11 miesiąc życia dziecka

11 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 11 miesiącu życia

Jedenasty miesiąc życia dziecka to najczęściej czas, gdy ujawnia się jego charakter i pojawia się pierwszy sprzeciw wobec rodziców. Dociera do niego coraz bardziej jego odrębność i poczucie indywidualności, bycie samodzielną jednostką. Z drugiej strony, umysł i organizm małego dziecko chłonie w tym czasie wiele informacji ze środowiska zewnętrznego. Co warto wiedzieć o rozwoju dziecka na tym etapie? Jak wspomóc je w nabywaniu nowych umiejętności?

Rozwój fizyczny dziecka w 11 miesiącu

Duża część dzieci w wieku jedenastu miesięcy zaczyna już chodzić. Nie jest to jednak regułą i brak gotowości niemowlaka do chodzenia nie powinien jeszcze niepokoić rodziców. Nie warto przyspieszać tego etapu. Prowadzenie dziecka za ręce nie jest najlepszym sposobem na wspomaganie chodzenia i inicjowanie pierwszego kroku.

Jedenasty miesiąc życia to czas, gdy zmienia się płaszczyzna podparcia dziecka, które potrafi już trzymać się tylko jedną ręką, skręcić górną partię ciała czy też chwycić przedmiot w wolną rękę i zrzucić go. Często wykorzystuje także lekkie przedmioty jak taboret czy odkurzacz, w roli pchacza i przy jego pomocy przemieszcza się naprzód.

Maluch z każdym dniem staje się coraz bardziej ruchliwy. Zmieniają się także jego potrzeby jeśli chodzi o długość snu. W tym momencie wystarcza mu około 13 godzin snu, z czego co najmniej sześć zazwyczaj przesypianych jest w nocy. Ograniczeniu ulega również ilość drzemek w ciągu dnia, do jednej maksymalnie dwóch. Rytm dobowy dziecka jest coraz bardziej unormowany, co ułatwia zachowanie rutyny dnia.

Rozwój psychiczny dziecka w 11 miesiącu

U jedenastomiesięcznego dziecka ujawnia się wysoka świadomość siebie jako odrębnej jednostki. Często potrafi już mówić „nie” i zaczyna podejmować pierwsze samodzielne decyzje, dotyczące ubierania się czy jedzenia. Pozwolenie dziecku, by dokonywało wyborów to sposób na pokazanie, że jego opinia i pragnienia liczą się podobnie jak dorosłych. Ma to pozytywny wpływ na rozwój samodzielności u dziecka.

Z kolei docenianie wysiłku włożonego w samodzielne próby, czy to ubierania się, czy jedzenia sprawią, że maluch będzie zachowanie te chętniej powtarzał.

W tym wieku dziecko okazuje coraz większe zainteresowanie książeczkami. Potrafi przez dłuższą chwilę skupić wzrok na obrazkach, rozpoznać na nich przedmioty, z którymi styka się na co dzień. Uczy się w ten sposób nazw części ciała czy też zwierząt. Jedną z jego ulubionych zabaw jest także sortowanie przedmiotów kolorami lub kształtem. Coraz częściej można zauważyć na jego twarzy koncentrację, gdy stara się rozpracować skomplikowaną zabawkę.

W przypadku występowania u dziecka lęku separacyjnego warto posłużyć się zabawą, by lęk ten wyeliminować. Sprawdzi się tu prosta zabawa w odkrywanie i zasłanianie twarzy. Z czasem można zwiększać czas, kiedy pozostajemy w ukryciu i poczekać aż dziecko podejmie próbę znalezienia nas. Gdy moment ten nadejdzie, warto pochwalić dziecko i je przytulić. Taki sposób powinien pomóc zrozumieć ciąg zależności chowanie-szukanie-znalezienie.

Co potrafi 11-miesięczne dziecko?

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. I chociaż można wymienić listę osiągnięć typowych dla jedenastomiesięcznego dziecka, to nie należy wpadać w panikę jeśli umiejętności te pojawią się odrobinę później.

Dziecko w jedenastym miesiącu życia zazwyczaj:

  • jest bardzo ciekawe otoczenia,
  • sprawnie raczkuje,
  • coraz pewniej czuje się w pozycji stojącej, opierając się o meble,
  • zaczyna używać przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem, np. łyżeczki, kubka czy szczoteczki do zębów,
  • chętnie naśladuje gesty, mimikę i sposób mówienia rodziców,
  • ma coraz lepiej opanowany chwyt pęsetowy,
  • próbuje samo wstawać,
  • potrafi coraz dłużej utrzymać koncentrację,
  • reaguje na zakazy
  • stara się jeść samodzielnie, głównie palcami.

Chociaż maluch stara się być coraz bardziej samodzielny w wielu kwestiach, to nadal potrzebuje pomocy i wsparcia swoich rodziców. Najlepiej robić to poprzez zabawę i zachęcanie do naśladowania. Jedenasty miesiąc życia to czas rozwoju narządu słuchu i percepcji nowych dźwięków. Warto wspólnie oglądać wtedy książeczki z ilustracjami zwierząt i pojazdów i imitować wydawane przez nie odgłosy. Świetnie sprawdzi się do tego wydanie słownika obrazkowego dla maluchów, w którym będą mogły rozpoznawać i wskazywać różne obiekty.

dziecko 11 miesięcy

Żywienie dziecka w 11 miesiącu życia

Dieta dziecka w wieku jedenastu miesięcy w coraz większym stopniu przypomina żywienie innych osób w rodzinie. Trzeba jedynie pamiętać, by porcje przeznaczone dla malucha nie były smażone, a gotowane, czy pieczone i delikatnie przyprawione, bez dodatku soli. Rozszerzanie diety dziecka w oparciu o produkty zdrowe i nisko przetworzone to pierwszy krok na drodze ku zdrowym nawykom żywieniowym. Przy planowaniu posiłków warto wykorzystywać też sezonowość warzyw i owoców.

Jeśli chodzi o karmienie piersią, to zaleca się kontynuować karmienie na żądanie tak długo jak mama i dziecko tego chcą. Z mlekiem modyfikowanym można się powoli pożegnać po 12 miesiącu życia, jeśli dziecko chętnie zjada posiłki stałe, a jego dieta jest odpowiednio zbilansowana.

Podczas rozszerzania diety warto przekonać się do wprowadzenia metody BLW, która w największym stopniu stymuluje naturalny rozwój umiejętności jedzenia. Pozwala dziecko doświadczyć nowych smaków, struktur i samodzielnie regulować ilość zjadanego pokarmu. Jest to metoda polecana także z logopedycznego punktu widzenia. Sprzyja kształtowaniu się sprawnego aparatu artykulacyjnego, gdyż podając dziecku warzywo w kawałku, musi ono aktywnie pracować żuchwą, policzkami i ustami, by rozdrobnić dziecko za pomocą dziąseł i nielicznych zębów. Trudne o lepsze ćwiczenie na narząd mowy.