5 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

5 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Piąty tydzień ciąży to moment, w którym kobieta może już wiedzieć, że jest w ciąży. Miesiączka nie pojawiła się w planowanym terminie, a to stanowi wskazanie do wykonania testu ciążowego. Jeżeli test ciążowy nie został wykonany w czwartym tygodniu ciąży – to najlepszy moment. A po uzyskaniu dodatniego wyniku testu ciążowego warto udać się do lekarza, który przebada przyszłą mamę, zleci komplet dalszych badań i oszacuje termin porodu.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety?

Podczas piątego tygodnia ciąży obserwować można dalszy rozwój zarodka. Jedną z najistotniejszych zmian jest wrastanie kosmków łożyskowych w głąb błony śluzowej macicy – w ten sposób powstaje zalążek łożyska, a pod koniec piątego tygodnia ciąży w kosmkach łożyskowych pojawiają się naczynia włosowate krążenia płodowego. Tarcza zarodkowa wydłuża się i wykształca się w niej długa szczelina, stanowiąca zaczątek układu nerwowego.

Dalszemu różnicowaniu podlega także endoderma, mezoderma i ektoderma. Zarodek nie ma jeszcze nawet 1 mm długości, ale zaczynają się wykształcać zalążki rączek. Ponadto ma miejsce tzw. fałdowanie się zarodka, czyli wydłużenie kształtu i wykształcenie fałdu ogonowego i głowowego oraz fałdów bocznych.

Na tym etapie ciąży większość kobiet nie odczuwa jeszcze charakterystycznych objawów ciąży. Tylko u niektórych kobiet występują poranne nudności, osłabienie i senność, zgaga i wzdęcia czy tkliwość piersi i parcie na pęcherz moczowy. W tym okresie nadal należy dbać o zdrową, zróżnicowaną dietę oraz nawodnienie organizmu, bezwzględnie należy unikać stosowania używek i w miarę możliwości należy ograniczyć stosowanie wszelkich leków. Konieczne jest kontynuowanie suplementacji kwasu foliowego, odpoczynek i unikanie stresu.

Pierwsza wizyta ciążowa u ginekologa

W piątym tygodniu ciąży rozpoczyna się drugi miesiąc ciąży. Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu ciążowego kobieta powinna udać się do ginekologa.jeżeli przyszła mama nie odwiedza od razu gabinetu ginekologa, nie powinna z tym zwlekać dłużej niż do 10 tygodnia ciąży. Podczas pierwszej wizyty ciążowej zakładana jest karta ciąży, która będzie wypełniana podczas kolejnych wizyt. Pierwszej wizycie u ginekologa towarzyszy przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego dotyczącego poprzednich ciąż czy porodów, a także stanu zdrowia czy stosowanych leków. Lekarz dokonuje pomiaru wagi pacjentki i ciśnienia tętniczego krwi.

Kolejnym etapem wizyty ginekologicznej jest badanie USG. Takie badanie pozwala potwierdzić ciążę, określić, czy lokalizacja ciąży jest prawidłowa (wewnątrzmaciczna czy pozamaciczna). Pęcherzyk ciążowy ma obecnie kilka mm długości. Lekarz powinien zlecić szereg badań podstawowych, takich jak:

  • morfologia krwi
  • badanie ogólne moczu
  • poziom glukozy we krwi
  • oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh
  • badania w kierunku różyczki i toksoplazmozy
  • badanie w kierunku HIV i HCV

badania

Do 28 tygodnia ciąży zalecane są comiesięczne wizyty u ginekologa, potem częstotliwość wizyt może się zwiększyć do dwóch w miesiącu.

Jak określić termin porodu?

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa określany jest termin porodu. W jaki sposób lekarz szacuje, kiedy nastąpi rozwiązanie ciąży? Istnieje kilka metod na określenie terminu porodu. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest wykorzystanie wzoru Naegelego, zakładającego, że ciąża trwa 280 dni od daty ostatniej miesiączki, czyli 40 tygodni. Zgodnie z tym założeniem, sposób na obliczenie terminu porodu jest następujący:

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące + 7 dni

Taki sposób obliczania terminu porodu nie sprawdza się u kobiet z cyklem miesiączkowym o długości innej niż 28 dni. Wówczas należy w odpowiedni sposób skorygować obliczenia. Gdy cykl miesięczny trwał krócej niż 28 dni, cyfrę 7 we wzorze należy pomniejszyć o odpowiednią liczbę dni. Gdy cykl jest dłuższy – cyfrę 7 należy proporcjonalnie zwiększyć. W przypadku cykli nieregularnych taka metoda szacowania terminu porodu może być mało precyzyjna.

Inne metody obliczania terminu porodu

Inną metodą na obliczenie terminu porodu jest wykorzystanie USG. Taka metoda jest bardziej precyzyjna i sprawdza się także w przypadku nieregularnych cykli. Metoda polega na określeniu parametru CRL, czyli długości ciemieniowo – siedzeniowej płodu. Najbardziej wiarygodny będzie pomiar dokonany przed 10 tygodniem ciąży. Po upływie tego terminu bardziej zalecane jest mierzenie innych parametrów, np. dwuciemieniowego wymiaru główki, wymiaru móżdżku płodu czy długości kości udowej.