20 tydzień ciąża tydzień po tygodniu

20 tydzień ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Dwudziesty tydzień to półmetek ciąży. W tym okresie u dziecka wykształcają się jeszcze lepiej zmysły smaku czy dotyku, maluch reaguje na zmiany temperatury. Macica unosi się i zlokalizowana jest na wysokości pępka, brzuszek widocznie się zaokrągla. Mogą pojawić się pierwsze skurcze macicy, które przez kolejne tygodnie będą służyły adaptacji macicy do akcji porodowej. Przyszła mama odczuwać może – podobnie jak w poprzednich tygodniach – bóle pleców i nóg, pojawiają się obrzęki stóp, zgaga i zaparcia.

Rozwój malucha w 20 tygodniu ciąży

Płód mierzy 15 – 17 cm i waży około 270 g. Ciało malucha pokryte jest mazią płodową oraz meszkiem, zwiększa się ilość brunatnej tkanki tłuszczowej. Pomimo tak dobrej izolacji termicznej, maluszek może reagować na zamiany temperatur, np. podczas chłodnego prysznica maluch może protestować, gwałtownie się poruszając. W dwudziestym tygodniu ciąży wyostrzają się zmysły malucha, gdyż w mózgu pojawiają się liczne połączenia nerwowe odpowiedzialne za zmysły. Oczy są co prawda zamknięte, ale dziecko może reagować na silne światło.

Coraz intensywniej odczuwany jest smak – dziecko czuje smak płynu owodniowego. Dziecko coraz wyraźniej słyszy i jeśli mama puszcza mu muzykę – w tym okresie wykształcić może się gust muzyczny maluszka.

Na paluszkach wykształciły się ostatecznie linie papilarne, w skórze występują gruczoły potowe i łojowe. Skóra wciąż jest na tyle cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. W dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów. U chłopców zaczyna się proces zstępowania jąder z jamy brzusznej, a u dziewczynek są już w pełni wykształcone jajniki oraz macica.

Dolegliwości i odczucia w 20 tygodniu ciąży

Przyszła mama na półmetku ciąży może intensywnie odczuwać ruchy maluszka. Jej brzuszek jest coraz bardziej widoczny, a prawidłowy przyrost masy ciała – licząc od początku ciąży – to około 5 do 6 kilogramów. Piersi nadal są powiększone i wrażliwsze na dotyk, niekiedy może pojawić się niewielka ilość wyciekającego pokarmu – to zupełnie naturalne. W konsekwencji zwiększonej objętości krwi mogą pojawić się obrzęki nóg, a także bóle i zawroty głowy.

Niektóre kobiety już od połowy ciąży mogą odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające. Na razie nie są one oczywiście zwiastunem zbliżającego się porodu, jak będzie to miało miejsce pod koniec ciąży. Na razie skurcze te stanowią wyraz stopniowej adaptacji macicy do akcji porodowej.

W efekcie zaburzeń hormonalnych skóra ma tendencję do powstawania przebarwień. W tym okresie jest szczególnie ważne, aby unikać ekspozycji na słońce i stosować kremy z filtrem. Nie warto zapominać ponadto o stosowaniu kremu na rozstępy, co może zapobiec powstawaniu tych niechcianych pamiątek po ciąży.

Sposoby na bezsenność w ciąży

Wiele kobiet w ciąży może doświadczać problemów ze snem, objawiających się trudnościami z zaśnięciem, a także wybudzaniem w ciągu nocy. Nie brakuje czynników sprzyjających kłopotom ze snem – zgaga, niestrawność, bóle pleców i obrzęki nóg, myśli o zbliżającym się porodzie, napady duszności i uczucie gorąca to najistotniejsze z nich. Aby ułatwić zasypianie, warto prowadzić uregulowany tryb życia. Wskazana jest codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna, a wieczorem – rutyna sprzyjająca zasypianiu.

Można zjeść lekkostrawną kolację dostarczającą tryptofanu – aminokwasu uczestniczącego w syntezie melaniny, czyli związku regulującego rytm dobowy. Źródłem tryptofanu w diecie jest m.in. mleko, ryby czy banany. Zasypianie może ułatwić ciepła kąpiel, rezygnacja z oglądania telewizji przed snem, przewietrzenie sypialni. Aby w nocy nie dokuczał ból pleców czy nóg, warto spać na boku, z niewielką poduszeczką umieszczoną między kolanami.

Badania w 20 tygodniu ciąży

Na półmetku ciąży można wykonać kilka badań. Przede wszystkim – jeżeli wcześniej nie zostało wykonane USG połówkowe, teraz jest na to idealny moment. Badanie to pozwala ocenić, czy rozwój malucha przebiega prawidłowo, a w gratisie – można poznać płeć maluszka. Ponadto między 18 a 22 tygodniem ciąży zalecane jest wykonanie badania ogólnego moczu, morfologii krwi, badania czystości pochwy oraz antyRh. Ważne jest także regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia krwi – wraz z każdym tygodniem zwiększa się ryzyko wystąpienia gestozy, czyli zatrucia ciążowego objawiającego się nadciśnieniem tętniczym. Szczególnie często gestoza dotyka kobiet w pierwszej ciąży lub ciąży mnogiej.