Pasta do zębów dla dzieci - z fluorem czy bez

Pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez?

Odpowiednia pasta do zębów dla dzieci sprawia, że zęby są dobrze chronione przed próchnicą. Czy powinna być to pasta z fluorem, czy bez? Specjaliści zawsze rekomendują używanie pasty z fluorem już od pierwszego ząbka, ale ważna jest jego ilość w paście. Będzie się ona różnić w zależności od wieku dziecka. Zmienna też będzie ilość nakładanej pasty na szczoteczkę dziecka.

Od kiedy myć zęby dziecku?

Jamę ustną dziecka powinniśmy regularnie czyścić już od urodzenia. Na przykład raz dziennie po karmieniu przemywać ją gazikiem nasączonym wodą. Do tego celu można też użyć bawełnianej chusteczki lub miękkiej silikonowej nakładki na palec. Do przemycia dziąseł wystarczy jedynie woda. Dzięki temu przyzwyczaimy dziecko do codziennej higieny jamy ustnej.

jaka Pasta do zębów dla dzieci

Pasta do zębów dla dzieci – z fluorem, czy bez?

Po wyrznięciu się pierwszego ząbka, powinniśmy zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę i pierwszą pastę do zębów. Dzięki szczoteczce łatwiej pozbędziemy się resztek pokarmu z buzi, a także wymasujemy dziąsła maluszkowi. Mycie zębów niemowlaka powinno odbywać się dwa razy dziennie. Do tego cale najlepsza będzie pasta z fluorem, której niewielką ilość (delikatne maźnięcie szczoteczki) nakładamy na szczoteczkę.

Pasta z fluorem najlepiej chroni zęby przed próchnicą – to  stanowisko Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, które zaleca stosowanie pasty z fluorem już od pierwszego ząbka. Jednak uważać należy na ilość nakładanej pasty, ponieważ maluszki jej nie wypluwają. Dlatego dla niemowlaka powinna to być naprawdę niewielka kropelka pasty na szczoteczce. Starsze dzieci, które już umieją wypluwać pastę, powinny nakładać ilość pasty odpowiadającą ziarenku groszku.

pierwsza pasta do zębów z fluorem

Jaka pasta do zębów dla dzieci będzie odpowiednia?

Wybierając pastę do zębów dla dzieci trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na zawartość fluoru – powinna być dostosowana do wieku dziecka. Odpowiednia ilość fluoru w paście do zębów dla dzieci to:

  • od 6 miesięcy do 3 lat – maźnięcie pastą do zębów o stężeniu 1000 ppm;
  • od 3 do 6 lat – pasta do zębów o stężeniu 1000 ppm, ale ilość powinna odpowiadać ziarenku grochu;
  • powyżej 6 roku życia– 1-2 cm pasty do zębów z fluorem o stężeniu 1450 ppm.

Pasta do zębów dla dzieci bez fluoru – czy potrzebna?

Pasta do zębów bez fluoru, tylko np. z ksylitolem może się przydać wtedy, gdy dziecko bardzo często chce szczotkować zęby (więcej niż zalecane 2 razy dziennie). Aby nie połknęło zbyt wiele fluoru, można wtedy smarować jego szczoteczkę pastą bez fluoru, której zjedzenie nie powinno maluszkowi zaszkodzić. Jednak trzeba pamiętać o tym, że to pasta z fluorem najlepiej chroni zęby przed próchnicą i jest zalecana przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.