W osiemnastym tygodniu ciąży zaobserwować można szybki wzrost malucha. Dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, a to oznacza, że teraz każdy ruch dziecka jest wyraźnie odczuwany przez kobietę. Nadal intensywnie rozwija się układ nerwowy i pokarmowy dziecka, dzielą się komory serca. Przyszła mama może narzekać na bóle pleców, zawroty głowy oraz suchość śluzówki nosa czy krwawienie.
Rozwój płodu w 18 tygodniu ciąży
W osiemnastym tygodniu ciąży długość ciała płodu mierzona od główki do pupy to około 14 cm, a długość wyprostowanego ciała może sięgać nawet 25 cm.; z kolei waga płodu to 200 g. W pełni ukształtowane są dłonie i stopy, bardzo wyraźne są linie papilarne. Uszy wyraźnie rejestrują wszelkie dźwięki.
Rozwój układu nerwowego polega na pojawieniu się osłonek mielinowych, czyli otoczek nerwów, odpowiedzialnych za ochronę neuronów. Komory serca zaczynają się dzielić, a organ jest rozwinięty w takim stopniu, że w 18 tygodniu ciąży możliwe jest rozpoznanie większości wad wrodzonych serca. Układ pokarmowy malucha pracuje intensywnie, jelita wykonują ruchy perystaltyczne, trzustka i wątroba w pełni działają.
Samopoczucie mamy w 18 tygodniu ciąży
18 tydzień ciąży to czas, gdy brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony. Mama wyraźnie odczuwa ruchy malucha. Macica uciska na naczynia krwionośne, nadal zwiększa się objętość krwi, serce pracuje bardziej intensywnie – wszystko to sprawia, że może pojawić się osłabienie oraz zawroty głowy. Sporadycznie może dojść nawet do wystąpienia omdleń. Wciąż jeszcze może występować krwawienie z dziąseł oraz nosa.
W tym okresie ciąży mogą nasilać się bóle pleców, na co wpływ na zarówno powiększający się brzuszek, jak i rozluźnienie więzadeł i mięśni pod wpływem działania hormonów ciążowych. Ponadto w efekcie nasilonego uwalniania hormonu relaksyny może dojść do wystąpienia bólu stawów. Należy wówczas w odpowiedni sposób zadbać o plecy. W miarę możliwości należy unikać podnoszenia ciężarów. Warto zainwestować w odpowiednio twardy materac, który dobrze podtrzymuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ćwiczenia w wodzie, np. pływanie, masaż ciążowy lub zajęcia jogi mogą pomóc złagodzić ból. Jeżeli dolegliwości bólowe są bardzo uciążliwe, warto udać się do fizjoterapeuty.
Na tym etapie ciąży prawidłowy przyrost wagi licząc od początku ciąży powinien wynosić około 4 kilogramów. Aby zachować prawidłowe tempo przyrostu wagi i zapobiec niedoborom pokarmowym, należy dbać o stosowanie zbilansowanej diety.
Połówkowe USG
USG połówkowe to badanie ultrasonograficzne, które powinno być wykonane miedzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Badanie to służy bardzo dokładnej ocenie anatomii płodu w celu wykrycia cech niektórych wad wrodzonych.
Co jest badane podczas połówkowego USG?
Dokładnie badane są głowa i jej wewnętrzne struktury. Pomiary, w tym obwód głowy są szczegółowo rejestrowane, także badana jest twarz dziecka w celu sprawdzenia, czy istnieje rozszczep wargi. Rozszczepy podniebienia są bardzo trudne do zbadania i często nie są wykrywane przez usg. Sprawdzany jest kręgosłup, aby upewnić się, że jest w pełni pokryty skórą i że kręgi są prawidłowo uformowane.
Ściana brzucha jest sprawdzana, aby upewnić się, że obejmuje ona wszystkie narządy wewnętrzne, mierzony jest obwód brzucha, aby pomóc w obliczaniu rozmiaru dziecka. Badane jest także serce, w celu sprawdzenia, czy cztery komory serca mają odpowiednie rozmiary. Ponadto badane są główne naczynia łączące serce. Jeśli istnieją obawy dotyczące serca dziecka, zwykle zostanie ono ponownie zbadany po około 24 tygodniu, kiedy naczynia łączące mogą być wyraźniej widoczne. Żołądek powinien znajdować się tuż pod sercem i być wypełniony płynem owodniowym, który dziecko stale połyka. Sprawdzane są także nerki i pęcherz moczowy, aby sprawdzić, czy są odpowiednio wykształcone i działają prawidłowo.
Sprawdzane są ramiona, nogi, dłonie i stopy, żeby upewnić się, czy ich budowa jest prawidłowa. Mierzone są także kości udowe i kości ramienne. Oceniana jest także pozycja łożyska w macicy. Jeśli jest blisko szyjki macicy, wówczas mierzona jest ta odległość, a miedzy 32 i 34 tygodniem ciąży wykonywane jest ponowne badanie, aby sprawdzić, czy łożysko odsunęło się od szyjki macicy. Większość łożysk w tym czasie odsunie się od szyjki macicy.
Badana jest także pępowina i jej naczynia krwionośne. Oceniany jest także płyn owodniowy w celu sprawdzenia, czy jego objętość mieści się w normalnym zakresie.
Poza badaniem USG, w 18 tygodniu ciąży warto wykonać podstawowe badania – morfologię, badanie ogólne moczu, cytologię oraz badanie czystości pochwy.