10 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Podczas dziesiątego tygodnia ciąży nie mówimy już o zarodku, a o płodzie. Proporcje ciała coraz bardziej przypominają człowieka, głowa staje się mniejsza w stosunku do reszty ciała. Wykształcają się zewnętrzne narządy płciowe, łożysko przejmuje funkcje pęcherzyka żółciowego, który zanika. Kobieta wciąż jeszcze może odczuwać mdłości, powiększa się macica, przez skórę przeświecają poszerzone naczynia krwionośne. To ostatni tydzień ciąży, w którym ryzyko poronienia jest jeszcze większe niż w późniejszym okresie ciąży.

Już nie zarodek, a płód

Dotychczas w macicy rozwijał się zarodek, natomiast od dziesiątego tygodnia mówimy już o płodzie. Zmiana ta wynika z faktu, iż w rozwoju malucha zachodzi szereg zmian, dzięki czemu dziecko coraz bardziej przypomina człowieka. Płód w dziesiątym tygodniu ciąży waży około 5 gramów, a długość ciała to około 4 cm. Tułów jest coraz bardziej wyprostowany, główka jest bardziej proporcjonalna w stosunku do całego ciała. Coraz wyraźniej zaznaczają się rysy twarzy, pojawiają się dziurki w nosie, wykształcają się małżowiny uszne, oczy początkowo się otwierają, jednak pod koniec 10 tygodnia ciąży ponownie się zamykają.

Całkowicie rozdzielają się palce dłoni, a palce u nóg są jeszcze zrośnięte błoną. Płód ma możliwość wykonywania słabych, nieskoordynowanych ruchów nóżkami. Wykształcają się zewnętrzne narządy płciowe, jednak nie jest jeszcze możliwe rozpoznanie płci dziecka podczas badania USG.

Odczucia towarzyszące przyszłej mamie

W dziesiątym tygodniu ciąży zachodzi szereg zmian w rozwoju płodu, a także w organizmie kobiety. Całkowicie wykształca się łożysko i to ono przejmuje funkcje odżywiania płodu; tym samym może zanikać pęcherzyk żółtkowy. Wykształcone są także błony płodowe. Macica stale się powiększa i wystaje już ponad spojenie łonowe, co prowadzi do wyraźnego zaokrąglenia brzuszka.

Powiększają się także piersi, które są wyraźnie nabrzmiałe. To dobry moment, aby rozpocząć regularną pielęgnację skóry. Aplikowanie na skórę brzucha i piersi odpowiednich dla kobiet w ciąży kosmetyków o działaniu ujędrniającym może zapobiec pojawieniu się rozstępów. Poszerzają się naczynia krwionośne, które mogą być widoczne pod skórą. Objętość krwi zwiększa się nawet o 40%. Dziąsła mogą być obrzmiałe, możliwe jest krwawienie podczas mycia zębów.

Dziesiąty tydzień ciąży to czas, gdy wciąż jeszcze dokuczać mogą nudności i wymioty, ale od tego momentu te uciążliwe dolegliwości powinny stopniowo tracić na intensywności, zanikając około 12 – 14 tygodnia ciąży. Wciąż jeszcze może pojawić się drażliwość i zmęczenie, zmienne nastroje, senność. Utrzymują się objawy ze strony przewodu pokarmowego – zgaga, wzdęcia, niestrawność.

Konieczne jest stosowanie lekkostrawnej, ale pełnowartościowej diety, bogatej w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięsa, ryby czy nierafinowane oleje roślinne. Warto zadbać o odpowiednią podaż żelaza, gdyż kobiety w ciąży wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. W diecie nie może zabraknąć takich źródeł żelaza jak czerwone mięso czy zielone liście warzyw, a jednocześnie należy włączyć do posiłku źródła witaminy C (papryka, pomidory, natka pietruszki). Witamina C zwiększa przyswajalność żelaza z diety.

warzywa w 10 tygodniu ciąży

10 tydzień ciąży – czas na test NIFTY

Dziesiąty tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie podstawowych badań, które są koniecznie zlecane podczas wizyty u ginekologa. Mowa o takich badań jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu, poziom glukozy czy przeciwciała w kierunku toksoplazmozy, różyczki czy cytomegalii. Ponadto niezbędne jest wykonanie USG ginekologicznego.

W 10 tygodniu ciąży wykonać można nieinwazyjny test genetyczny wykrywający określone wady wrodzone płodu. Badanie polega na pobraniu 10 ml krwi matki, a następnie wyizolowaniu DNA dziecka. Badanie wskazane jest przede wszystkim tym kobietom, które decydują się na późne macierzyństwo, a także wówczas, gdy w rodzinie lub w poprzednich ciążach występowały wady wrodzone.

Test NIFTY pozwala na określenie ryzyka wystąpienia niektórych wad genetycznych, nie jest natomiast narzędziem do diagnostyki tych wad. Test pozwala oszacować ryzyko wystąpienia takich wad jak trisomie – zespół Downa, zespół Patau, zespół Edwardsa, a także zaburzeń liczby chromosomów oraz wybranych zespołów mikrodelecyjnych. Uzyskanie nieprawidłowego wyniku badania NIFTY jest wskazaniem do wykonania inwazyjnych badań prenatalnych, takich jak amniopunkcja.