Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to moment, w którym poród jest już blisko – wiele mam urodzi właśnie teraz, dwa tygodnie przed planowanym terminem. Dziecko jest w pełni gotowe na przyjście na świat, mama także powinna być przygotowana – mowa zarówno o kwestiach logistycznych (wyprawka dla noworodka, wybór szpitala), jak i nastawieniu psychicznym i kondycji fizycznej. Mama odczuwa coraz częściej skurcze przepowiadające, a zwiększający się nacisk w podbrzuszu świadczy o tym, że dziecko ustawia się w kanale miednicy. A maluch zazwyczaj przyjmuje już pozycję główką w dół, utrzymując wysoki poziom aktywności fizycznej – mama powinna odczuwać co najmniej 10 ruchów malucha na godzinę.
Samopoczucie mamy w 38 tygodniu
W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży obwód brzucha jest bardzo duży i może wynosić nawet 90 – 100 cm. Niektóre mamy jeszcze przybierają na wadze, u innych waga nie przyrasta, a nawet niekiedy się zmniejsza. Tym, co najbardziej dokucza mamom na tym etapie ciąży jest ból pleców i miednicy, uczucie ucisku w podbrzuszu. Brzuszek już się nico obniża, uciska na pęcherz.
Nogi mogą być obolałe i obrzęknięte, żylaki są coraz bardziej widoczne. Z powodu ociężałości, sporych rozmiarów brzucha i kaczego chodu, kobieta powinna poruszać się ostrożnie.
Wiele mam doświadcza w ostatnich tygodniach ciąży bardzo żywych, wyrazistych snów. Ekscytacja ze zbliżającego się porodu przeplata się z obawami dotyczącymi przebiegu porodu, a także opieki nad noworodkiem. Kobieta może doświadczać problemów ze snem, niekiedy pojawia się rozdrażnienie czy wahania nastrojów.
Rozwój malucha w 38 tygodniu ciąży
W trzydziestym tygodniu ciąży maluszek jest już w pełni rozwinięty i bez problemu może funkcjonować poza organizmem mamy. Dziecko może ważyć nawet ponad 3 kilogramy, a minimalna waga dziecka na tym etapie ciąży to 2,5 kilograma. Długość ciała osiąga co najmniej 50 cm. Maluch wygląda jak zdrowy, donoszony noworodek. Maluch jest aktywny, w większości przypadków dziecko jest już ustawione głową w dół, układając się w kanale miednicy.
Dziecko regularnie się porusza, a największa aktywność obserwowana jest wtedy, gdy mama odpoczywa. Wówczas dziecko nie doświadcza kołysania, które je uspokaja – i zaczyna dokazywać. Z kolei poruszaniu się, mamy towarzyszy sen lub mniejsza aktywność malca. Mama powinna naliczyć co najmniej 10 ruchów dziecka w ciągu godziny. Gdy aktywność malucha nagle ustaje – warto skonsultować to z lekarzem. Podobnie, gdy maluch nagle staje się bardzo aktywny.
Badania w 38 tygodniu ciąży
Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to pora na ostatnią wizytę u lekarza. Ginekolog dokona pomiaru ciśnienia krwi, oceni wysokość dna miednicy oraz szyjkę macicy. Raczej nie są już zlecane badania laboratoryjne.
Sposoby na złagodzenie bólu porodowego
Poród jest bolesnym doświadczeniem, a każda kobieta znosi ten ból w inny sposób. Niektóre kobiety chcą uniknąć znieczulenia farmakologicznego i wolą zastosować inne metody łagodzenia bólu. Istnieje kilka opcji łagodzenia bólu bez leków:
- ćwicz delikatnie i regularnie przez całą ciążę, unikaj papierosów i alkoholu oraz jedz zdrową, zbilansowaną dietę
- wiedza, czego się spodziewać na różnych etapach pracy może pomóc zmniejszyć lęk. Zdecydowanie zaleca się zajęcia przedporodowe w szkole rodzenia
- techniki oddychania mogą pomóc złagodzić ból
- stałe, ścisłe wsparcie ze strony partnera (lub zaufanego przyjaciela, lub bliskiej osoby) podczas porodu może zmniejszyć niepokój i ból
- pomocne mogą być masaże, ciepły prysznic lub zanurzenie w ciepłej kąpieli i utrzymywanie aktywności.
Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) to technika, w której nerwy w dolnej części pleców są stymulowane za pomocą małego ręcznego urządzenia kontrolowanego przez kobietę. Nie ma znanych skutków ubocznych dla matki lub dziecka i wiele kobiet stosuje tę formę łagodzenia bólu porodowego samodzielnie, lub w połączeniu z innymi metodami łagodzenia bólu.
Podtlenek azotu, znany jako gaz rozweselający miesza się z tlenem i podaje się kobiecie przez maskę. Gaz działa kilka sekund, więc ważne jest, aby oddychać przez maskę, gdy tylko zaczyna się skurcz. Podtlenek azotu nie zatrzymuje bólu całkowicie, ale znacznie zmniejsza intensywność każdego skurczu.
Podtlenek azotu nie ingeruje w skurcze i nie kumuluje się w ciele kobiety lub dziecka.
Zastrzyki zewnątrzoponowe są najbardziej skuteczne w uśmierzaniu bólu porodowego. Taka forma znieczulenia stosowana jest zarówno w przebiegu porodu siłami natury, jak i podczas cesarskiego cięcia. Środek znieczulający wstrzykuje się do rdzenia kręgowego przez plecy, co sprawia, że matka traci czucie od pasa w dół.