22 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Dwudziesty drugi tydzień ciąży upływa pod znakiem bardzo intensywnego wzrostu płodu – doskonalą się zmysły, rozwija układ pokarmowy i nerwowy, a dziecko funkcjonuje zgodnie z określonym rytmem dobowym. Mama może odczuwać lekkie zmęczenie, a zatem to idealny czas, aby zadbać o odpoczynek. 22 tydzień ciąży to ostatni moment, aby wykonać USG połówkowe.

Rozwój płodu w 22 tygodniu ciąży

Płód mierzy około 25 cm długości i waży około 400 g. Przezroczystą skórę, przez którą nadal przeświecają naczynia krwionośne pokrywa meszek płodowy oraz maź płodowa. Przybywa stopniowo podskórnej tkanki tłuszczowej. Maluch ma już włoski, brwi i rzęsy, oczy wciąż są przymknięte. Coraz lepiej rozwija się zmysł słuchu, przez co maluch może reagować na wszelkie dźwięki dobiegające z zewnątrz.

Wątroba nie syntetyzuje już krwinek czerwonych, gdyż ta jej funkcję przejął szpik kostny. Wątroba ma natomiast nową funkcję – metabolizm bilirubiny, czyli związku powstałego w efekcie fizjologicznego rozpadu erytrocytów. Z racji niewielkiego wymiaru wątroby oraz niewykształcenia w pełni jej funkcji metabolicznych, dziecko urodzi się z żółtaczką fizjologiczną, będącą konsekwencją kumulowania się bilirubiny w organizmie.

Dziecko wypracowało rytm snu i czuwania, przesypiając około 14 godzin w ciągu doby. Mięśnie karku wzmocniły się już na tyle, że dziecko trzyma główkę prosto. Dochodzi do dalszego rozwoju płuc, a pęcherzyki płucne rozpoczynają produkcję surfaktantu.

Samopoczucie mamy w 22 tygodniu ciąży

22 tydzień ciąży to czas, gdy mama zauważa już powiększenie obwodu brzuszka. Mogą pojawić się rozstępy na brzuchu i piersiach. Wygląd skóry na twarzy może być bardzo zróżnicowany – od gładkiej i promiennej cery, aż po zmiany trądzikowe, nadmierny łojotok i przebarwienia. Zauważyć można obrzęki na nogach, żylaki. Nie ustają krwawienia z dziąseł, dlatego higiena jamy ustnej jest możliwa tylko z wykorzystaniem bardzo miękkiej szczoteczki i specjalnej pasty do zębów.

Wiele kobiet odczuwa specyficzne zachcianki smakowe i ma wzmożony apetyt. Nie należy odmawiać sobie zdrowych przekąsek, gdyż zbyt uboga dieta sprzyja rozwojowi niedoborów pokarmowych. Jednak z drugiej strony – nie wolno się przejadać, zwłaszcza niezdrowymi i przetworzonymi produktami. Przyjmowanie zbyt dużych ilości kalorii może skutkować nadmiernym przyrostem masy ciała. A nadwaga w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej i może być przyczyną wystąpienia powikłań okołoporodowych.

W okresie intensywnego wzrostu malucha i wzmacniania się jego kości, konieczne jest dostarczanie optymalnych ilości wapnia. Można o to zadbać spożywając takie naturalne źródła wapnia jak: nabiał, ryby, orzechy, ziarna sezamu, jarmuż, brokuły czy sardynki w puszce. Ponadto można sięgać po suplementy diety zawierające wapń – kobieta w ciąży potrzebuje około 1000 mg wapnia.

Wiele mam zaczyna odczuwać zmęczenie – wówczas wskazany jest odpoczynek. Jednocześnie nie należy zapominać o aktywnym spędzaniu czasu, np. spacerach, które doskonale dotleniają organizm i dodają energii.

Stan przedrzucawkowy w ciąży

Od 20 – 22 tygodnia ciąży wzrasta ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego. Stan przedrzucawkowy, czyli gestoza lub zatrucie ciążowe to zespół takich objawów jak nadciśnienie oraz obecność białka w moczu. Kryteriami diagnostycznymi jest stwierdzenie nadciśnienia powyżej wartości 140/ 90 mmHg oraz białko w dobowej zbiórce moczu przekraczające 300 mg. Ponadto zaobserwować można bóle głowy, zaburzenia widzenia, obrzęki kończyn czy nudności i wymioty. Czynnikami ryzyka rozwoju stanu przedrzucawkowego są:

  • pierwsza ciąża
  • ciąża mnoga
  • otyłość
  • cukrzyca
  • choroby nerek
  • schorzenia autoimmunologiczne
  • obciążenia rodzinne.

W przypadku wystąpienia stanu przedrzucawkowego konieczne jest prowadzenie spokojnego trybu życia, odpoczynek, stosowanie odpowiedniego modelu żywienia oraz zażywanie leków obniżających ciśnienie krwi.

Badania w 22 tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży można jeszcze wykonać USG połówkowe, które pozwala oszacować ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Ponadto wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu, morfologii, antyRh i badań w kierunku toksoplazmozy (jeśli na początku ciąży wynik był ujemny). A za dwa tygodnie konieczne będzie wykonanie badań w kierunku cukrzycy ciążowej.
Konieczne jest regularne badanie ciśnienia krwi, gdyż podwyższone ciśnienie może świadczyć o rozwoju stanu przedrzucawkowego. Zalecane jest ponadto kontrolowanie masy ciała.