33 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży to czas, gdy organizm malucha jest już niemal całkowicie przystosowany do życia poza organizmem mamy. Jedynie płuca muszą jeszcze nieco dojrzeć, a ilość surfaktantu w płucach musi się zwiększyć. Mamie może towarzyszyć ekscytacja, ale także obawy związane ze zbliżającym się porodem. Ponadto mogą nasilić się liczne dolegliwości fizyczne – dobrze już znane zaparcia, zgaga, obrzęki nóg, bóle pleców i miednicy.

Samopoczucie mamy w 33 tygodniu ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży w dalszym ciągu pojawiają się dolegliwości związane z powiększeniem macicy i uciskaniem narządów wewnętrznych. Objawy ze strony układu pokarmowego obejmują niestrawność, zgagę i zaparcia. W efekcie występowania zaparć oraz zwiększenia ciśnienia w naczyniach żylnych mogą pojawić się hemoroidy z tendencją do krwawienia. Ucisk na pęcherz moczowy skutkuje stałym parciem na mocz i koniecznością częstych wizyt w łazience; niekiedy pojawia się także problem nietrzymania moczu. Z kolei ucisk macicy na przeponę i dolne partie płuc prowadzi do duszności.

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest już bardzo obciążony, macica stale się rozszerza – pojawiają się zatem bóle w dolnej części pleców i w obrębie bioder. Niemal dwukrotne zwiększenie objętości krwi sprzyja bólom i zawrotom głowy, obrzękom nóg, zmęczeniu. Do tego dochodzi niewyspanie. Wszystko to – wraz z obawami dotyczącymi zbliżającego się porodu – może sprzyjać pogorszeniu samopoczucia psychicznego. Aby poradzić sobie z pogorszeniem nastroju, można wypróbować następujących sposobów:

  • spacery na świeżym powietrzu
  • pływanie
  • ciepła, ale nie gorąca kąpiel
  • przygotowanie do porodu – uczestniczenie w szkole rodzenia, przygotowanie wyprawki
  • dieta bogata w te związki, które wpływają na dobre samopoczucie psychiczne (witaminy z grupy B, magnez, witamina D, tryptofan).

Rozwój płodu w 33 tygodniu ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może przekraczać już dwa kilogramy, co wynika z kumulowania tkanki tłuszczowej organizmu. Długość ciała przekracza natomiast 45 centymetrów. Maluch ma coraz bardziej różową, nieprzezroczystą skórę. W mózgu rozwija się ośrodek, który w przyszłości będzie odpowiadał za generowanie mowy. W dalszym ciągu rozwijają się płuca, a maluch ćwiczy ruchy oddechowe przeponą i mięśniami międzyżebrowymi.

Kości maluszka są już niemal całkowicie skostniałe, za wyjątkiem kości czaszki. Te nie mogą być zrośnięte, gdyż uniemożliwiłoby to poród. Kości czaszki są wiec elastyczne, a między nimi znajdują się przestrzenie – ciemiączka. Także szwy łączące poszczególne kości czaszki zachowują elastyczność. Wszystko to umożliwi główce dziecka przejście przez kanał rodny.

Od tego momentu dziecko będzie rosło bardzo intensywnie – może przybierać nawet 2 cm tygodniowo, a to oznacza zwiększone zapotrzebowanie na białko, żelazo czy wapń.

Badania zalecane w 33 tygodniu ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży zalecane jest wykonanie kilku badań. Mowa o morfologii krwi, badaniu ogólnym moczu, badań w kierunku zakażenia wirusami HIV i HCV. Jeżeli wcześniej kobieta nie wykonała badania cytologicznego – teraz jest na to odpowiedni moment. Można oznaczyć także antygen HBs.

Skurcze przedstawiające – jak odróżnić je od skurczów porodowych?

Już pod koniec drugiego trymestru ciąży, a także przez cały trzeci trymestr mogą występować skurcze Braxtona – Hicksa. Są to tzw. skurcze przepowiadające, które nie świadczą o rozpoczynającej się akcji porodowej. Skurcze te mają za zadanie przygotować macicę do akcji porodowej. Ich powstaniu sprzyjają takie czynniki jak nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie, zmęczenie, a także wysoka aktywność ruchowa malucha. Wiele mam doświadczając skurczów Braxtona-Hicksa odczuwa spory niepokój. Jak odróżnić te skurcze od rozpoczynającej się akcji porodowej?

Charakterystyczne cechy skurczów Braxtona – Hicksa to:

  • zwykle nie są bolesne
  • nie występują regularnie
  • nie zwiększa się stopniowo ich częstotliwość
  • ich intensywność nie rośnie z czasem
  • zwykle ustępują po zmianie aktywności lub pozycji
  • są odczuwalne tylko w okolicy brzucha

Aby złagodzić takie skurcze, zazwyczaj wystarczy wziąć relaksującą kąpiel, ćwiczenia oddechowe, odrobina ruchu. A czym charakteryzują się typowe skurcze porodowe? Są silne i obejmują zarówno brzuch, jak i okolicę krzyżową. Wraz z upływem czasu ich częstotliwość oraz natężenie się zwiększają, nie ustępują po zmianie pozycji.