2 miesiąc życia dziecka

2 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 2 miesiącu życia

Drugi miesiąc życia dziecka to moment, w którym przestaje ono być jedynie biernym obserwatorem. Maluch jest coraz bardziej aktywny ruchowo, a także zaczyna aktywnie szukać kontaktu z domownikami. Jak wspierać dwumiesięczne dziecko, które z noworodka zmienia się w niemowlę?

Rozwój fizyczny dziecka w 2 miesiącu

Jest to zazwyczaj moment, w którym dziecko zaczyna jeszcze intensywniej przybierać na wadze. Jednocześnie zwiększa się siła jego mięśni, co wpływa także na fakt, że dziecko jest dużo bardziej ruchliwe. Jest to także moment, w którym należy zwrócić uwagę na trenowanie podnoszenia i obracania główki. Najlepszą pozycją dla dziecka jest wtedy leżenie na brzuszku na twardym podłożu, oczywiście cały czas pod okiem osoby dorosłej.

Umożliwia się w ten sposób maluchowi podejmowanie pierwszych prób obserwowania świata oraz coraz lepsze panowanie nad własnym ciałem. Jeśli chodzi o pozostałe zmiany fizyczne dziecka – wyostrza się także jego wzrok, który warto dodatkowo stymulować przy pomocy kontrastowych książeczek. Także słuch dziecka staje się coraz sprawniejszy.

Zaczyna ono reagować na dźwięki czy też głos rodziców. Często też właśnie w drugim miesiącu życia pojawiają się pierwsze łzy. W przypadku ich braku warto skonsultować fakt ten z pediatrą. Może się okazać, że dziecko ma zatkane kanaliki łzowe. Nieleczona infekcja może w późniejszym czasie stać się przyczyną nawracających infekcji bakteryjnych oka.

Rozwój psychiczny dziecka w 2 miesiącu

W drugim miesiącu życia dziecka pojawia się tak zwany skok rozwojowy, mający związek z intensywnym rozwojem umysłowym. Układ nerwowy codziennie otrzymuje do przetworzenia nowe bodźce i informacje, z którymi nie zawsze umie sobie poradzić. Sytuacja ta może budzić u malucha lęk i niepewność.

Może on dużo więcej płakać, niespokojnie spać i wielokrotnie się wybudzać. Aby pomóc dziecku znieść ten trudny czas, rodzice muszą uzbroić się w pokłady cierpliwości i przygotować na jeszcze dłuższe godziny tulenia się. Kontakt i bliskość rodziców to najlepsze ukojenie, jakie można dziecko w takim momencie zapewnić. Gdy najgorszy moment minie, u malucha da się zauważyć nowe umiejętności. Z dnia na dzień okaże się, że dziecko zaczęło się uśmiechać bądź też odkryło, że ma rączki i nóżki.

Obserwowanie rozwoju psychicznego dziecka to niesamowity proces. Chociaż często bywa trudny, wynagradza wszystko przełomowymi momentami. Należy przy tym pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Nie zawsze skoki rozwojowe będą dokładnie pokrywały się z publikowanymi wykresami z chmurkami i słoneczkami. Co więcej, nie każdy maluch będzie w tym czasie bardziej płaczliwy. Równie dobrze może potrzebować więcej snu bądź też nabyć nowe umiejętności zupełnie niepostrzeżenie.

Co potrafi 2-miesięczne dziecko?

Jedną z największych zmian, jakie następują w drugim miesiącu życia dziecka, jest fakt, że staje się ono dużo bardziej ruchliwe. Podczas leżenia na brzuchu zaczyna nie tylko podnosić głowę, ale także unosić ramiona. Wszystko to po to, aby nawiązać kontakt wzrokowy z otoczeniem i móc śledzić przedmioty znajdujące się w jego polu widzenia.

Maluch zaczyna także reagować na dźwięki, odwraca się w reakcji na głos rodzica. Jest to także czas, gdy dziecko podejmuje pierwsze próby chwytania przedmiotów. Warto mu w tym pomóc stymulując jego dłonie poprzez rozprostowywanie palców i wkładanie do rączki drobnej zabawki.

To właśnie w drugim miesiącu następuje zazwyczaj moment najbardziej wyczekiwany przez wszystkich rodziców – moment pierwszego świadomego uśmiechu. Jest to dowód na to, że wzrok dziecka rozwinął się na tyle, że zaczął on rozpoznawać twarzy najbliższych osób. Co więcej, obserwują reakcję rodziców, dziecko uczy się, że uśmiech to najlepszy sposób na interakcję z otoczeniem.

Żywienie dziecka w 2 miesiącu życia

Kwestia żywienia dwumiesięcznego dziecka to wciąż skupienie się na karmieniu piersią. Warto jednak pamiętać o skoku rozwojowym, który ma wtedy miejsce i może wiązać się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na pokarm. W drugim miesiącu u niektórych dzieci mogą pojawić się kolki. Ich najczęstszą przyczyna jest zbyt łapczywe połykanie jedzenia.

dziecko 2 miesiące

Kalendarz szczepień – 2 miesiąc życia

W 2 miesiącu życia dziecka, według kalendarza szczepień opracowanego przez NZF, powinny mieć miejsce kolejne obowiązkowe szczepienia, w tym:

  • WZW typu B – druga dawka,
  • DTP (błonica, tężec, krztusiec) – pierwsza dawka,
  • Hib – pierwsza dawka,
  • Pneumokoki – pierwsza dawka,
  • rotawirusy.

Szczepienie przed błonicą, tężcem, krztuścem i HIB może być podane w formie szczepionki 5w1, dodatkowo dziecko zyskuje wtedy ochronę przed polio. Dostępna jest również szczepionka 6w1, która zawiera również WZW typu B. Decydując się na szczepionkę skojarzoną, ogranicza się ilość wkłuć, które musi znieść dziecko. Jeśli chodzi o szczepienie przeciwko pneumokokom, jest ono dostępne bezpłatnie dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 roku.

Dodatkowo w 2. miesiącu życia można zaszczepić dziecko przeciwko meningokokom. Jest to szczepienie nieobowiązkowo, jednak równie ważne. Meningokoki są o tyle groźne, że mogą skutkować poważnymi infekcjami. Zakażenie tego typu ustrojami w początkowej fazie przypomina przeziębienie lub grypę. Niestety w szybkim czasie może przerodzić się w sepsę bądź zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, stanowiących zagrożenie zdrowia i życia.

Drugi miesiąc z dzieckiem to czas, który teoretycznie powinien być spokojniejszy dla rodziców, którzy zdążyli już przywyknąć do nowego domownika. Jednak jest to jednocześnie czas, gdy rozwój dziecka nabiera tempa, co może także stanowić wyzwanie dla opiekunów.