sen noworodka

Sen noworodka – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Sen noworodka, a raczej jego brak w godzinach nocnych, to jedno z początkowych wyzwań rodzicielstwa. Ciągłe wstawanie do wybudzającego się dziecka, stałe bycie w trybie czuwania i gotowości to dla młodych rodziców ciężka próba. Warto wiedzieć wcześniej, jak funkcjonuje noworodek i jak wygląda sen noworodka w praktyce.

1. Sen w dzień, a w nocy zabawa

Noworodek przychodząc na świat, nie ma pojęcia, że najlepszą porą na sen jest noc. Większość nowonarodzonych dzieci śpi w ciągu dnia, z małymi pobudkami na karmienie i kilkuminutowe czuwanie. W nocy natomiast jest aktywna, ciekawa świata, wiecznie głodna i domagająca się opieki dorosłych. To może być bardzo trudny okres dla młodych rodziców, ponieważ nie są oni przyzwyczajeniu do takiego trybu życia i nieprzesypiania każdej nocy. Niewyspanie oraz ciągła opieka nad noworodkiem mogą być wyczerpujące i frustrujące. Dlatego jeśli to możliwe, staraj się zrobić drzemkę lub po prostu odpocząć podczas snu Twojego dziecka. I pamiętaj, że czas ciągłych nocnych pobudek niedługo minie. Cykle snu dziecka będą coraz dłuższe w miarę dojrzewania mózgu i układu nerwowego maluszka.

Aby wspomóc dziecko w nauce rozpoznawania dnia i nocy, staraj się na noc zaciemniać sypialnię i karmić dziecko w ciszy. Natomiast w dzień zapewniaj maluszkowi dużo dziennego światła, a podczas karmień w ciągu dnia staraj się go aktywizować – mów do niego, śpiewaj, dotykaj. Dzięki takim delikatnym znakom maluszek nauczy się powoli rozpoznawać pory dnia i aktywności z nimi związane.

2. Sen noworodka jest nieregularny

W pierwszym miesiącu życia dziecka noworodki przesypiają większą część doby – śpią zazwyczaj od 14 do 18 godzin dziennie (niektóre nawet do 20 godzin na dobę). Ale przygotuj się na to, że sen noworodka jest bardzo nieregularny. Jedna drzemka może trwać 3 godziny, a Ty w tym czasie zdążysz się umyć, uczesać i jeszcze coś zjeść, a kolejna drzemka potrwa 10-15 minut i maluch obudzi się wściekle głodny. Nie ma tu reguły, jedyne co jest pewne w życiu z noworodkiem to ciągłe zmiany. Ilość i długość codziennych drzemek będzie się zmieniać z każdym dniem i tygodniem.

3. Sen noworodka a cisza

Noworodki śpią wtedy, kiedy potrzebują. Nie trzeba ich odkładać do cichej sypialnia, chodzić przy nich na palcach, czy szeptać. We śnie nie przeszkadzają im dźwięki otoczenia. Maluszek, który spędził w brzuchu mamy 9 miesięcy jest przyzwyczajony do różnych odgłosów. Będą w środku słyszał bicie serca mamy, wszystkie odgłosy pochodzące z układu pokarmowego, a także dźwięki z zewnątrz. Niektóre noworodki wręcz szybciej zasypiają np. gdy słyszą włączoną pralkę, czy miarowe odgłosy wiertarki sąsiada za ścianą. Ta obojętność na hałasy podczas snu skończy się jednak wraz z okresem noworodkowym. Po tym czasie dziecko będzie bardzie świadome swojego otoczenia i dźwięki z zewnątrz będą już dla niego bardziej rozpraszające.

4. Noworodek nie potrzebuje wielu gadżetów do spania

Młodzi rodzice często jeszcze przed porodem kupują wiele zbędnych gadżetów także tych związanych ze spaniem. Można do nich zaliczyć: ochraniacze na szczebelki, poduszkę dla niemowlaka, przytulankę do spania, lampkę z projektorem i kołysankami i wiele wiele innych. A tymczasem po narodzinach dziecka zobaczysz, że jedyne co potrzebne jest noworodkowi do spania to łóżeczko, materacyk, prześcieradło i śpiworek. Wszystkie gadżety do łóżeczka nie są potrzebne do szczęścia śpiącemu maluszkowi, a wręcz niewskazane jest, aby w łóżeczku dziecka znajdowały się zbędne rzeczy. Pluszowe misie, kocyki, ochraniacze, to wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

5. Noworodek powinien spać na plecach

Nie na brzuszku, czy boczku – noworodka każdorazowo układamy do snu na plecach na płaskim materacu. Także jeśli widzisz, że maluch w czasie snu zmienił pozycję, delikatnie przekręć go na plecki. Warto pamiętać też, żeby unikać kładzenia maluszka do snu w leżaczku, foteliku samochodowym, czy bujaczku, gdzie dziecko jest w pozycji półleżącej. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wtedy ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej jest znacznie większe. Najbezpieczniej jest układać dziecko do snu na pleckach, na płaskim materacu łóżeczka.