6 miesiąc życia dziecka

6 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 6 miesiącu życia

Szósty miesiąc życia dziecka należy poniekąd do miesięcy przełomowych. To właśnie wtedy najczęściej rozpoczyna się kolejna przygoda, czyli rozszerzanie diety. Co więcej, maluch zaczyna turlać się i pełzać, dzięki czemu może poznawać świat z nieco innej perspektywy. Co się zmienia w szóstym miesiącu życia dziecka?

Rozwój fizyczny dziecka w 6 miesiącu

Półroczne dziecko zazwyczaj potrafi się już samodzielnie przemieszczać. Oczywiście nie chodząc, ale pełzając na brzuchu. Niejednokrotnie też z pozycji „foczki” podejmuje pierwsze próby podciągania do siedzenia. I chociaż moment samodzielnego siedzenia zazwyczaj trwa tylko chwilę, to pozycja ta stwarza dziecku nowe perspektywy. Jest to dobry moment, by pomyśleć o zmianie wózka na spacerówkę.

Dzięki temu spacery staną się dla dziecka o wiele bardziej interesujące. Przy półrocznym dziecku warto również pomyśleć o przygotowaniu i zabezpieczeniu mieszkania przed pełzającym maluchem. Niezwinięte kable czy długi obrus może aż prosić się, by za niego pociągnąć z poziomu podłogi.

Znaczne zmiany można zaobserwować również w rozwoju motoryki małej, czyli sprawności dłoni. W szóstym miesiącu dziecko potrafi już pewnie chwycić przedmiot całą dłonią oraz przełożyć go z ręki do ręki. Lubi także dotykać różnych rzeczy i badać dłońmi nowe faktury i kształty. Rozwój małej motoryki już od najmłodszych lat jest bardzo ważny. Warto zacząć od chwytania i układania klocków, a także potrząsania grzechotką, by w późniejszym czasie uniknąć problemów, chociażby z samodzielnym spożywaniem posiłków czy ubieraniem się.

Rozwój psychiczny dziecka w 6 miesiącu

Jeśli chodzi o rozwój emocjonalny dziecka sześciomiesięcznego, to na tym etapie szczególnie ważna jest dla niego obecność rodziców. To do nich jest najbardziej przywiązane, w związku z czym może wykazywać dużą niechęć i strach przed osobami obcymi. To u rodziców maluch szuka pocieszenia w sytuacjach poczucia zagrożenia. W tym czasie mogą pojawić się pierwszy tak zwane lęki separacyjne, czyli niepokój i płacz w sytuacji, gdy rodzic zniknie z zasięgu wzroku. Dobrze jest już wtedy wprowadzić w domu odpowiednie wzorce rozstań i powrotów.

W tym czasie ważna jest również odpowiednia reakcja rodzica na płacz dziecka. Najważniejsze jest to, aby zawsze na wspomniany płacz zareagować. Nie trzeba od razu brać malucha na ręce, ale powinien on zobaczyć i usłyszeć rodzic. Nie jest prawdą, że dziecko ma momenty, gdy potrzebuje się wypłakać. Przy braku reakcji nauczy się jedynie, że jego emocje nie są ważne. Jest to bardzo niekorzystne pod kątem kształtowania więzi emocjonalnych oraz społecznych dziecka w późniejszym czasie.

Co potrafi 6-miesięczne dziecko?

W szóstym miesiącu życia dziecka następuje doskonalenie umiejętności koordynacji rąk i nóg, które stają się coraz bardziej sprawne. Jeden z bardziej uroczych momentów, gdy maluch odkrywa, że palec u nogi można włożyć do buzi i ssać jest jednocześnie ważnym sygnałem o prawidłowej współpracy między mięśniami zginaczy i prostowników. Oprócz tego półroczne dziecko z powodzeniem potrafi:

  • obracać się z brzucha na plecy i odwrotnie,
  • przekładać przedmioty z ręki do ręki,
  • podejmować pierwsze próby samodzielnego siadania,
  • pełzać lub raczkować,
  • wydawać dźwięki typu „a-gu”, „gu-gu”, a nawet „ma-ma” czy „da-da”,
  • wykazywać zainteresowanie innymi dziećmi w podobnym wieku.

Jeśli zauważymy, że którąkolwiek czynność dziecko wykonuje jednostronnie, na przykład wkłada do buzi tylko jedną stopę, przetacza się zawsze przez ten sam bok, to warto skonsultować sytuację z pediatrą.

Żywienie dziecka w 6 miesiącu życia

Dla półrocznego dziecka najważniejszym pokarmem w diecie niezmiennie pozostaje mleko mamy. To ono dostarcza niezbędnych witamin, składników odżywczych i mineralnych. Jest to też czas, gdy warto zacząć rozszerzać dietę dziecka o pokarmy stałe. W tym wieku zazwyczaj wykazuje ono zainteresowanie nowymi smakami. Istotne jest, aby stały pokarm proponować, gdy dziecko nie jest jeszcze bardzo głodne. Damy mu w ten sposób czas na zapoznanie się z nowym produktem.

Jedną z metod rozszerzania diety jest BLW (Beaby-led-Weaning). Polega na tym, że to dziecko kieruje całym procesem, a rola rodzica ogranicza się do proponowania takich samych posiłków, jakie jemy my. To maluch decyduje o tym czy zje i ile zje, od początku radząc sobie samodzielnie rączkami. Pokarmy powinny być podawane w kawałkach, które są bezpieczne pod kątem wielkości, ale także łatwości chwytania. W ten sposób rozwija się także koordynację wzrokowo-ruchową dziecka oraz precyzję ruchów.

dziecko 5 miesięcy blw

Kalendarz szczepień – 6 miesiąc życia

W zależności od tego, w którym dokładnie tygodniu poprzednio szczepione było dziecko, w szóstym miesiącu życia mogą wypaść kolejne dawki na tężec, krztusiec i błonicę, HIB oraz polio. Na ten czas przypada również trzecia dawka szczepionki przeciwko meningokokom, bakteriom wywołującym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Meningokokami zarazić można się poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych chorego, bądź drogą kropelkową.

W 5-6. miesiącu życia powinna być podana także trzecia dawka szczepienia na rotawirusy. Są one jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań na ostre zapalenia żołądka i jelit, szczególnie groźne dla dzieci do 5. roku życia. Dzieje się tak, gdyż małe dzieci z ostrą biegunką duże łatwiej ulegają odwodnieniu. Szczepionka ta jest bardzo dobrze tolerowana przez młode organizmy, a po jej przyjęciu rzadko występuje skutki uboczne typu gorączka czy też wymioty.