12 miesiąc życia dziecka

12 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 12 miesiącu życia

Dwunasty miesiąc w życiu dziecka nazywany jest często czasem porozumiewania się. Pojawia się pierwsze wypowiedziane „ma-ma”, a także „ta-ta”. Obserwowanie jak dziecko uczy się mówić, jest niesamowicie fascynującym procesem, przynoszącym dużo radości. Oprócz tego mały człowiek jest już bardzo aktywny – wstawanie, chodzenie przy meblach czy wdrapywanie się na schody to dla niego już codzienność. Jak nadążyć za rozwojem własnego dziecka?

Rozwój fizyczny dziecka w 12 miesiącu

W dwunastym miesiącu życia dziecko w niczym nie przypomina już tego malucha, który został przyniesiony ze szpitala. Jego waga, w porównaniu z wagą urodzeniową, ulega niemal potrojeniu. Średnia masa ciała wynosi około 11 kg. Także wzrost dziecka zwiększa się zazwyczaj o połowę i wynosi około 75 cm. Zmienia się twarz, pojawiają się kolejne zęby i włosy.

Leżenie na brzuchu czy nawet siedzenie nie jest już ulubioną pozycją dziecka. O wiele lepsza perspektywa jest podczas stania na swoich nóżkach. I chociaż uwagę na stopy dziecka zwraca się zazwyczaj, dopiero gdy zaczyna stawiać pierwsze kroki, to ich przygotowanie do tak ważnego etapu rozpoczyna się dużo wcześniej. Jednym z etapów przygotowania do chodzenia jest pozwolenie dziecku na kontakt bosej stopy z różnym rodzajem podłoża. Kształtowanie czucia powierzchownego i głębokiego uczy stopy rozmaitych reakcji.

Kolejną istotną kwestią w wieku dwunastu miesięcy jest pokonanie kamienia milowego w postaci chodzenia. Panuje przekonanie, że im wcześniej dziecko zacznie chodzić, tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Na każdego malucha przyjdzie czas, by rozpocząć nową przygodę zwaną chodzeniem i przyspieszanie tego rozdziału nie jest właściwe.

Etap czworakowania i raczkowania jest bardzo istotny w kształtowaniu prawidłowej postawy, kondycji kręgosłupa i stawów, a także prawidłowego rozwoju psycho-ruchowego. Nie należy żadnego z nich pomijać ani pospieszać. Zdaniem specjalistów, na rozpoczęcia chodzenia dziecko ma czas aż do osiemnastego miesiąca życia i dopiero wtedy rodzice powinni konsultować ten fakt z lekarzem.

Rozwój psychiczny dziecka w 12 miesiącu

Tym, co potrafi zadziwić i zaskoczyć rodziców to wykorzystywanie przez dziecko wyobraźni podczas zabawy. Objawia się to na przykład poprzez wykorzystywanie patyczka w roli łyżki do jedzenia. Myślenie symboliczne to jedna z podstawowych umiejętności, która wpływa na budowanie intelektu. Dzięki temu dziecko jest w stanie zrozumieć podstawowe pojęcia abstrakcyjne i znacznie poszerzyć swoją perspektywę.

Rozwija się również koordynacja ręka-oko, czyli zdolność zsynchronizowania ruchów z tym, co widzimy. Dzięki niej maluch potrafi precyzyjnie wskazać przedmiot, który go interesuje. Dobra koordynacja jest niezbędna w codziennym życiu – ułatwia rysowanie, ubieranie się, rzucanie piłki czy nawet utrzymanie równowagi podczas stania na jednej nodze. W przypadku zaburzeń wzrokowo-ruchowych zalecana jest terapia integracji sensorycznej.

Dziecko wieku dwunastu miesięcy staje się coraz śmielsze, pewne siebie i lubi znajdować się w centrum uwagi. Z tego też względu uwielbia zachwycać bliskie osoby robieniem śmiesznych min, pokazywać gdzie ma oko czy usta, dawać buziaka i powtarzać wyrazy dźwiękonaśladowcze. Jest to czas, gdy dziecko świadomie nawiązuje więź z bliskimi osobami, które często widuje.

Co potrafi 12-miesięczne dziecko?

Dwunasty miesiąc życia dziecka jest jego ostatnim w roli niemowlaka. Obserwowanie rozwoju dziecka przynosi wiele emocji. Często można odnieść wrażenie, że maluch budzi się co rano z nową umiejętnością. Dziecko w tym wieku potrafi już:

  • unieść drobny przedmiot dwoma palcami,
  • zbudować miniwieżę w kilku klocków,
  • wkładać mniejsze elementy zabawek w te większe,
  • wskazać placem zabawki, które go interesują,
  • badać dłońmi przedmioty, zamiast wkładać je do buzi,
  • samodzielnie jeść, używając do tego dziecięcych sztućców,
  • podnieść się samodzielnie z pozycji siedzącej,
  • podejmować pierwsze próby rozebrania się
  • powtarzać wyrazy dźwiękonaśladowcze,
  • wymawiać ze zrozumieniem słowa „mama, tata, baba, daj”

dziecko 12 miesięcy

Żywienie dziecka w 12 miesiącu życia

Instytucje zdrowotne zalecają wyłączne karmienie piersią niemowląt przez sześć pierwszych miesięcy. Dalsze podawanie mleka matki powinno iść w parze z rozszerzaniem diety o pokarmy stałe. W wieku dwunastu miesięcy, ze względu na powrót do pracy mamy często decydują się na odstawienie dziecka od piersi. Odstawienie od piersi nie powinno być nagłe i następować z dnia na dzień. Ograniczenie karmienia piersią powinno być stopniowe. Najlepiej na początku zrezygnować z karmień w ciągu dnia, a następnie powoli eliminować karmienia nocne. Takie spokojne wieloetapowe odstawienie od piersi jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla dziecka, jak i dla mamy.

Pamiętać trzeba, że karmienie piersią to nie tylko zaspokajanie potrzeb żywieniowych. To także moment niesamowitej bliskości z mamą, zapewniający dziecku poczucie bezpieczeństwa. Z tego też powodu nie poleca się odstawiania dziecka w momentach nieprzyjemnych dla niego, takich jak czas szczepienia, ząbkowania czy choroby. Uważa się, że im dłużej trwa proces odstawianie malucha od piersi, tym lepiej. W tym czasie należy okazywać dziecku jeszcze więcej cierpliwości, czułości i zrozumienia. Co ważne, jeśli raz podejmiemy decyzję o zrezygnowaniu z karmienia piersią, raczej nie powinno się tej decyzji zmieniać, gdyż będzie to zupełnie niezrozumiałe dla małego człowieka.

Suplementacja

Dziecko w wieku powyżej 12 miesięcy powinno przyjmować witaminę D dla niemowlaka w dawce 600-1000 J.M. na dobę. W zależności od masy ciała i ilości witaminy d w diecie. U dzieci z otyłością powinno to być 1200-2000 J.M. na dobę.

Kalendarz szczepień – 12 miesiąc życia

Kalendarz szczepień nie przewiduje podawania żadnego szczepienia na ten miesiąc. Dobrze jednak pamiętać o bilansie, który powinno się przeprowadzić po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Podczas wspomnianego badania sprawdza się nie tylko wzrost i masę ciała, ale także wygląd ciemiączka, obwód głowy i klatki piersiowej jak też stan jamy ustnej. Przy okazji bilansu warto również pamiętać o wizycie u stomatologa w celu zrobienia przeglądu zębów i stanu jamy ustnej.