłowa waga

Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka masa ciała może utrudniać zapłodnienie. Dlatego jeszcze przed zajściem w ciążę przyjrzyj się swojej wadze. Jeśli nie wiesz jak zrzucić zbędne kilogramy lub zwiększyć masę ciała, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub z dietetykiem.

Rezygnacja z używek

Oboje przyszli rodzice, jeszcze przed ciążą powinni zrezygnować z używek tj. papierosów, alkoholu, czy narkotyków. Substancje w nich zawarte nie wpływają korzystnie na organizm. Ponadto, jeśli chodzi o mężczyzn, mają one wpływ na jakość nasienia i oraz możliwości prokreacyjne przyszłego ojca.

Kwas foliowy przed ciążą

Już na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę zacznij zażywać kwas foliowy. Niedobór kwasu foliowego u matki może spowodować wady wrodzone układu nerwowego u dziecka.

Rezygnacja z antykoncepcji hormonalnej

Co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej. Dzięki temu organizm trochę “odpocznie” i na nowo ureguluje Twoją gospodarkę hormonalną. Pomoże Ci to także w obserwacji swojego organizmu i poszczególnych faz cyklu.

Dodatkowe badania przed ciążą

Przed zajściem w ciążę warto udać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania i konsultację. Wskazana jest również wizyta u stomatologa i wyleczenie zepsutych zębów. Jeśli chorujesz przewlekle i jesteś pod opieką specjalisty, także warto się z nim skonsultować, aby upewnić się co do dalszego leczenia w okresie ciąży.

Znalezienie lekarza do prowadzenia ciąży

Jeszcze przed poczęciem poszukaj osoby, która będzie prowadziła Twoją ciążę. To dobry czas, aby podpytać znajome mamy o polecanych lekarzy, położne i szpitale.