W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży brzuszek może być już na tyle duży, że utrudnia wykonywanie wielu czynności czy swobodne poruszanie się. Nic dziwnego – jego obwód stale wzrasta, gdyż maluszek intensywnie rośnie. Mama może odczuwać coraz większe zmęczenie, dlatego tak ważne jest prowadzenie spokojnego, zdrowego stylu życia. Dziecko wazy około półtora kilograma, a zachodzący w tym okresie intensywny rozwój mózgu pozwala koordynować rozmaite czynności, które przydadzą się maluszkowi po porodzie.
Samopoczucie mamy w 31 tygodniu ciąży
Trzydziesty pierwszy tydzień, czyli koniec siódmego miesiąca ciąży to moment dalszego powiększania się brzuszka. Brzuch jest na tyle duży, że utrudnione może być wykonywanie rozmaitych czynności. Więzadła macicy nadal się rozluźniają, przez co kobieta idąc może nieco kołysać się na boki. Ponadto powiększają się stopy – nawet o rozmiar lub dwa.
Przez to ruchy przyszłej mamy mogą być nieco niezdarne i istnieje ryzyko upadku – zalecane jest zatem ostrożne poruszanie się. W związku z powiększaniem się obwodu brzucha, stale zwiększa się obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa – do rzadkości nie należą bóle pleców, a także bóle bioder i pachwin promieniujące aż do nóg. Ponadto większość Pań doświadcza obrzęków i mrowienia nóg, coraz bardziej uciążliwe są zaparcia i zgaga.
W związku z tym, że w trzecim trymestrze ciąży pojawia się zmęczenie, problemy z krążeniem krwi i dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu – warto zadbać o podtrzymanie aktywności fizycznej. Paradoksalnie – im trudniej jest się poruszać, tym więcej należy dbać o aktywność. Ma to na celu złagodzenie aktualnych dolegliwości, ponadto w doskonały sposób przygotowuje ciało do trudów porodu. Nie należy jednak się forsować i decydować na ryzykowne formy aktywności – w zupełności wystarczą spacery, sesja jogi czy podstawowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
Rozwój maluszka w 31 tygodniu ciąży
Dziecko waży obecnie około 1500 g, a długość ciała to średnio 44 centymetry. Tempo zwiększania się tkanki tłuszczowej jest na tyle duże, że dziecko może przybierać na wadze 150 – 200 g tygodniowo. Ostatnie tygodnie ciąży upływają pod znakiem intensywnego rozwoju płuc oraz mózgu. Ma to na celu przystosowanie organizmu malucha do życia poza organizmem mamy. Z powierzchni skóry zanika już lanugo, czyli meszek płodowy, gdyż w mózgu działa już sprawnie ośrodek termoregulacji.
Badania w 31 tygodniu ciąży
W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży powinno być wykonane badanie USG – to badanie wykonywane jest między 27 a 32 tygodniu ciąży. Pozwala ocenić rozwój płodu, budowę łożyska, ilość płynu owodniowego. Kobieta ciężarna może ponadto wykonać badanie ogólne moczu i morfologię.
Pozycja do snu w ciąży – jaka jest najwygodniejsza i najbezpieczniejsza?
Wiele kobiet w ciąży doświadcza problemów ze snem. Przyczyny są rozmaite, dotyczą nasilonego uczucia duszności, stałego parcia na pęcherz, bólu kręgosłupa i żeber, a także obrzęku i drętwienia nóg. Ponadto powiększający się brzuszek może utrudniać przyjęcie prawidłowej pozycji do snu.
Jaka jest najwygodniejsza pozycja do snu podczas ciąży?
Miano najlepszej pozycji do snu zdobywa pozycja na boku – byle tylko nie z mocno podkurczonymi nogami (embrionalna). Szczególnie zalecane jest spanie na lewym boku: usprawnia krążenie limfy, nie zaburza pracy żołądka i trzustki (śpiąc na prawym boku, ugniatasz te organy), poprawia pracę serca i zapobiega problemom trawiennym. Ponadto pozycja leżąca na lewym boku redukuje ucisk na duże naczynia krwionośne, dzięki czemu odpowiednia ilość krwi transportująca związki odżywcze dociera do płodu.
Pozycja na wznak nie jest zalecana. Macica uciska wówczas żyłę główną dolną, w efekcie czego do macicy dopływa za mało krwi. Przez to przyszła mama odczuwać może bóle i zawroty głowy, a także zmęczenie. Odradzane jest oczywiście spanie na brzuchu, grożące uciskiem na płód.
Podsumowując – w ciąży najwygodniejszą i najbardziej optymalną pozycją do snu jest pozycja na lewym boku. Oczywiście – w ciągu nocy pozycja ta jest zmieniana i nic się nie stanie, jeżeli chwilowo przyjęta zostanie pozycja na prawym boku czy na brzuchu. Ponadto leżąc na brzuchu warto zaopatrzyć się w specjalną poduszeczkę wkładaną między kolana.
Ważne jest nie tylko to, w jaki sposób mama odpoczywa, ale także to, jak wstaje z łóżka. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zawrotów głowy i upadku, pionizacja powinna być stopniowa. Najpierw należy usiąść na brzegu łóżka, z nogami opuszczonymi na podłogę, a dopiero po chwili powoli wstać.